Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Kessy deschide toate usile sau doar la sofer?

 

Daca imi aduc aminte aceasta este configurabila in Bolero.

 

Later:

 

Individual settings

Read and observe and on page 53 first.

The following functions of the central locking system can be set individually in

the Infotainment » Operating instructions Infotainment, chapter CAR - Car settings.

Opening a single door

The function allows you to unlock only the driver's door and the fuel filler flap

with the radio remote control. KESSY makes possible the release of individual

doors as well as the fuel filler flap, depending on the area in which the key is

located. The other doors and the boot lid are only unlocked when the unlocking

is repeated.

Unlocking a vehicle side door

This function enables you to unlock both doors on the driver's side and the

fuel filler flap with the radio remote control unit. KESSY makes possible the release

of both doors on one side as well as the fuel filler flap, depending on the

area in which the key is located. The other doors and the boot lid are only unlocked

when the unlocking is repeated.

Unlock all doors

This function allows you to unlock all doors, the boot lid and the fuel filler flap.

 

 

Modificat de Zodrac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in setari poti alege

- sa le deschida pe toate

- sa deschida doar usa ta

- sa deschida doar usile pe partea unde vrei sa deschizi

Modificat de Dan Lupascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent cum configurezi nu vei putea deschide ușile din spate până nu activezi/deschizi una dintre ușile din față.

Activarea/deschiderea haionului lasă toate ușile blocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e și normal întrucît nu are senzori închidere deschidere decît pe mînerele portierelor din fata + buton portbagaj (haion).

La Mondeo am văzut ca are pe toate mînerele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca motorul diesel 1.6 TDI este aproximativ egal la pret. Nu vreau sa creez o polimica benzina vs. diesel, doar ca acum avand diesel nu pot sa nu-l iau in calcul.

Ma voi hotari si dupa drive test. In principiu voiam sa renunta la diesel in favoarea benzinei deoarece la masina actuala am avut ceva probleme care m-au enervat rau.

 

As avea cateva intrebari:

- eu am ford focus 1, 101 CP. Se misca ok, totusi Octavia este mult mai mare. Cei 110 CP nu sunt f. putini? Care este impresia de putere?

- consumul urban care este? Daca ar fi cu -2% fata de benzina in 5 ani la 10.000 km an inseamna circa 1000 l (1500 Euro). E ceva.

 

Tare complicat mai este sa cumperi o masina noua cand sunt atatea optiunea, iar restrictia pretului exista .... :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat 2.0 tdi dar acum regret putin pentru ca puteam sa iau in aceiasi bani 1.4tsi dsg

 

Fosta masina era pe benzina si pana acum singurul avantaj pe care l-am vazut a fost consumul si la ce probleme are grupul vw cu motoarele diesel nu m-as mai incumeta

 

chiar daca este mai mare octavia trebuie sa iei in calcul mai mult greutatea, vezi ce greutate are a ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@asdd: Detin 1.6 tdi insa versiunea veche de 105cp. In oras am reusit un maxim de 8.2% pe 18km cu o medie de 14km/h.

 

De la plin la plin doar oras am o medie in jur de 6.5-7.

 

Spor la decizie ;)

 

PS: in 2 persoane si pana la 140km/h nu mi se pare mic motorul, insa daca e sa urc ceva cum urcam inainte cu 1.9tdi cu kit mtm se observa diferenta, insa pe O3 inca sunt cu soft stoc

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asdd, nu stiu exact cum e traficul in bucuresti, dar in galati (unde clar e mai lejer) media stric oras este 7-7.5(cam primavara/vara/toamna) si iarna mai creste cu 1L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce probleme au motoarele de 2.0 tdi?

Apropo, pentru cei ce au achizitionat optiunea de smartlink si vor totusi o aplicatie gps, sa stiti ca sunt reduceri considerabile de balck friday pentru aplicatia sygic. Sygic (world) cu 30 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, pentru cei ce au achizitionat optiunea de smartlink si vor totusi o aplicatie gps, sa stiti ca sunt reduceri considerabile de balck friday pentru aplicatia sygic. Sygic (world) cu 30 Euro.

Atentie, sunt doua aplicatii Sygic! Cea care merge pe MirrorLink este Sygic Car Navigation.

A nu se confunda cu GPS Navigation & Maps Sygic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce a scris colegul DanNiculescu. Licenta aia nu o sa mearga pe versiunea cu MirrorLink (Sygic Car Navigation).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca este una si aceeasi aplicatie. Daca este asa cum spuneti voi, ma bucur ca ati fost pe faza. Eu am cumparat deja aplicatia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am muscat momeala prin vara cand am cumparat licenta, inainte sa imi vina masina... Tu cred ca ai putea sa ceri refund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba are. Poti sa verifici descarcand aplicatia si folosind-o 7 zile, cat este perioada de trial. Poti sa vezi si in filmuletul postat de mine mai demult ca exista harta Romaniei: 

Modificat de DanNiculescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred, am vazut de mult filmuletul si nu stiam ca este facut de tine. Ideea este ca in descrierea lor nu vad Romania. In fine, o sa cer un refund :).

Poti sa imi spui daca exista o posibilitate sa am waze pe bolero? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am sapat pana acum, nu, din pacate. Cel putin deocamdata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc ca sunt putin entuziasmat si nici nu mi-a venit inca masina, poti sa imi spui daca aplicatia google maps functioneaza si cand masina este in miscare? Am vazut un clip pe youtube acum ceva timp si am ramas cu impresia ca google maps este compatibil mirrorlink dar atunci cand masina este in miscare se inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Android poti folosi Android Auto si implicit Google Maps, chiar daca nu este disponibil serviciul pentru RO. Se descarca aplicatia de pe site-ul celor de la Android Police (APK mirror) si se instaleaza. Aplicatia este cea oficiala de la Gogu si poate fi pusa fara grija, daca e luata de acolo.

 

Pentru iOS ai Car Play si nu stiu ce optiuni ai, intrucat nu folosesc. 

 

PS: MirrorLink-ul merge doar pe Android. Pe iOS esti "limitat" doar la Car Play.

 

Edit: GMaps prin Android Auto functioneaza si in miscare. GMaps prin MirrorLink nu functiona prea bine in versiunea MirrorLink 1.0. Cica s-ar fi rezolvat in 1.1. Oricum, pentru GMaps mai bine faci conexiunea in modul Android Auto.

Modificat de nepotu_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca in Bucuresti, condus normal poate sari consumul de 10% pe 1.4 TSI?

10% este o limita psihologica pt. mine peste care nu as vrea sa trec.

 

Credeti ca pot fi probleme cu noile masine comandate pe Diesel cu scandalul actual? Nu stiu ... sa ceara statul alte taxe de inmatriculare brusc ..

 

Eu as vedea o oportunitate de a scadea pretul VW pt. motoarele diesel ca multi nu le mai cumpara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Clar DA!.

2. NU

3. Cine nu mai cumpara? Ca statisticile spun cu totul alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar ce am dat comanda de o skoda o3 cu motor 2.0 diesel. Nu vad de ce sa am probleme cu taxa auto cat ei imi vand mie motor diesel cu euro 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde pe unde și când mergi.

Daca ești un nitetofive-er și ai bulevarde aglomerate o sa ai consum de stat pe loc  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar ce am dat comanda de o skoda o3 cu motor 2.0 diesel. Nu vad de ce sa am probleme cu taxa auto cat ei imi vand mie motor diesel cu euro 6.

Probabil ca nu se va intampla asa.

Dar motorul euro 6 cu noxele manevrate de soft poate fi recatalogat ca euro 5 sau 4 sau nu stiu. Si atunci alte taxe.

Doar VW a recunoscut ca motoarele nu respecte noxele precizate oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!