Jump to content

Roti de 17 sau 18 pe cordoba/ibiza?


LifeDrive
 Share

Postare recomandată

se pot monta roti de 17 sau 18 pe cordoba/ibiza? cu ce tip de anvelopa? am inteles ca un 205/40 R17 merge.

daca stie cineva sau a montat sa ma lamureasca si pe mine pentru ca pe cele de 16 merg anvelope de 204/46 R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17" mi se pare cam mult pentru Ibiza/Cordoba, dar cred ca merg puse, 18" nu stiu.

16" cred ca e suficient, sunt destul de mari pentru genul ala de masina si pentru motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu merge sa pui si de 19 dar ai grija ca daca pui roti late si jante mari nu inseamna ca ai sa castigi ceva ca performanta ci doar la capitolul vizual , ca sa faci o treaba buna te uiti in catalogul de la Ibiza/Cordoba si vezi care sunt cele mai late anvelope care se monteaza din fabrica si te uiti nu numai la latime (de ex. 205 ) ci te uiti si la "talon"(/50) adica inaltimea pneului si la diametrul jantei(16 inch) , de asemenea sa tii cont si de latimea jantei(6j).....daca dai mai multe detalii despre ce vrei de fapt , sa zici si ce masina , motorizare etc... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut eu o IBIZA cu jante de 18" prin bucuresti; masina nu avea nimic special, nici macar motorizare klumea sau cine stie ce briz brizuri, dar jantele erau bestiale, erau OZ SUPERLEGERA; l-am intrebat pe stapan cum poate sa mearga cu ele, am tras langa el la semafor in aviatiei, si a zis ca sunt criminale pe drumurile din bucuresti, il zgaltaie din toate incheieturilei; se duce sa si le regleze la MIT MOTORS, cica aia i le-ar fi montat

Nu stiu ce anvelope avea, dar oricum montase niste distantiere ca nu ii incapea sub masina jantele alea, iar din cauza asta rotile erau iesite in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu merge sa pui si de 19 dar ai grija ca daca pui roti late si jante mari nu inseamna ca ai sa castigi ceva ca performanta ci doar la capitolul vizual , ca sa faci o treaba buna te uiti in catalogul de la Ibiza/Cordoba si vezi care sunt cele mai late anvelope care se monteaza din fabrica si te uiti nu numai la latime (de ex. 205 ) ci te uiti si la "talon"(/50) adica inaltimea pneului si la diametrul jantei(16 inch) , de asemenea sa tii cont si de latimea jantei(6j).....daca dai mai multe detalii despre ce vrei de fapt , sa zici si ce masina , motorizare etc... :)

masina este un 1.4 100cp si ma intereseaza doar din punctul de vedere a aspectului vizual

Modificat de LifeDrive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este un 1.4 100cp si ma intereseaza doar din punctul de vedere a aspectului vizual

Atunci poti sa iti pui modelul si dimensiunea care vrei si care iti place dar eu zic ca e pacat sa fortezi transmisia sa traga ditamai rotile de aceea sfatul meu e sa iti iei o dimensiune care sa nu iti afecteze negativ confortul si comportamentul dinamic al masinii...sa imbini utilul cu placutul... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles! tu spui sa-mi iau niste dimensiuni recomandate de ex. 15 sau 16. O sa vad in fuctie de pret atat janta cat si anvelopa dar si de "compromisurile" pe care trebuie sa le fac.

Modificat de LifeDrive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se pot monta jante de maxim 17 pe Ibiza/Cordoba cu anvelope 205/40/17 205/45/16 195/55/15 fara probleme. Cu mici modificari merg si cele de 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus pe o Cordoba 1.4 75CP jante de 17" cu cauciucuri UNIROYAL RAINSPORT 205/40/17. Merge super la estetica dar nu le recomand. Fiind talon jos si pe drumurile din RO, scutura si sunt foarte incomode la drum. Presiunea in pneuri e de 2.5 bari. Cam nashpa la gropi. Le simti pana in creier.

post-12764-1179201848_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca ceea ce o sa va intreb nu are nici o legatura cu topicul asta, dar nu stiam unde sa pun intrebarea mea, si nici nu prea aveam chef sa citesc topic-uri intregi, in speranta ca voi afla un raspuns, asa ca : problema mea e legata de anvelopa fata stanga pe care am reusit sa o ciupesc pe lateral in doua locuri( dintr-o lovitura :) ), mai bine zis sa o tai cu janta, pt ca initial am crezut ca am dat cu janta de bordura respectiva. O sa atasez si 3 poze facute cu mobilul. Ce parere aveti, trebuie scimbata anvelopa ? vreau sa va mai zic ca punctul maxim al " ciupituri" e de 4-5 mm

post-6388-1179504756_thumb.jpg

post-6388-1179504764_thumb.jpg

post-6388-1179504776_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de adanca lovitura... in cel mai rau caz risti sa dai intr-o groapa si sa ti se duca cauciucul de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucul nu ar fi asa grav sa se duca de tot, problema e sa nu ma duc si eu cu el...pe undeva :Driver:

Oricum azi o sa trec pe la vreao 2-3 vulcanizari ca sa cer pareri si sa vad ce se poate face

Modificat de Aries
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cea mai buna varianta si pt look si pt performante sunt jantele de 16" cu anvelope 205/45. La mine in talonul masinii scrie: "anvelope optionale fara a modifica performantelel masinii 205/45/16". Si mi se pare cel mai bun compromis. Daca iti pui pe 17", la gropile din bucuresti o sa ramai fara dinti in 6 luni de zile, vorba lui hiena. :)

Modificat de Kos_min
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai...eu am inca toti dintii la locul lor, dar in cazul asta cred ca cele pe 16 s-ar potrivi mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!