Jump to content

Macara electrica Skoda Octavia


florinSLX
 Share

Postare recomandată

Un kit complet contine si cleme si sufa ? Octavia 2001 - azi mi-au desfacut-o un baiat de la parbrize si mi-a arata cablu care era rupt si parca si o piesa ceva de plastic nu arata bine pe acolo . Imi fac treaba cu un kit de reparatie ? se gaseste la piese auto sau trebuie sa-mi comand macaraua cu totul ? multumesc anticipat

Da iti dau cu totul, dar tu de unde stii ca sa rupt cablu?

Daca ai nevoie te pot ajuta eu, dar sa imi arati ce model vrei.

Modificat de Cristicrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristicrc

    21

  • kelu

    13

  • F l o r i n

    12

  • florinSLX

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

Am si eu aceiasi problema la o skoda octavia combi din 2002, la usa dreapta fata.

Am codurile de la cleme le de plastic si ma costa 8 lei dar problema e unul din cabluri care s-a scamosat asa ca imi trebuie si un cablu iar un kit de 160 lei nu merita, adica sa iau tot porcul pentru un picior.

Spune-mi te rog cum ai rezolvat-o cu sertizarea acelei pastile de aliminiu sau ce e pe capatul cablului.

Multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sertizarea nu e solutie...nu va tine prea mult timp..fa un efort si achizitioneaza-ti kitul de reparatie ca sa iasa treaba ca la carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca "proiectul" nu s-a dovedit fiabil in timp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 4 ani am incercat la propria macara asa ceva, de 3x si nu a tinut mai mult de o luna. de fiecare data am incercat si am crezut ca imbunatatesc sistemul insa nu a tinut....a fost macaraua de la sofer pe care o utilizez cel mai des fumator fiind.si de aceea nu recomand improvizatiile de gen pentru ca iti mananca si nervii si timpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai....asta am recomandat si eu.....dar oamenii pot incerca. E de datoria fiecaruia de a incerca sa scuteasca un ban....dar e si a noastra sa le recomandam ce e mai bine pt ei, pe termen lung.

Deci, pica faza cu confectionarea cablurilor - fapt previzibil....deoarece fortele sunt foarte mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri insa voi incerca si eu niste variante proprii "just for fun".

De ce am ajuns sa caut variante " DIY"??? pentru aceste situatii aparent simple care pot fi rezolvate local prefer sa nu dau bani in plus. Daca nu si nu asta e.

Modificat de CARMISA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem o firma si in Cluj, care se ocupa cu asa ceva. Perechea era 50 lei, pt Passat. La voi, la Octavia 1 se gasesc si la reprezentanta...si sunt mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate modelul care il am eu nu am gasit pe nicaieri :( (pe fata ca pe spate este identic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la skoda gasesti....la vw, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am probleme cu geamul electric, fata dreapta, ii da comanda numai pe inchis, un sfat ,va rog

scuze, sunt nou pe forum, trebuie sa caut in alt topic , pb. electrice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Ma tot intrebau colegii cum de la masina mea au rezistat atat macaralele fara sa faca probleme si...astazi am patit-o si eu. Geamul dreapta fata a inceput sa scartaie iar la comanda de lasat geamul in jos acesta a inceput sa coboare in "suturi". L-am lasat asa(era deschis doar pe jumatate). Cand am dat sa il ridic, surpriza, el tot in jos mergea. L-am coborat de tot(cu comanda de ridicare :huh:) si apoi l-am ridicat cu mare greutate(sotia apasa pe buton iar eu am ridicat de el cu mainile). Intr-un final am reusit si s-a inchis. Am luat destule gropi prin Bucuresti, pana acasa, dar nu s-a mai clintit. Sa fie tot de la "vestita" clema sau sa ma astept si la cabluri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa te astepti la cabluri si la role, de asemenea...desfa si vezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa...daca era clema, se cam aude cand se rupe. Da jos fata de usa si vezi ce s-a intamplat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit si eu cu usa dreapta spate,cand dadeam pe inchidere el cobora si mai mult,am desfacut fata de usa si ce sa vezi,cablul infasurat urat pe rotita din capatul motorului,iar capacul acela negru umflat si arcul din capatul cablului intrase pe canal si sa slabit,acum capacul negru este deformat,imi trebuie insa un kit nou,si un capac negru din axul motorului,daca aveti codurile ar fi bine,si mai am o problema,masina fiind veche o Octavia din 98,sa rupt umarul de la clanta ce deschide usa din interior,aceea cromata,acolo vine prins capatul cablului ce merge la broasca,asa ca daca as gasii codul,este de dimensiuni eliptice,prinsa in suruburi mici albe,pe interiorul fetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

....

Spune-mi te rog cum ai rezolvat-o cu sertizarea acelei pastile de aliminiu sau ce e pe capatul cablului.

Multumiri anticipate

Cauti la un intrerupator de 220 v piesa patrata din alama in care intra cablul-are 2 gauri:in una intra cablul, in cealalta surubul ce fixeaza cablul. Piesa aceea o pilesti pina ajuge la cotele hexagonului ce este ambutisat pe cablu(piesa finala poate fi paralelipiped, nu este nevoie hexagon). Pentru a lipi piesa pa pe cablu-alama si otel-se foloseste lipirea cu argint. Daca nu ai un atelier de reparat frigidere-ei folosesc acest procedeu_ te duci la tiganii ce fac bijuterii din argint.

la lip[irea piesei pe cablu:

-bagi piesa pe cablu;

-infloresti un pic capatul cablului;

-aduci piesa la locul lipirii.

Pentru detalii suna-ma.

Eu am facut acest lucru la un geam electric la o Fabie acum 5 ani si inca tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM avut si eu o problema asemanatoare, s-a desprins cablu de pe rola si s-a incolacit, acum am cumparat alt cablu dar din pacate am cam pierdut o particica dintr-un calbu, si as vrea sa stiu daca sunt 2 sau 3 , si ce lungimi au. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut asa am patit si eu dar am rezolvat problema prin inlocuirea macaralei din dezmembrari....110 ron toata macaraua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o problema ciudata cu macaraua dreapta spate, geamul este electric

Cateodata aleatoriu dau pe buton sa coboare si nu misca gram face un pac de fiecare data cand dau pe buton, la fel si de pe usa si de la sofer, dc vad ca nu merge dau in sus o data sau de mai multe ori si coboara, pe urma merge ok, poate mai multe zile , saptamani sau in aceeasi zi face iarasi, am observat ca se accentueaza problema

Pe deasupra de cand am luato are un sunet ciudata cand coboara si urca ca si un rrrrrrr asa continuu

Vreo idee?, macara, motoras sau amandoua, am desfacut usa si nu am vazut nimic ciudat care sa imi dea idei, am curatat si mufa cu spray de contacte, ele nu erau oxidate, deci?????

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi, poate se misca greu macaraua sau o impiedica ceva si motorasul sesizeaza obstacol si se opreste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta e posibil. Demonteaza, curata chederul bine, greseaza un pic sina si rolele si vezi daca tot asa face - eventual vezi cum merge fara geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema nu e la urcare ci la coborare, efectiv si azi dimineata am zis sa vad dc merge si am dat de vreo 5-6 ori pe butonul de la usa sofer, am trecut la usa dreapta spate nimic, efectiv se auzea usor ca un pac in momentul cand actionam butonul, ca si cum ceva ar bloca, sau motorasul nu ar avea destula putere, am dat o data pe buton sa sesizeze ca urca, adica am dat in sus( mentionez geamul era ridicat) si dupa coborarea a fost normala, dupa vreo 2 ore aceeasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!