Jump to content

Carlig remorcare - Golf 6 / Jetta


Master_Blaster
 Share

Postare recomandată

Se ia curent din tabloul de sigurante. Nu din alta parte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    19

  • geo67

    9

  • silubilu

    9

  • mihaiionascu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

multumesc cristi

pentru carligul de remorcare se ia si fir de la contact??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Cristi pentru toate informatiile

te mai rog ceva???

cum fac codarea carligului cu vcds??

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/27/2019 at 12:58 PM, Al Bundy said:

din ce-mi amintesc eu, NU.

ba da, din cele 4 fire de alimentare, unul se duce la o siguranta ce este dupa contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum codez carligul cu vcds??

mai exact pasii daca ma poate ajuta cineva

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pas...pas...pas... 

codeaza 19 - can gateway, la Lista instalari, bifeaza 69- trailer. Salvezi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in functie de ce mai ai pe masina mai codezi si pe senzorii de parcare, pe centrala electrica si pe abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Florin si Cristi

am senzori de parcare pe spate 

Zicea Cristi sa mai codez pe centrala electrica si pe abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

 

Vreau sa montez un carlig la golful meu (variant) si am observat ca sunt mai multe optiuni de astfel de carlige. Dupa ce am citit discutiile de mai sus am decis sa caut unul OEM din dezmembrari. Aveti idee daca este suficient de rezistent pentru tractarea unei rulote...sau sunt si astea impartite in functie de sarcina tractata?

De asemenea, cunoasteti prin Constanta vreun atelier unde as putea monta acest kit?

Cam asa arata ceea ce vreau sa cumpar...am observat ca are si modulul de comanda + cablaraia.....Credeti ca ar mai fi nevoie si de altceva?

 

Carlig.thumb.jpg.08dcd44b2769b247e6e0cbdb415f04bd.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Update...

Am cumparat acest set din dezmembrari. Cel care mi-a vandut produsul insista ca setul este OEM (conform conditiei enuntata premergator cumpararii) si ca i se activeaza pentru modul toate functiile (senzori parcare, ABS - fara certitudine vis-a-vis de alarma). Priza are 7 pini (credeam ca OEM e cu 13 pini). Deoarece nu reusesc sa ajung la o rep. VW din cauza programului la serviciu...va rog, daca aveti cum, sa confrmati sau sa infirmati daca setul este OEM - ma cam tem sa instalez AM.

Multumesc!

IMG_3329.JPG

IMG_3325.JPG

IMG_3327.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu este OE. Dacă era.. Acea codul PN ul VAG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

In cele din urma am montat kitt-ul AM...Se pare ca nu este chiar asa usor sa gasesti OEM prin dezmembrari.

Am facut aproape tot ce face domnul neamt din clipul de mai jos, bucurandu-ma ca unele vorbe isi gaseau corolar si in limba engleza.

 

Pe la minutul 15:30, simpaticul demonteaza firele de pe pinii 15,16 si 17.....urmand ca aceste fire declupate de la mufa centralei sa le imperecheze cu firele de la instalatia carligului...asa am facut si eu. 

La minutul 19:23 arata cum alte fire de la carlig se cupleaza in mufa centralei pe pinii 15 si 16 (cred ca e un bi-pass mai lung)...Despre 17 nu am vazut nimic....se pare ca ramane gol (desi nu cred ca e ok...ar fi trebuit si el incarcat cu echivalentul firului rosu-negru).

Apoi...la 19:42 arata cu se inchide mufa centralei fara acele fire venite din exterior...de la modulul carligului. E ca si cum pozitiile 15, 16 si 17 raman goale.

Acum nah....cu limba germana nu stau prea bine iar neamtul poate povesteste doar cum se face....fara a executa efectiv modificarea. Oricum ar fi, imi da cu virgula. Maine o sa incerc sa si codez si vedem ce iese cand cuplez rulota.

 

Modificat de harap09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
xmx_mihai@yahoo.com

Buna ziua,

Sunt nou aici pe forum, asa ca va salut pe toti si voi intra direct in subiect, am si eu un Golf 6 break la care vreau sa ii montez un carlig de remorcare simplu, pentru tractarea unei remorci de 750 kg, drept urmare am facut rost de un carlig de remorcare dat jos de pe un VW Golf 4 break, care se aseamana in pozele de pe net cu cel de Golf 6, intrebarea este, ce distanta este intre lonjeroanele masinii Golf 6 break in spate, sau care aveti un carlig de golf 6 break demontat, imi puteti spune ce distanta este intre urechile carligului, barele de intra pe lonjeroanele masinii, pentru ca nu m-as apuca sa dau bara jos si sa constat ca, carligul de golf 4 este mai mic, stiti ca pentru a da bara jos unei masini, necesita mai multe operatii, prima fiind de a demonta triplele, asa ca astept un raspuns aici, poate ma ajuta si pe mine cineva... Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu cred ca e locul unde sa faci improvizatii. Daca acel carlig se potrivea pe G6 nu se mai numea de G4 ci de G4 si G6. Cauta unul original sau AM facut pentru masina ta. 

Poti pune in pericol vietile unor oameni daca improvizatia cedeaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xmx_mihai@yahoo.com

Multumesc de sfat, nu aveam de gand sa il modific cu nimic, am intrebat numai de dimensiunile carligului de golf 6, din poze par a fi identice, daca se potriveste la gauri si dimensiuni, il montam pe golful 6, dar ai dreptate, m-am interesat, si sunt diferite la dimensiuni, asa ca poti conduce linistit in trafic, nu sunt adeptul improvizatiilor. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Se potrivește cârligul de pe golf 6 variant pe hatchback? 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei ce au montat cârlig demontabil cu cheie, pe golf 6 hatchback, ma puteți ajuta cu un cod? 

Am găsit codul 5k0803881A, dar nu știu dacă se potrivește sau nu pe mașină mea. 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Postez aici pentru ca are legatura cu carligul de Jetta, daca am gresit rog un moderator sa mute sau sa stearga.

Am achizitionat o Jetta 1,2 Tsi an 2011 cu carlig montat, modul Westfalia, dar cand am pus remorca nu merg luminile. La o scanare da  eroarea postata. Rog pe cei care stiu sa ma lamureasca de unde vine eroarea. Mentionez ca pe celelalte module nu am erori. Multumesc!

log.txt

Modificat de danyrazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e arsa o siguranta de plus prin contact ( de regula una mica, de 5-10A)

Verifica toate sigurantele din panoul de la bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am verificat pe toate si sunt bune. O sa desfac tabloul de sigurante sa vad si in spate. Multumesc de raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba vezi direct in mufa de la modulul de remorca

 

vezi daca ai  toate alimentarile

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat cu multimetrul si aveam 12 V pe cele 2 fire rosii mai groase din mufa rosie, oare mai trebuie sa fie 12 V si pe alt fir din cele mai subtiri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie sa ai 12V pe 3 fire

 

sunt din 3 sigurante - 40, 41, 42 de sub volan

 

daca s-a ars una din ele, inseamna ca e ceva in neregula la instalatia remorcii

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!