Jump to content

Proiectoare


Nautilus
 Share

Postare recomandată

Salutari fratziei Broscarilor

Am o intrebare - pentru cine le are cu electrica mai bine ca subsemnatul :))

Am pus de curand un set de proiectoare, cu becuri de 55W (H3), care nu mi se par prea puternice. As vrea sa le schimb cu unele de 100W, tot H3, dar aici intervine problema - dinamul de Broscutza produce doar 360W (12V x 30A), in conditii ideale. Ori, farurile(2x60W) + 2 proiectoare (2x100W) = 320W, adica foarte aproape de limita.

Ce as putea face, ca sa am proiectoare de 100W fara a ma trezi cu bateria descarcata?

(Solutiile fanteziste gen montare de alternator, rebobinarea dinamului pentru amperaj mai mare etc, le lasam confratilor nostri de peste Ocean :bounce: )

~Va multumesc

Nautilus

PS ideal ar fi fost sa pun becuri de 75W(total 270W), dar se pare ca H3 exista numai de 35W, 55W si 100W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce au fratii de peste ocean....? Eu am alternator, mare, nu de-ala de broasca...si nu sunt peste ocean....si stiam un mos, electrician care initial imi si rebobinase dinamul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un alternator de broasca de 50A :)) .... nu stiu care-i problema?!!! :ok: ca eu am dat pe el 600k lei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din kate shtiu io , ku rebobinatul dinamurilor kam ciudata problema.......nu are lok un bobinaj mai mare, ci unu kare sa mai dea un 50w mai mult.......

Ku alternatorul alta poveste, ala da se poate rebobina in plaje mai mari ,......dar la ce ai tu akolosha nu se deskarka bateria, atata timp , kat te rezumi , la pozitzii, faruri , aprindere, si semnalizare, daka dai drumu la un kasetofon s'ar putea sa impingi mashina...........da pune neshte becuri ku intensitate luminoasa mai mare dar tot de 50~70W, sau neshte proiectoare ku sistem de oglinda+dispersor mai bine centrate (cele rotunde de diametru kat mai mare), si te costa mai eftin si estem mai simplu, io vazusem asha ceva pe neshte mashini de teren ......erau de 50W da sa dea draq de nu ziceai ka is de cel putzin 100,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ku alternatorul alta poveste, ala da se poate rebobina in plaje mai mari ,......dar la ce ai tu akolosha nu se deskarka bateria, atata timp , kat te rezumi , la pozitzii, faruri , aprindere, si semnalizare, daka dai drumu la un kasetofon s'ar putea sa impingi mashina...........
2 faruri = 2x60W = 120W

2 proiectoare = 2x100W = 200W

5 becuri de pozitie = 5x5W = 25W

Total 345W

Casetofon n-am, doar un radio amarat, si ala consuma ff putin.

Dinamul e 14V x 30A = 420W (teoretic)

In mers, voltmetrul arata cam 13-14V cand incarca bateria, si 11-12V cand se opreste din incarcat(rar). Deci 390-420W daca am noroc. 345W sunt inghititi de "orga de lumini ambulanta" :bounce: de incarcat cu ce mai incarca?

da pune neshte becuri ku intensitate luminoasa mai mare dar tot de 50~70W

De unde? ca la noi se gasesc H3 numai de 35W, 55W sau 100W. 65W si 75W am gasit numai pe net, la englezi(Lucas), nici macar Osram nu face de 75W.

sau neshte proiectoare ku sistem de oglinda+dispersor mai bine centrate (cele rotunde de diametru kat mai mare), si te costa mai eftin si estem mai simplu, io vazusem asha ceva pe neshte mashini de teren ......erau de 50W da sa dea draq de nu ziceai ka is de cel putzin 100,

Si Pacman a zis ca-l orbesc proiectoarele mele, cu 55W + lupa :)

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa mai tii cont ca si bobina de inductie mai papa si ea 4-5A deci 14x5=70W plus ceva becuri la bord :12: ... eu cred ca solutia e un alternator de cel putin 50A :) ... trebuie sa gasesti pe la cei care au broscute, gogosari... 8)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aprinderea nu papa 70W, ?!?! exclus......ia normal ar trebui sa ia in jur de 30W max, ........a ka la alea electronice estem mai mare nitzel konsumu , alta treaba, si ka tranzistoru de putere trebuie sa suporte 6A min, aia estem tensiune de varf pe tranzistor, si nu consumul lui......

Bai alternator se poate pune dala de tractor (raba) cu mici adaptari la talpa, ....si la tzine , sigur si 4 proiectoare de 100W, io la noci am de raba de 24, da daka'l excitzi cu 12 da tot 12, da merge "rece"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca sunt impulsuri :) , dar voiam sa zic ca trebuie luat in calcul si acest consum :) ... am exagerat si io :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!