Jump to content

Macara electrica Skoda Octavia


florinSLX
 Share

Postare recomandată

Am patit si eu, la ambele geamuri...am reusit sa le refac din 2 macarale manuale :Driver:..m-am chinuit, dar am reusit.

De unde ai comandat doar piesa aia? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristicrc

    21

  • kelu

    13

  • F l o r i n

    12

  • florinSLX

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

SAu de la reprezentanta, ce e ciudat ca doar la Skoda acea clema,. la fel si cele 2 din fata se gasesc separat, la Volkswagen, nu.

Trebuie cumva sa conectez inapoi motorasul si sa actionez butonul de inchidere deschidere geam

Desfa parte aceea neagra prinsa cu 3 suruburi si sub ea o sa gasesti si melcul. Vezi sa nu fie cablul infasurat gresit in el. Melcul are canale pe care se infasoara cablul. Il pui cum trebuie, nu treci cablul decat peste una din rolele de la sina, bagi capetele cablului in piesa cumparata si apoi treci cablul si peste ultima rola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut acea piesa si intradevar cablul era incolacit gresit ,l-am pus in acel lacas corect . Acum nu pot sa trag cablul si prin ultima rola de la sina, parca a intrat la apa.

Daca il trec prin acea rola de la sina nu mai pot sa il agat in piesa oricat as tensiona acele arcuri

Ar trebui sa il fortez mai tare???

post-4588-1282668116_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga capatul cablului in piesa de pe sina, scoate piesa albastra din locasul de pe sina, trece cablul peste rola si apoi tensioneaza cablul, ai grija ca (urmareste sagetile ) capetele ambelor camasi ale cablului sa intre in locasurile lor, mai bine zis sa nu fie iesite si apoi fixeaza piesa albastra in locasul ei. Nu conteaza ca nu o sa intre pe aceeasi canelura.

post-1788-1282673374_thumb.jpg

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci,am reusit.

Zilele astea pun macaraua sus,sper sa nu mai intampin greutati.

Un singur gand mai am cum fixez partea care tine geamul in piesa aceasta de plastic.Sau care is pasii care ar trebui sa-i urmez sa nu mai intampin probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea clema metalica are doar o singura pozitie in care intra. Acum cred ca e prinsa de geam, nu? desfa acela piulita de 6 vreo 3 ture sa iasa geamul de acolo, fixeaza clema metalica in cea de polastic, monteaza macaraua in usa cu geamul la maxim sus, apui coboara geamul pana intra intre cele 2 falci cu cauciuc intre ele si strange piulita aia de 6 dar nu prea tare sa nu spargi geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Un cablu de macara stg fata, cablul cel mai scurt care vine in stg jos, intre ghidajul de plastic si mosor, cel care nu are rola la capatulsinei metalice. Lungime aprox. 850mm. Daca-l are cineva si nu are nevoie de el, platesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit auto as in bucuresti, dar am trimis un mail sa vad daca sunt aceeasi, ei acum sunt pe la foisor pe acolo cica au servisul.

Sper sa fie acelasi sa comandam si noi plasticul acela de la geam.

Multumim pentru sfat.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am cumparat si eu plasticul ala si urmeaza sa il instalez weekendul asta.

Intrebarea mea este, cum prind geamul de plastic are vre-un locas, am inteles treaba cu piulita de 6 dar un pic mai explicit.

Apropo am dat pe 2 piese de plastic 50 ron+ taxe postale= 65 ron

Stima

Modificat de Cristicrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e procedura aproximativ ca la un geam fata, ins ensul ca da, se prinde geamul pe clema prin strangerea cu piulita. geamul va fi prins cus cotch de rama usii anterior montajului macaralei pe masina, dupa montarea macaralei se conecteaza mufa la modul(daac este electric) si se ridica/coboara geamul pana cand piulita clemei apare in gura de vizitare prin tabla usii(undeva in zona centrala este )apoi se coboara geamul cu mana in clema, si se strange piulita :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate monta direct pe masina clema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff, ms.

Saptamana viitoare te sun sa imi dai si mie switch-ul ala.

Sper sa se dea usor jos

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos macaralele si am constatat ca imi trebuie si cablurii, erau varza facute :(

Deci nashpa moment.

O sa pun niste poze cum le-am pus cum le aveam.

Poate mai exista oameni care nu au habar ce este in motoras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt macaralele pe spate nu? sunt destul de scumpe din ce stiu de acum 2 saptamani de la o octavia 1. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da kelule fix alea de pe spate.

O sa ma duc pe la rusi sa imi cumpar cabluri(de bicicleta, cablu de frana)) sa le fac eu ca bani pe ele nu o sa dau ca sunt foarte scumpe.

O sa fie facute handmade :)

O sa revin cu pozele cand ma apuc de ele

Ma mai astepti si pe mine cu switch-ul ala :P

Modificat de Cristicrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te astept oricand. shufa gasesti si la bricostore/praktiker etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat cablu de frana de bicicleta si o sa ma duc sa cumpar niste plumb de pescuit. Fac o mica matrita :D si merge. Sper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu stiu cat o sa tina cu plumbul de pescuit, ca fortele sunt destul de mari. Oricum, incercarea moarte n-are.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intampinat o mare problema, cine imi zice ce dimensiuni au cablurile, din cate stiu unu are 850 mm, dar celalalt?

Cine stie sa se afirme aici pls :) THX

@Florin:

Am cositorit si sincer am tras de el de mai am putin si rup cablu :D

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plumbul nu are aderenta la material, mai ales daca nu e decapat.

Mai degraba cositorit...

Am incercat din astea pe vremuri la cablul de frina la o chestie pe 2 roti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee ce lungimi au cablurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kelule intrebare,

Zi-mi te rog daca se potrivesc kiturile de reparatie de la octavia 2 la tour?

Problema este ca nu stiu daca lungimea cablurilor este aceeasi?

Clema stiu ca merge de la kitul de la octavia 2.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!