Jump to content

Macara electrica Skoda Octavia


florinSLX
 Share

Postare recomandată

Buna ziua. Am Skoda O1 Combi 1.6i SR second hand, masina provine din Olanda. Acum o zi cum dadeam geamul sting de la sofer in sus, a mers pana la jumatate dupa care aluat in jos, iar sus jumatate dupa care a cazut. Intre timp era un scartait ( ma gandesc de la cablu). Am dat jos panoul de la usa si am gasit ceea ce vedeti pe imaginile postate. Daca ma poate ajuta cineva ce este de facut, sau cum trebuie demontat si scos intreaga macara. Daca este ceva remediabil sau trebuie schimbat toata despozitia de macara electric?. Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile

http://imageshack.us/photo/my-images/209/fnykp0009.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/24/fnykp0010.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/801/fnykp0011.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/192/fnykp0012k.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/207/fnykp0013m.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristicrc

    21

  • kelu

    13

  • F l o r i n

    12

  • florinSLX

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

ai nevoie de kit de reparatie care se gaseste de cumparat, dar mai bine cauti o macara sh sau chiar noua ca nu e nu stiu cat de scumpa

Asta care o ai a decedat si nu mai ai ce sa ii faci.

C sa dai jos macaraua prima data desfaci geamul de pe suporti il ridici sus in usa si il prinzi cu banda sa nu cada in usa, desfaci macaraua de pe usa si o scoti afara cu tot cu mtoras, simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul ala a mai fost reparat odata. Se scoate geamul din cele 2 cleme dupa ce desfaci cele 2 suruburi si apoi intreaga macara cu motoras dupa ce desfaci 7 suruburi. Se inlocuieste macaraua cu totul sau doar cablul defect si eventual clemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o consolare pot sa-ti spun ca la fel vei pati si cu geamul celalalt, la fel cum au patit toti care au Golf4, Leon1, Octavia1. Problema este de mai mult de 10 ani si chiar nu mai este nimic nou de adaugat. Sunt poze, DIY, pe acest forum mai ales in sectiunea GOLF4, pe you tube, daca ai rabdare gasesti toate informatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri. Eventual cineva cu o oferta buna ptr macara sh sau kit de reparatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macara sh nu este o alternativa ok pentru ca poti pati si cu aceea ce ai patit la a ta. Cumpara o macara noua si ai scapat de probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am sunat si din pacate nu raspunde nimeni :(

Cine mai are probleme cu macaraua electrica il ajut cu cea mai mare placere.

0765357476

Pentru cei din bucuresti pot trage o fuga prin militari si ii ajut tot cu cea mai mare placere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut pe toata lumea, am si eu o problema cu geamul fata stanga, la o octavia tour 2008, care a coborat de tot si nu se mai ridica decat vreo 5-6 cm de jos. am tras de geam in timp ce fiul meu incerca sa dea comanda din buton si nu se ridica mai mult nicicum. in timp ce il las jos de tot si il ridic acei 5-6 cm, se aud niste zgomote tare urate, ca niste trosnituri. am dat jos panoul usii si se vede cablul din dreapta despletit, urat rau. va rog sa-mi dati un sfat, daca scap cu un kit de reparatie sau este nevoie sa iau macaraua completa. multumesc pentru orice sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacut sa vezi ce anume este afectat. teoretic ai nevoie doar de kit de reparatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
alexandra2008

Salut 

Am o probleme azi dimineata mi-a cazut geamul spate dreapta in jos la Skoda Octavia 19tdi 66kw din 2000 ALH

Problema e ca am desfacut portiera surpriza sa rupt plasticul care tine sufele 

M-am dus la mecanic imi spune da se face dute si cumpara plasticul al schinbam si sa rezolvat ok

M-am dus l-am cumparat la pus sus a bagat sufele lam conectat la mufa surpriza mergea foarte greu si in sus si in jos 

Ne tot uitam se tot uita mecanicu Ba  frate ce are ca toate sunt la locul lor ok mil pune la loc si imi spune ca trebuie schinbata Macaraua ca s-a incurcat sufa in inauntru si nu se mai poate face nimic 

Acum nu stiu ce sa mai cred se mai poate face nu se mai poate face trebuie schinbata toata macaraua pentru o bucata de plastic nu stiu ce sa mai cred

Ajutatima si pe mine care ati patit asa ceva si ati rezolvat problema s-au ce se poate face in cazul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai mai actionat cablul si acesta e incolacit pe melc nu mai ai ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vezi ca ai sus un link cu kit de reparatie.Eu am schimbat cablurile si rola de la motoras zilele trecute.Lucrarea in sine nu i complicata,atat ca trebuie sa intinzi cablurile foarte bine pe rola ca sa poti sa le pui pe ghidaje.Spor la mesterit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o cu geamul din stanga fata la Octavia 1, a ramas cam la jumatate nu se mai ridica!

Sigur sunt cablurile, dar problema este ca am o macara completa, de pe stanga -sofer, pe undeva prin boxa, se potrivesc oare cablurile de pe stanga pe dreapta?

Sa n-o mai caut degeaba!

Poate stie cineva,  rog un raspuns ca trebuie sa rezolv azi ca nu am garaj!

Intre timp o sa desfac sa vad ce-i acolo!

Modificat de Giurgescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a stricat macaraua de pe dreapta fata..

Am demontat si la constatare, am descoperit ca s-a rupt cablul cel mai scurt care vine de la mosorel la clema de prindere a geamului in portiera dreapta!

Fara acest cablu, mosorelul s-a invartit ca nebuna si a mutilat la greu si celalalt cablu care vine tot la mosorel! Deci am nevoie de 2 cabluri ce vin la mosorel-motoras

Problema este ca la cablul scurt, care s-a rupt, exista o piesa din plastic rigid  alb, cu care se face unghiul de 90 de grade la capatul de jos la saniei pe care culiseaza clema de prindere a geamului, si dupa parerea mea , prin faptul ca are o degajare de blocare in sanie, deci cred ca nu este identic cu cel din portiera staga!

O sa caut macaraua de pe stanga sa vad ce pot transfera la dreapta!

Modificat de Giurgescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare posesorilor de Octavia.

 Scriu si in acest topic poate gasesc o rezolvare la problema mea .

 Sa incep cu inceputul, am achizitionat o Octavia combi 1.6 SR an fabricatie 99 cu urmatoarea problema anume nu functioneaza decat un singur geam di 4 electrice pe dreapta spate in rest amandoua fata-spate stanga nu merg si dreapta fata trebuie sa schimb kitul de fixare al geamului.

 Problema principala este ca nu stiu cum pot sa demontez macaraua fara sa las geamul jos sa il desfac din cele doua cleme de fixare.

 Am desfacut panoul de la usa sofer si pasager spate stanga si se aude ceva zgomot ca de releu in calculatorul de usa ,dar nu face nici o miscare geamul.

 Cum as putea sa las geamul jos fara sa il sparg ca sa am acces la cele doua suruburi de fixare ale geamului?

 Intreb ca poate sa mai lovit cineva de problema asta si poate sa ma indrume.

 Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai delicat la octavia 1 pentru ca motorasul de geam este prins cu suruburi pe spate, si nu ai acces la ele. daca esti sigur ca macaralele sunt compromise, poti taia sufele de langa motoras sau pe sine si vei putea cobora geamurile cat sa desfaci clemele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nu este problema de facut rost de macarale de geam pentru ca am un prieten cu centru de dezmembrari si le iau gratis , dar nu asta este problema .
Problema este cu demontatul efectiv de pe masina sau geamul de pe macara, si nu inteleg cum au suruburile de fixare pe spate pentru ca am mai desfacut la o octavia tour din 2007 si doar am lasat geamul in jos un sfert din cursa si am avut acces la suruburi foarte usor.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se refera la suruburile care prind motorasul de macara.

 

Cele care prind geamul de macara sunt altele. Pentru astea trebuie geamul lasat in jos pana in dreptul gaurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok la o macara am reusit sa scot motorasul in sine din acel sistem de "melc roata melcata" si am masurat pe cele doua lamele care vin la motoras si in momentul cand dau semnal de la buton se aude un clic de releu in calculatorul de la usa, dar nu primesc 12v pe lamelele de la  motor.

 Asa ca m-ar intresa si pe mine o schema electrica cu ce face fiecare pin din acea mufa de la calculatorul din usa si ce tensiuni trebiue sa am pe fiecare fir.

 Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica fiele groase rosu cu alb  din mansonul din usa. Schemele sunt puse la documentatie octavia, doar trebuie sa le cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat acele documente dat sincer nu am gasit ceva concret in legatura cu problema mea.

Decat ca motorul de geam este alimentat din calculator adica nu vad care ar fi firul de alimentare principala .

Am inteles ca rosu cu alb sunt 2 fire sau unul singur bicolor si ar fi +12v si minusul sa il ia de pe caroserie implicit usa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele din manson le-ai verificat cum ti-a scris al bundy mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu... masa nu se ia de pe usa 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!