Jump to content

Macara electrica Skoda Octavia


florinSLX
 Share

Postare recomandată

Ok nu am avut cand sa verific ca duminica nu muncesc doar adun informatii dar maine ma ocup de asa ceva pentru ca trebuie sa montez o inchidere centralizata, ca am cumparat masina cu o singura cheie si se deschide numai de la pasager fata in rest nu merge nici de la sofer ca banuesc ca lamela de la butuc sa-u rupt si la portbagaj nu intra cheia.

 

 pt. Ca = cu ce naiba scrii de repeti aceeasi formula mereu ?! Fii mai atent la gramatica, te rog !

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristicrc

    21

  • kelu

    13

  • F l o r i n

    12

  • florinSLX

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

norocul tau, ca va trebuie sa tragi 2 fire prin burduful de la usa soferului... asa verifici si firele de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok asta am sa fac maine si ca sa fie norocul complet trebuie sa schimb si ambreiajul ca a inceput sa patineze cand o calc mai brusc.

Cred ca ar trebui sa incep sa joc la loto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatoriu sa fie lamela de la butuc rupta... Poate fi calc de usa cu pini/fire rupte, fire intrerupte in manson sau lipituri pe placa broastei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema intradevar firul rosu/alb era retezat in mansonul dintre usa si stalp la toate geamurile nefunctionale sa refacut cablajul si matisat cu banda originala coroplast  si acum functioneaza perfect 3 geamuri din 4 si al 4-lea este necesara schimbarea macaralei ca are sufa metalica rupta.

 Multumesc tuturor ce mi-au acordat sprijin in rezolvarea problemei si vin si cu ceva poze din timpul lucrarii.

post-47136-0-92205500-1425945092_thumb.j

post-47136-0-51687800-1425945097_thumb.j

post-47136-0-39129300-1425945103_thumb.j

post-47136-0-47070700-1425945108_thumb.j

post-47136-0-35115500-1425945115_thumb.j

post-47136-0-85499400-1425945121_thumb.j

post-47136-0-11315900-1425945126_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Am o Skoda Octavia 1 1.6i, cod motor AVU. Azi am avut surpriza ca geamul din spate dreapta sa cada in usa dupa ce cu un minut mai devreme, la ridicarea lui s-au auzit 2-3 pocnituri mai puternice. Am mai încercat o data si atunci a cazut.

Am desfacut cu greu fata de usa dar nu am reusit sa o scot din partea de sus (a chederului). Parca era lipita. Nu am fortat pt a nu rupe ceva mai important. Fiind plecat in vacanta am fixat geamul pe pozitia inchis pana la intoarcere. Am gasit in usa clemele albe si ceva cablu care era in voia lui pe acolo.

O alta problema pe care am intampinat-o are legătură cu cablul care este acționat de manerul cromat din interior. Cand ma montat din nou data de usa, am fixat ciocul (capatul) care se prinde de.maner pt a deschide ușa din interior. Insa parca s-a slabit acel cablu si cheota iese din locaşul ei astfel ca nu mai pot deschide ușa din interior. Din exterior s epoate deschide fara probleme. 

Stie cineva care ar fi problema? Este adevarat ca intrucat nu am putut demonta fata de usa a trebuit sa o departez de usa pt a fixa geamul pe pozitia inchis (am fixat cu o bucata de polistiren).

Sper ca nu v-am plictisit cu romanul meu!

Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepi dintr-o parte sa scoti fata de usa din peria de langa geam. Nu ai stiut sa fixezi intai carligul cablului in manerul cromat, apoi sa pui si mantaua cablului in suportul manerului. 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, de curand am achizitionat si eu o skoda octavia 1, 1,6SR 102cp din 2002. Masina a fosa a unei fete care nu se pricepe deloc la intretinerea auto, a mers cam aiurea cu ea. Acum incep sa repar eu dupa ea. 

Incep cu o problema de comfort, geamul stanga fata nu functioneaza. Motorasul merge, dar trage in gol. Am desfacut astazi fata de usa si am gasit cablul din dreapta jos, dinspre boxa rupt. Am cautat pe net kit pentru reparatie macara, teoretic ar fi suficient, dar va cer ajutorul pentru demontarea macaralei din usa si instalarea kitului.

Din ce am citit pana acum trebuie sa dau geamul in jos sa desfac 2 suruburi care ul fixeaza in acele cleme de plastic, dar cum fac asta? Am incercat sa trag de celelalte cabluri din stanga, am scos toate suruburile care fixeaza macaraua, coboara tot ansamblul cativa mm pana se aseaza la baza usii. Presupun ca dupe ce eliberez geamul din macara, aceasta devine mai flexibila si poate fi manevrata afara prin gaura din fata interioara a usii? 

Orice sfat e binevenit, si multumesc anticipat pentru el!

20180102_142258.jpg

20180102_142408.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit un pic pe aici? Raspunsul la ce intrebi tu este citeva pagini in urma, reparatia se incepe cu scoaterea geamului din cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/15/2012 at 4:24 PM, Al Bundy said:

Se scoate geamul din cele 2 cleme dupa ce desfaci cele 2 suruburi si apoi intreaga macara cu motoras dupa ce desfaci 7 suruburi. Se inlocuieste macaraua cu totul sau doar cablul defect si eventual clemele.

Inca mai citesc, am luat tot capitolul octavia la citit. Cel mai concret exemplu a venit de la Al Bundy, dar in alta postare tot a dansului am vazut ca trebuie sa cobor putin geamul pana vin acele cleme in dreptul gaurilor de vizitare. Nu stiu efectiv cum e fixat geamul in acele cleme, si la care 2 suruburi se refera. Si aici m-am blocat, cum pot eu sa cobor geamul cand acesta e nefunctional? Il apas cu mainile in jos? Mi-a fost putin frica sa fac asta, a mai inceput si ploaia acum, nu prea e momentul sa rup ceva. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragospai asta intreba si el, cu sa ajunga la cleme, deoarece geamul este blocat la maxim in sus.

@pasuTrebuie sa tai cablurile din spatele sinelor, astfel incat sa poti cobora geamul.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, bine ca nu am apasat pe el, presupun ca nu reuseam decat sa rup acele cleme. Si dupa ce este geamul scos din cleme si lasat in usa, acele tije pe care culiseaza geamul pot fi manevrate individual? Adica le scot prin josul usii separat? 

Stiu ca pun niste intrebari aparent stupide, dar neah nu toti ne-am nascut invatati. 

Multumesc ptr sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dupa ce demontezi geamul de pe suporti, acele sine pe care culiseaza se scot prin decupajele din tabla usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy pentru sfaturi, astazi am primit kitul de reparatie macara si am trecut la instalarea lui. Am taiat si cablul din stanga, celalalt fiind deja rupt si geamul a putut fi coborat. M-am chinuit putin pana mi-am dat seama cum sa instalez noile cabluri, mai ales in acel melc la motor, nu ma asteptam sa fie sistemul atat de strans. Am schimbat si acele cleme albe care culiseaza, cu toate ca si cele originale erau inca intregi. 

Cu acele cleme( una dintre ele) am putut repara totodata si macaraua spate stanga, la care era clema rupta, si geamul era sustinut in pozitia inchisa cu un lemn bagat in usa pe post de proptea. in rest am gasit cablurile in stare buna, asa ca aici a fost putin mai simplu.  Asadar cu acest kit am reparat ambele geamuri stanga. Cele din dreapta sunt ok.

Timp aproximativ de lucru vreo 3 ore la ambele usi,, mai putin montajul fetelor deoarece la demontarea foliilor acelea anticondens, s-au rupt iremediabil asa ca astazi dupa job am trecut pe la dedeman si am luat ceva folie pe care intentionez sa o lipesc cu dublu adeziva, si pe deasupra banda duct tape sau banda aluminiu. Cred ca o sa tina, toate benzile adezive sunt 3M de buna calitate.

In cazul in care mai sunt si altii care au nevoie, am atasat si o poza cu acest kit. 

101424568_2_1000x700_skoda-octavia-1-tour-kit-reparatie-macara-geam-electric-fotografii.jpg

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!