Jump to content

Macara electrica Skoda Octavia


florinSLX
 Share

Postare recomandată

S-a stricat macaraua de la geamul electric. Am nevoie doar de o piesa de plastic in care intra cablul de la macara. Bineinteles ca VW comercializeaza doar macaraua intreaga. Poate ma ajuta cineva.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristicrc

    21

  • kelu

    13

  • F l o r i n

    12

  • florinSLX

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru VW/Audi se comercializeaza tot ansamblul, in schimb pentru Skoda exista o clema de fixare a cablului pe ghidaj care se comercializeaza separat (exista cod separat pentru piesa - pozitia 15 in imagine). Daca aceasta este piesa care iti trebuie, ia codul din imagine si fa comanda direct la piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult. cei de la Avia mi-au spus ca nu exista decat tot ansamblul, dar nu se uitasera in calculator. O sa mai incer o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit si la Avia si la Porsche. Initial mi-au spus ca macaraua vine completa si nu exista subansambluri. Dupa ce le-am dat codul au dat-o si ei cotita, fiecare cu alte motive. Oricum, exte prea ieftin reperul ca sa-l comande. In schimb am gasit un binevoitor la unul dintre aceste doua service-uri care a zis ca ma rezolva cu 1,5 mil lei. Ma oftica faptul ca reperul exista si costa extrem de putin...

Daca aveti alte sugestii, help me. O sa ajung la sfarsitul anului in Ungaria si Austria. Credeti ca am sanse sa gasesc pe acolo piese, si unde anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

la augsburg ai intrebat de respectivul reper (le dai codul VW). Sunt sanse mari sa te ajute ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact pentru cazurile astea exista forumul, sa ne ajutam intre noi.

"Lipeste-te" de cineva care mai comanda ceva de va reprezentanta.(daca solutia lui Voinea nu merge)

Pana la urma acela este reperul care te intereseaza si mai exact care anume. (1U0 837 583 sau 1U0 837 584 ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi o sa intreb la augsburg. Am vorbit la Porsche si mi-au confirmat ca acela este reperul, respectiv 1U0 837 584 - pentru dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
astazi o sa intreb la augsburg. Am vorbit la Porsche si mi-au confirmat ca acela este reperul, respectiv 1U0 837 584
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mai mult decat m-as fi asteptat. sigur, am vorbit la augsburg si maine dimineata ma duc la magazinul de pe Titulescu. sper sa pot si eu ajuta la randul meu pe altii la fel de promt.

in cautarea mea dupa aceasta piesa am aflat de o firma de piese second-hand care tocmai a "taiat" o Octavia. Deci daca vrea cineva piese de schimb second hand, va dau numarul de telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

[oftopic] si eu as cauta un Golf IV sau BORA la dezmembrari. Am nevoie de diverse maruntisuri. [/of of of topic]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce nu ti-au adus piesa ... cat de ieftina este de nu se poate comanda separat ? Mie mi-au adus duza pentru luneta care costa 5 euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate mi-am dat seama, intentionat nu se aduce pentru ca la macara singurul lucru care se strica este acea piesa. Macaraua costa 3 milioane, adaosul este mai mare, atentia pentru mecanici la fel. de asemenea am gasit mecanici care s-au oferit sa-mi vanda piesa cu 1,5 mil lei (inclusiv manopera). Trebuie remarcat ca toti cei pe care i-am intrebat de macara electrica (AVIA, Porsche, Augsburg, inclusiv un tip cu piese second hand) au spus ca nu se vind decat tot ansamblul. Totusi, AUGSBURG mi-a promis ca o comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Augsburg (am trimis-o pe sotia mea) si luni sper sa vine piesa. Va multumesc la toti pentru ajutor si sper ca vreodata sa ma revansez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

aceeiasi problema si la mine ,cu piesa de la macara,acea clema de fixare a cablului pe ghidaj.multumesc lui andi pentru informatiile date.vorba lui"DE ACEEA EXISTA FORUM ,SA NE AJUTAM INTRE NOI".sper ca vreodata sa pot fi si eu de ajutor cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele astea nu se pot comanda separat si pt macaralele de geam la Golf IV ? Nu stiu cum pot avea unii asemenea ghinion dar mie mi-au cedat ambele geamuri fata aproape simultan. Pe unul l-am schimbat la service si a costat cu tot cu manopera cam 5 milioanane (acum un an). La asa pret, la al doilea am realizat niste piese ultrasofisticate care sa le inlocuiasca pe cele originale (adica 2 bucati de lemn scobite sa semene cu originalul :ok: ). Geamul functioneaza dar nu chiar in parametrii normali, asa ca pana la urma tot va trebui sa-l inlocuiesc. Deci stie cineva daca se gasesc si separat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Golf IV si chiar pentru Octavia>2001 nu exista acele piese ca si cod separat si nu stiu daca cele de Octavia<2001 se potrivesc (probabil nu).

Pentru Golf IV 4 usi codul intreg sistemului fara motor este 1J4 837 461 D (stanga) si 1J4 837 462 D (dreapta) la pretul de 78 Euro (pret europa).

Mai apare in SOTE un repair kit pentru macara cu codul 1JM 898 461 (stanga) respectiv 1JM 898 462 (dreapta) la prestul de 47 euro fiecare.

Cu putina indemanare, ceva scule, si un ghid "cum sa faci ... pas cu pas" se poate schimba in aprox 1.5-2h (la prima vedere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat piesa, am fost la service si surpriza: nu se potriveste pt ca masina este model 98 si piesa pentru alt model. solutia ar fi sa cumpar si piesa ce apare in poza de mai sus la numarul 14, dar aceasta nu se comercializeaza separat decat pentru spate. O sa o cumpar si pe aceasta, dar nu am mari sperante. Concluzia: pana la urma o sa cumpar o macara cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel kit de reparatie cuprinde sigur si piesa de care are nevoie BD.am vazut asa ceva pentru golf 4 si bora.asa ca incearca varianta propusa de andi. succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

singura solutie in cazul meu (Octavia < 2001): am cumparat macaraua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cu putina indemanare, ceva scule, si un ghid "cum sa faci ... pas cu pas" se poate schimba in aprox 1.5-2h (la prima vedere)

Andi, daca ai un astfel de ghid te rog fa-l public :) ca trebuie sa recunosc ca nu am reusit sa trec de placa din spatele capitonajului usii stanga sofer (dupa ce am parcurs pasii din articolul tau, care nu urmarea insa si demontarea macaralei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Am si eu o rugaminte - poate cineva sa-mi dea codul reperului de plastic despre care se vorbeste in acest topic, dar pentru Skoda Fabia pentru ca cel de Octavia nu se potriveste. Acela de la macaraua dreapta fatza.

multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o rugaminte - poate cineva sa-mi dea codul reperului de plastic despre care se vorbeste in acest topic, dar pentru Skoda Fabia pentru ca cel de Octavia nu se potriveste. Acela de la macaraua dreapta fatza.

multumesc mult.

<{POST_SNAPBACK}>

incearca sa identifici aici componenta care te intereseaza

http://world.altavista.com/babelfish/trurl...56%2f4405581%2f

daca nu am nimerit poti alege tu de aici

http://world.altavista.com/babelfish/trurl...tka.auto2.ru%2f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Mi-a picat si mie odata geamul din spate din cauza aceluiasi piese din plastic sofisticat/subdimensionat.

La toate reprezentantele m-a tratat cu vorba ca trebuie cumparat macaraua intreaga.

Cu putina straduinta si cu poxipol am facut mai solid ca inainte, am finisat cu pila si merge perfect. E putin lucru manual da ma supara si pe mine ofertele la 2mil. la buzunar din partea electricienilor de la reprezentane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare ,de curand m-am trezit si eu cu geamul spate stanga cazut in usa masinii

Am desfacut usa si am descoperit acea piesa din plastic este cazuta si dispost-4588-1282402656_thumb.jpgtrusa binenteles

Am comandat piesa 10 ron, dar nu mai stiu sa o pun la loc deoarece acel cablu nu mai ajunge ,o parte ii afara dar o parte ii chiar in partea de jos a tijei

Trebuie cumva sa conectez inapoi motorasul si sa actionez butonul de inchidere deschidere geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!