Jump to content

Baza de date RCA


tipatescu
 Share

Postare recomandată

Broscarul amator

Mishu, si eu figurez in baza de date cu asigurare facuta la tine, stai linistit... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    9

  • tonic

    6

  • forumist tacut

    5

  • tipatescu

    5

m-am cautat si eu in baza de date si figurez :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, am acum asigurari la ABC Asigurari, la tarifele minime de pe piatza.

Contract, alea-alea, inscriere garantata in baza de date. Oricum, si alea de la Asirom sunt in baza de date dar sunt mai scumpe, daca vretzi mai iau si de-alea (deocamdata am predat politzele si tre' sa ma duc sa iau altele, ca le-au inlocuit pe cele vechi cu treaba asta de acum, dar ma duc doar daca am clientzi pt Asirom).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se apropie "data fatidica".... De reverificat in baza de data cedam, asa, pentru orice eventualitate!

Modificat de Skorrida Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne'ntzelegem, inshtiintzarea NU e de radiere, e de suspendarea inmatricularii. Nu scrie in ea ce ar trebui sa faci dupa ce faci itp si rca, deci eu la Trabi o sa fac si pe urma circul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, am acum asigurari la ABC Asigurari, la tarifele minime de pe piatza.

Contract, alea-alea, inscriere garantata in baza de date. Oricum, si alea de la Asirom sunt in baza de date dar sunt mai scumpe, daca vretzi mai iau si de-alea (deocamdata am predat politzele si tre' sa ma duc sa iau altele, ca le-au inlocuit pe cele vechi cu treaba asta de acum, dar ma duc doar daca am clientzi pt Asirom).

atentie, cei care doriti sa va schimbati asiguratorul pe RCA trebuie (trebuia?) sa il anuntati pe cel vechi cu minim 30 zile inainte de expirarea termenului de asigurare; in caz contrar trebuie sa mergeti tot la ala altfel cica luati amenda, si voi, si asiguratorul; de aia am continuat pe Asirom :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai mie ashtia de la ABC asigurari mi-au dat nishte hartii pe care le semnezi cum ca ii imputerniceshti pe ei sa faca toate rezilierile astea.

Haidetzi la mandea sa va faca RCA la tarifele minime de pe piatza (alea ca la Asitrans)! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai mie ashtia de la ABC asigurari mi-au dat nishte hartii pe care le semnezi cum ca ii imputerniceshti pe ei sa faca toate rezilierile astea.

Haidetzi la mandea sa va faca RCA la tarifele minime de pe piatza (alea ca la Asitrans)! :rolleyes:

atunci e ok, zic eu - bah, ideea era sa nu se incurce borcanele, ma-ntelegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) :) :)

aseara am primit acasa instiintare ca citez "...la data de 01.07.2006 vi se va suspenda dreptul de a mai circula cu automobilul cu n[rul de inmatriculare AG 88 BUG" ...intrucat nu am itp-ul facut.... :unsure: pai...normal ca nu-l am...ca n-am motor la masina ca sa-l fac... si atunci io ce fac? domne..ce minti stralucite are unii.... :) domne...

ps..astept idei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ba ca io am primit 6 (shase) plicuri de-alea :pale: Faci ITP, RCA, si eventual dup'aia trimitzi o recomandata la polutzie cu copii serocs dupa ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
Haidetzi la mandea sa va faca RCA la tarifele minime de pe piatza (alea ca la Asitrans)! :offtopic:

Viu io, stai un pic sa-mi revin financiar ca sunt pauper :P Ar trebui sa-mi faci abonament ca eu numai la tine-mi fac asigurari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Bre... :salut: ... stie cineva de unde iau o adeverinta ca in ultimii x ani nu am avut accidente cu maskina/ nu am avut treaba cu companii de asigurari, nu am reparat ni'ka pe banii lor? Chitante de 5 ani de la asigurari n-am pastrat si oricum nu aratau alea daca am avut sau nu accident...; am sunat la CSA - Comisia de Supraveghere a Asigurarilor da' se pare ca ori is ocupati ori au program foarte scurt...

Se preconizeaza ca si pe la noi politza de asigurare scade/ sau creste in functie de mai multi factori, si unul dintre ei este numarul de incidente / accidente...; ca sa nu mai zic ca la asigurarile din strainatate influenteaza si mai mult pretul asigurarii si aici imi frige maseaua...

offtopic: un agent de la alliantz a confirmat ca se ia in considerare si un factor diferit de risc daca soferul este "sofer" sau "soferita"; pe site n-am gasit asta (dar se completeaza un camp in formular in care se specifica sexul). Banuiesc ca si daca-mi iau bocanci cu 7 numere mai mari n-o sa am "dreptul" la fel :D. O fi mai mare asigurarea...? o fi mai mica? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa iti elibereze nimeni o asa adeverintza pt k in ultimi ani poate nu ai facut asig. la aceeasi societate si mai mult , pana anul trecut nu exista nici o centralizare a lor .

Oricum pt 2007 tarifele de asig difera doar de la o societate la alta si NUMAI ASIROM face diferentiere intre soferi dar ceva f global : dupa sex si atat iar diferenta intre tarife difera cu aprox 10 max 20 RON . daca vrei sa stii tariful asig masinii tale incepand cu 2007 trimite-mi datele referitoare la cilindree si iti raspund inapoi cu tariful .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este sa faci asigurare la o firma care are tariful minim admis sau f aproape de minim. Eu am renuntzat sa mai fac asig pt Asirom pt ca anul trecut am pierdut totzi cei cca 50 de clientzi, cand ei au scumpit f tare.... De ex la Mishul :) , la ABC asigurari- fara adeverintze etc. Pt o broasca, pe 2007, pe tot anul, de la 1 ian la 31 dec- 216 RON. Pt 1300- 240, pt 1600-300. Posibile reduceri sub forma de bonuri de benz etc in campania de la sf anului...

Hai la Mishuuuu! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain... da' io am nevoie de hartia aia care sa dovedeasca lucruri bune despre mine :), pentru asigurare in jermania; am inteles ca la ei chiar conteaza (la pretul asigurarii) daca ai avut sau nu accidente si iau in considerare si hartzoage din alte tzari...; ma intrebam daca exista sau nu pe undeva o baza de date cu lucrurile astea.

Dar... :D ma tem ca exista cate un dulap mare plin cu dosare la politia fiecarui oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am citit mai devreme pe forum ca trebuie sa se fotografieze masina pe bancul de franare, daca se face verificarea la un atelier auto altul decat la RAR...

Stiti cumva daca e adevarat sau nu ?

V-as ruga sa ma ajutati .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Da, e adevarat, se fotografiaza masina la ITP, nu neaparat pe bancul de franare, dar cu siguranta in incinta atelierului. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-te la nenea ala de la itp cu un laptop si arata-i ce stie sa faca photoshopul

:) :). p-orma vezi tu unde faci pozele

Modificat de pacman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Reviu cu o intrebare:

exista in Romania o autoritate sau birou sau ceva de genul asta care este in masura sa dea o adeverinta ca o persoana a avut o masina asigurata si a condus-o xy ani cu sau fara accidente.???

estem extrem de urgent... daca stie cineva il rog sa imi dea raspunsul pana maine la 12.

multam fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil societatile de asigurari la care ai facut pina acum RCA?

ar trebui sa aiba o evidenta cu accidentele de la data incheierii politei si pina in prezent

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reviu cu o intrebare:

exista in Romania o autoritate sau birou sau ceva de genul asta care este in masura sa dea o adeverinta ca o persoana a avut o masina asigurata si a condus-o xy ani cu sau fara accidente.???

estem extrem de urgent... daca stie cineva il rog sa imi dea raspunsul pana maine la 12.

multam fain.

zi-ne si noua la ce trebuie o astfel de adeverinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-ne si noua la ce trebuie o astfel de adeverinta.

Posibil sa aiba o reducere la asigurare, acolo, daca nu a avut antecedente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-ne si noua la ce trebuie o astfel de adeverinta.

da... o hartie de genul ala mi-ar salva cativa banuti de la asigurare si as putea sa-mi cumpar mai repede oglinda pe dreapta si cateva ornamente noi... :D ca io si Ramstein avem un inel de far 1 pik ciobit si inca cateva "mici imperfectiuni"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-am lamurit singurica si va lamuresc si pe voi.

Am sunat de dimineata la politia rutiera judeteana si m-am certat cu un nenic pana am aflat-o si pe asta:

se poate obtine de la ei o hartie care se keama cazier auto si spune daca ai avut sau nu accidente. Nu se trimite prin fax pentru ca trebuie sa mearga cineva cu un dosarel si cu o kitanta de taxa de timbru de 1 RON (nu musai persoana pe numele caruia e cazierul, dar cineva trebuie sa stea musai la coada la trezorerie sa plateasca taxa de 1 RON).

Hartiuta cu pricina nu este de nici un folos la asigurare in jermania, pt. ca ei vor sa stie daca ai avut sau nu masina asigurata pe numele tau, ca daca cineva are permis si nu a avut accidente asta poate sa fie si din cauza ca a circulat cu autobuzul.... ceea ce e adevarat.

Nu afirm ca hartiuta este nefolositoare absolut si total; toti agentii de asigurari si de aici ca de peste tot... au oarecare libertate sa hotarasca clasele de asigurare.

Am spus ce am stiut si sper sa fie de folos... cineva trebuie sa fie pana la urma negru in cerul gurii ca sa afle lucruri... :) Nu stiu daca trebuie sa fie la fel de negru in cerul gurii ca sa spuna si la altii.... :) (iete... asta care rade ... estem.... :) negru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

hihi... am primit iar hirtiutza in plic... de data asta cica n-am asigurare.... ;)

dar.. sunt si lucruri bune... s-a schimbat textul scrisorii.... nu suna a amenintzare..... (gen: "vezi bah ca te bagam la bulau si pe tine si pe tac-tu si-ti dam si fiara la remat") E un text super decent... in care e explicat faptul ca aceasta scrisoare e doar o instiintzare.. si mai jos se explica FOARTE CLAR cum functioneaza chestia asta cu suspendarea dreptului de a circula cu fiara... Sunt si scuzele de rigoare p-acolo...(alea cre' ca erau si-n prima)

Si... supriza.. pe spatele hirtiei e un mic rezumat al noutatilor din legislatia rutiera.

Printre care am citit urmatorul lucru (poate interesant pt unii):

vehiculele cu numere vechi si cele cu certificate de inmatr. model pina in 1998 ( cu coperta pinzata sau cele de culoare gri) vor fi radiate din oficiu la data de 06.03.2007

neclar daca mai pot if reinmatriculate... o sa mai caut prin legi...

Deci... se poate vorbi si frumos in tzara asta... Brava militzieni! :vaidecapulmeu:

Modificat de pacman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!