Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

O3 Facelift Style 1.5 TSI DSG vine cu suspensie independenta spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81 Sunt minciuni ale vanzatorilor de masini sa nu mergi sa cumperi din alta parte ,la fel cum este dezactivarea online la transport mode ? si altele din categoria dusi cu presul, poti sa mergi daca vrei si la Bavaria sa iti cumperi seria 1 daca ai dosarul aprobat 

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditu .... din cate stiu nu. De unde stiu ??!! Inainte sa comand masina pe care (inca) o astept (am postat pe forum ce si cum am reusit sa o comand in ultima clipa inainte sa scoata astia 1.8 tsi)..... tipul de la vanzari tot incerca sa ma convinga sa iau 1.5 TSI. Oricum nu aveam de gand (eu eram chitit pe 1.8 tsi dsg 4x4) ... dar am zis ca hai sa-l intreb si eu asa de complezenta .. si l-am intrebat de doua chestii ... de suspensia independenta pe spate si de dsg (daca e 6 sau 7). Mi-a spus ca nema independenta pe spate (ca sa se convinga a si sunat pe la Porsche ... cred ... ma rog .. a sunat pe cineva de acolo) si ca dsg-ul este acelasi "clasic inca in viata" ... 7 cu ambreiaje uscate. Acuma .. ce sa zic .... a vorbit el (si cei pe care i-a sunat) aiurea .... aia e ... desi nu cred .. ca fix de astea doua chestii am mai citit si pe alte forumuri din afara RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca inainte la motoare de la 1.4 in sus si puteri peste 150 se pune independenta pe spate.

Insa e mai bine cu punte caci e mai fiabila si nu o dereglezi prin gropi. DSG-ul 7 uscat...sper sa fie fiabil. Trebuie sa vad ce inseamna ca si intretinere, ca tot imi doream eu de multi ani DSG :)

Astept si eu un Style 1.5 TSI DSG cu ceva optionale. Sa vedem cand vine acum, comanda fiind din 2 aprilie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditu: la skoda si seat 180 CP si peste, la VW este peste 125CP , bine in unele siteuri aparea cum zici tu, skoda si seat peste 150 CP , dar fara precizarea ca da, pe considerentul acesta si 180CP este peste si ca cele de 150CP ( fie ele diesel sau pe benzina) inca nu beneficieaza de multilink pe spate. End offtopic. 

@valyemil81: reducere de 5000 euro la skoda se intampla odata la 5 ani, dar mai bine la 10, eu iti zic, daca vrei sa cumperi ceva, acuma sa o faci, mai ales ca acest 1.4TSI inca este fara filtru de particule, si s-a dovedit a fi un motor foarte reusit. Este una si in familie si numai cuvinte de lauda despre motorizare. Plus ca m-am uitat la ultima ta oferta primita, cu 17 900 euro iti cumperi o masina mult mai bine echipata, decat am cumparat eu cu 21 600 euro acum 2 ani si jumatate ( masina pe deasupra un pic mai mica ca si O3), masina pe care am primit atunci 1800 euro reducere si ziceam ca am primit bine fata de cat se dadeau pe atunci... 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare putem trage concluzia ca un dealer poate oferi 5000 de euro reducere din pretul de catalog si totusi ramane cu profit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexxb se pare ca se poate. Dar nu toata reducerea este data de dealer. Mai mult ca sigur importatorul este cel care decide ce procent aplica la care dealerul mai pune si el ce poate ca sa iasa mai in avantaj cu 100-200euro fata de concurenta.

Nasol e ca aceeasi masina "la promotie" nu poate fi accesata si de alt dealer atat timp cat ea a fost rezervata de unul. Asa mai puteai jongla cu cine iti da pretul mai mic la ea.

La masina noua configurata de tine ce urmeaza sa se dea in productie zic ca se poate sa obtii pret mai mic.

@Andrei1980 am trimis actele spre analiza pentru credit. Daca este totul ok o sa raman cu albastrica lui @Doc Morelli. Asta daca nu apare o alta oferta tentanta (pe care evident o s-o expun si aici). Sincer daca la ultima oferta nu includea culoarea alba si scaunele sport deja as fi fost sa dau ceva avans ca sa fie acontata.

Am mai spus si ma repet...am eu ceva impotriva scaunelor sport..chiar nu mi-au placut. Nu stiu daca mai sunt si altii la asentimentul meu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te deranjeaza sa desfaci 4 suruburi la o masina noua sunt oameni care ar fi dispusi sa faca schimb si chiar sa si plateasca pentru scaunele alea sport... Numa’ zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valyemil81 ce culoare are Skoda aleasa de tine ?

Ma inscriu si eu la vechiul de acum 1,4 tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am cerut oferte pentru octavia, reducerea a fost de 3% de la toti dealerii din Bucuresti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors cu update....dupa penalizare primita pe buna dreptate.

@alex321 albastru denim...asa era configurata ca de...e masina pe stoc si nu putem lua ce dorim noi 100% :)

@Rave pai nu facem ghiveci nu? Ori sport tot interiorul ori clasic. Am ramas pe clasic.

Atasat este oferta finala.

Iar pentru ca astazi este ziua mea...am dat si avansul pentru ea

 

Anexa 1 (1).pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.04.2018 at 6:47 PM, alexxb said:

Oare putem trage concluzia ca un dealer poate oferi 5000 de euro reducere din pretul de catalog si totusi ramane cu profit?

Nu. No way. E vorba strict de actiune a importatorului agreata cu fabrica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81 pai intre sport si clasic difera doar scaunele fata si bancheta, daca le schimbi devine clasic :) 

Felicitari pentru achizitie si asteptare scurta. Ai prins un super pret! Imi vine sa vand Leon-ul si sa iau si eu una la pretul asta :))

LE: La multi ani! :) 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave Ms.

Cand o sa soseasca o sa-i fac un jurnal de bord...ca merita :)

Acolo o sa povestesc si cum am mai scazut din pret si nebuniile cu PorBank cat si faptul ca acum masina are jante clasice (Alcatras) si nu Velorum. Nu cred ca ma deranjeaza asta :)

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si lamulti ani!

Din pacate eu nu am prins o oferta asa buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari valemyl si eu sunt pe cale sa iau aceeasi masina (chiar aceeasi culoare...) Pret mai mare cu 1000 e.

Oricum e bun pretul...

 

Cine stie mai multe despre motor de 1,4 tsi...il rog sa ma informeze. De exemplu filtru de particule...

Modificat de alex321
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex321 .... din cate stiu filtru de particule la motor pe benzina pe O3FL .... este doar pe 1.5 TSI de 150 CP. Si va fi si pe 2.0 TSI de 190 CP care va disponibil de prin iunie pe versiunile O3FL 4x4 (este motorul care a inlocuit 1.8 TSI de 180 CP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

@valyemil81 excelent pret ai negociat. Astfel de reduceri mai prinzi doar pe la masinile de drive test cu peste 10.000 km rulati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurentiu Risnetu ca sa fiu rautacios....poate daca mai exageram nitel cine stie.

Avansul a fost dat, urmeaza sa se traga creditul si sa vina albastrica.

Apoi zapaceala cu inmatricularea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata a sosit. Multumesc la tot poporul pentru ajutorul oferit.

I-am facut si topic separat cum am promis in sectiunea cu "Masina mea"

Mai saracacios momentan dar trebuie sa mai evoluam in "relatie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, doresc sa imi achizitionez o Octavia 3 FL 1.0 TSI de 115 cp. Multi imi spun ca este mic motorul si ca o sa aiba consumul mare in Bucuresti ..si ca daca dai drumul la AC in timp ce mergi nu mai trage... etc.. stiti voi, 4 insi in ea, la munte nu merge, etc. Ce sfaturi imi dati? Nu sunt genul sa fug tare cu masina, incerc sa o pastrez cat de mult se poate ca perioada. Mai am si un bebe de 6 luni, ceea ce inseamna ca nu o sa fiu nici vitezoman + poate ma ajuta Dumnezeu sa mai fac inca unul. Deci, ce sfaturi imi dati? Eu prefer consumul sa fie cat mai mic... Ce sa aleg, varianta de 1.0 TSI sau 1.4 TSI ? Sau... sa imi spuneti o medie de consum in oras si pe autostrada la mers cu 110-120 km/h ...

Multumesc tare mult !

 

 valyemil81, asa de mult ti-a lasat la pret? Ai dat cash tot pretul sau prin leasing ? Ca eu vreau sa dau cash si doresc sa stiu daca as primii si eu un discount asa mare de la ei. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MihaiJMB: mai ales ca zici, ai un bebe si o sa mai vreti unul. Asta sti ce inseamna? Ca o sa aveti in urmatorii ani bagaje cat China, si tot timpul in masina, oriunde ati dori sa mergeti cu ea, si asta inseamna ca ar fi binevenita un motor mai potent, gen 1.4 TSI daca mai gasesti la oferta sau 1.5TSI... daca mergi finut cum zici, scoti si cu acestea lejer sub 6% consum extraurban si foarte OK urban. Mai ales ca sunt aceste superoferte acum (sincer ma oftica rau ca acum 2 ani cand imi cautam masina, trebuia sa ma tiganesc cu ei si pentru 1500 euro reducere...). Daca optezi acum pentru motorul de baza, la inceput o sa iti placa...dar dupa un timp o sa iti para rau, dupa ce te obisnuiesti cu ea, cresc copii si bagajele tot se inmultesc... 

Alegere usoara si cu cap iti doresc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele masini consuma aproximativ la fel, culmea, mai ales daca 1.0 TSI e plin cu bagaje si oameni ajunge sa consume mai mult decat un 1.4 TSI incarcat la fel. Practic, exceptand poate statul in bara la bara, nu exista niciun caz in care 1.0 TSI e mai bun decat 1.4 TSI, cilindreea ajunge sa-si spuna cuvantul orice putere ar avea motorul.

Cauta un 1.4 TSI de pe stoc, mai ales la ce reduceri au acum, si o sa fie foarte ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MihaiJMB, a fost o oferta Porsche 20 ani (3.500€ reducere) pentru 1.4TSI Style de pe stoc, dar s-au dat ca painea calda.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!