Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

Am cantarit anvelopa de iarna (hankook icept evo 2). 11,600 kg bucata. Ma duc sa pun anvelopele de iarna,si daca au cei de la autosoft un cantar, cantaresc si janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Sunt in cautarea unei noi masini si privirile mi s-au atintit catre Skoda Superb III. Ce ma bucura, dar si ma sperie in acelasi timp este ca din toate discutiile pe care le-am citit in cele doua topic-uri dedicate nu am gasit nici o problema cu aceasta masina. In schimb, pe topicul dedicat Skodei Octavia III sunt destul de multe probleme, asa ca prima intrebare pe care v-o adresez este daca este vreo legatura intre cele doua masini, sau superbul a primit niste update-uri? Adica ar trebui sa ma astept la probleme comune intre cele doua ?

A doua este adresata catre posesori, daca au intampinat probleme pana acum cu ea?

3. Cei care aveti traffic jam assist, cum se comporta in oras? O sa folosesc masina cam 90% in oras, asa ca m-ar ajuta destul de mult aceasta optiune

4. Cam la ce discounturi ar trebui sa ma astept. Din ce am citit, am vazut un maxim de 7%. Asa putin se negociaza la Skoda?

 

 

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Nu au cantar...

@savi- madinile sunt noi (nsm 1 luna, eu 2sapt). Din fericite nu am avut defecte de fabricatie, si nici timp sa se strice ceva. In plus, suntem putini posesori , sper eu, deocamdata.

Uite o mica problema. Nu am reusit sa cuplez nici un android cu mirrorlink-ul. Am testat S5-ul meu, un A5 si un S6. Cu iphone a mers ca uns cu vaselina in jurul orificiului.

O alta "problema": cand mut din R in D, senzorii spate raman "activi" inca 5-6 secunde....

Ma rog...si altechestii minore, ca de ex ca pana s-au moscait aia la fabrica sa capsuleze motorul....i-au fugit 40 de cai si a ramad cu 150...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au cantar...

@savi- madinile sunt noi (nsm 1 luna, eu 2sapt). Din fericite nu am avut defecte de fabricatie, si nici timp sa se strice ceva. In plus, suntem putini posesori , sper eu, deocamdata.

Uite o mica problema. Nu am reusit sa cuplez nici un android cu mirrorlink-ul. Am testat S5-ul meu, un A5 si un S6. Cu iphone a mers ca uns cu vaselina in jurul orificiului.

O alta "problema": cand mut din R in D, senzorii spate raman "activi" inca 5-6 secunde....

Ma rog...si altechestii minore, ca de ex ca pana s-au moscait aia la fabrica sa capsuleze motorul....i-au fugit 40 de cai si a ramad cu 150...

Merci mult de raspuns. Imi dau seama ca fiind un model nou sunt putini utilizatori, iar problemele, daca sunt apar in timp. Probleme cu sunetul combustibilului in rezervor ai? Nu mai stiu daca am citit la superb sau octavia de asta. sau la ambele. Momentan nu e frig, ca de asemenea voiam sa stiu daca display-ul face figuri. Cat despre mirror link, e pacat. nu am avut niciodata un motiv sa imi iau iphone. Acum...

Cu consumul cum stati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi vorba de android auto nu mirror link. 

E adevarat ca trebuie conectat telefonul cu fir.

 

Ar trebui sa fie 3 optiuni de selectat pe MIB II, Android Auto, Apple CarPlay si Mirror Link.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Va urmaresc de mai mult timp, mai exact din 2010, in aria Octavia 2. Acum a venit vremea schimbarii cu Superb 3: 2.0 TDI 150cp dsg, style (Masina este comandata in Italia si nu stiu daca nivelul de echipare este acelasi cu cel din Romania). In plus am adaugat: roata de rezerva, senzori pe fata, negru perlat, simply clever( deschidere electrica hayon, perdeluțe uși spate și hayon), garanție 2+2 ani, volan piele cu clapete dsg și alte câteva nimicuri. Deocamdată știu ca ar trebui să sosească pe la sfârșitul lui ianuarie 2016. Acum să vedem cum evoluează noul dieselgate cu CO2 (peste 400000 mașini noi MY2016 vor trebui reomologate?) Trăim vremuri grele. Doamne-ajută și păzește!

Modificat de mishu_manhi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta "problema": cand mut din R in D, senzorii spate raman "activi" inca 5-6 secunde....

Senzorii raman activi pana depasesti X kmh, adica pana cand termini manevrele de parcare/intoarcere/orice altceva si o iei din loc. Nu este restrictie de timp. Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Eu am doar senzori spate. Ma gandeam ca odata comutat din R in D, se dezactiveaza.... Ca se presupune ca nu mai am nevoie... Sau e doar un singur soft, care nu face diferenta ...(senzori spate vs senzori fata spate)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat comportament, se manifesta exact ca si cand ai avea senzori fata-spate, acolo chiar dupa ce treci in D mai tine imeaginea pe display si distantele fata de obstacole, asa cum spunea ci cipo.

 

Eu am doar senzori spate, iar cand mut din R in D "stinge" instant imaginea cu masina si obstacolele.

 

Sigur ai alta versiune de software fata de ce am eu.

 

Cu nsm ai vorbit ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La polo cu rcd 510 cand scoti din R si bagi vit 1, mai ramane activat park assist o perioada. La Superb nu am sesizat nimic deranjant... O sa mai verific...

@savi ca fost posesor de octava 2 si superb 2 pot sa spun ca superb 3 este un mare pas in fata. Comparativ cu octavia 3 este mult mai rafinata. Ex frana de mana electrica, autohold, lumini albe in lic de verzi, portbagaj electric, front assist standard, lumini ambientale la style etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La polo cu rcd 510 cand scoti din R si bagi vit 1, mai ramane activat park assist o perioada. La Superb nu am sesizat nimic deranjant... O sa mai verific...

@savi ca fost posesor de octava 2 si superb 2 pot sa spun ca superb 3 este un mare pas in fata. Comparativ cu octavia 3 este mult mai rafinata. Ex frana de mana electrica, autohold, lumini albe in lic de verzi, portbagaj electric, front assist standard, lumini ambientale la style etc etc

Sunt sigur ca este un mare pas in fata si in comparatie este mai rafinata fata de octavia 3. Insa din ce am mai vazut sunt multe componente comune pe ambele masini, iar pe topicul de octavia 3 ma apuca groaza. 

Ma uit in acelasi timp la mondeo si mazda 6. Ca dotari si aspect imi place mai mult superbul. La partea de fiabilitate ma ingrijorez. Pe forumurile de mondeo si mazda iar ma ingrozesc. Doar aici e liniste si bine :)

Chiar, ce trebuie sa fac sa obtin si eu oferta de superb ? ca le-am dat de joi mail cu configuratia (atat la avia cat si la pbn) si nici o veste. Azi dimineata am pus toti agentii de la ambele companii in CC :) Bine, as putea sa ma duc peste ei, dar nu am saptamana asta timp.

 

PS: Imi dau seama ca tine mult si de bulan. Am un astra J de aproape 5 ani si o singura data a trebuit sa ma duc in service cu ea in afara reviziilor si incidentelor din trafic. Altii au avut mai multe probleme si la fel m-as fi ingrozit.

Revin si la intrebarea legata de consum?

 

Merci

Modificat de savi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

din ce am observat, avem asa: masini problema. se gasesc pe forum posesori din tot grupul VW cu cate o masina (unele scumpe, de altfel) care parca sunt blestemate.  Cutii de viteza, faruri, bucse, amortizoare, compresoare, injecctoare, turbine si volante schimbate (uneori succesiv - e cineva cu 2 cutii DSG schimbata in 60 000 km), sau piese ce cad una dupa alta de parca e blestemata biata masina (sau bietul posesor). sunt rare dar cand citesti de cate unul care si-a colantat masina cu mesaje de dragoste la adresa VW...

defecte de lot  - vezi "celebrul"defect de injectoare passat (BKD daca nu gresesc....)

defecte normale - procentual vb, cu toate testele de calitate (si in functie de rigurozitatea lor si tolerantele acceptate), cand vinzi 100 000 masini te astepti ca un procent (de obicei 0.x) sa aiba probleme. e normal dpdv statistic. desigur, statistica nu ne incalzeste cand fix masina noastra trage batul scurt...

dar imaginea conteaza. foarte putini intra si se exprima pozitiv. de obicei forumul este un fel de zid al plangerii..unde vin si baga biletele printre caramizi cei care au probleme. poti gasi 4 insi care au avut probleme cu masina, dar in ro au intrat peste 10.000 masini noi....

si bineinteles sunt cei care cumpara masini "top zustand" cu 115k pe bord, 250k reali, si la 135k pe bord cade turbina, si cred ca ea, saraca e de vina...

inca niste centi...ai mei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 @Doc

 

In alta ordine de idei, ia zi-ne cum mai e cu S3-ul tau. 

Cum mai e cu DSG-ul si cum te-ai acomodat cu rotile 18'' ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e diferenta vizuala intre L&K si Ambition :)

 

Cat de mult conteaza un set de roti mari...

post-9928-0-06287200-1448014962_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Superba se simte bine, ne apropiem de borna 2000km. Paaaaaarca incepe sa consume mai putin...cel putin pe BC...

Suntem programati pe 3 dec la RAR pt omologare, pana atunci mergem pe numere rosii de buzau

Actualul proprietar al S2 nu vrea sa-si schimbe numerele, deci cred ca va trebui sa mi le schimb eu...

Vreau un phone box retrofit...va trebui sa vad daca se poate si la ce pret...

Ecranul are un mic lag la temp scazute - am obs asta in primele zile, in ultima perioada a fost cald si nu a mai avut...astept frigul

Anvelopele pe 18 sunt excelente. Frana este foarte eficienta, mai ales comparand cu 205-urile vechi. Ca si confort sunt absolut ok. Mai ales ca am dcc, pe normal este ca in S2. Pe confort e geniala suspensia, dar scade si responsivitatea motorului. Pe sport devine dura, fara insa a pierde in totalitate zona de confort. Chiar sunt curios sa fac o comparatie susp sport la sportline vs sport la dcc..

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e diferenta vizuala intre L&K si Ambition :)

Cat de mult conteaza un set de roti mari...

In general dimensiunea rotilor face diferenta intre eleganta si banalitate/uratenie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc de ce trebuie sa mergi la RAR pt omologare?? de omolagare nu se ocupa dealer-ul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca inca nu sunt 10buc din modelul si caracteristicile astea. Pana vor fi, fiecare din cele 10buc va avea "Omologare Individuala". Dupa cele 10buc, vor avea "Omologare de Tip"

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am facut si eu cu S2 FL. A fost printre primele, daca nu chiar primul livrat de Brady.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, n-am stiut de schema asta. Sper ca pana vine a mea sa fie deja 10 in circulatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

e primul meu post va rog sa nu ma certati prea tare ;)

Maine merg sa dau comanda de un 190 cp/ 4x4 dsg super L&K aproape cu toate dotariile pe ea :

 acc

camera spate

carlig remorcare

duze incalzite

media comand

pachet functional cu priza si un usb suplimentar

pregatire tel cu bluetooth

sac schiuri

scaune fata spate

navi columbus

smart line cu lane assait si blind spot

travel asisstant

vaolan cu padele

roti iarna

bari transversale

si cutie originala ce vine pt superb,

pret total fara discount 43692 euro cu TVA

pret cu discount 40100,

am citit toate convesatile de pe forumul asta si toata lumea compara masina asta cu passatul.

Intrebarea mea este exista diferente in afara de desing cu passatul la antifonare, stabilitate, confort?

la costuri cred ca ii mai mare passatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Hai sa te intreb ceva: de ce ai da 40k pe o Skoda?

3500e discount la o masina de VOLUM de 43k...prea putin. Atat am avut la o masina de 23k.

Revenind la problema ta, si anume la comparatia cu Passatul. Parerea mea este ca Passatul e peste Superb la toate capitolele mai putin spatiu interior si portbagaj.

Acum depinde de tine ce iti doresti...doar ca..o Skoda de 43k euro e mai mult decat poate intelectul meu sa accepte.

Deci, pe scurt, pentru mine Passatul este peste Superb. ( am avut contact direct cu ambele masini).

Le: foarte tare configuratia insa daca banii nu sunt o problema de ce nu te uiti la 2.0 tsi 4x4 de 280cp?

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, mersi de raspunsul rapid, ideea e ca nu tot timpul dar iarna am nevoie de mai mult spatiu, 5 persoane mers la ski si atunci simt nevoia de spatiu si cand merg in concedii ca doamna daca poate sa isi ia dulapul cu totu ;) . momentan nu am copii dar sunt pe drum in urmatorul un an doi,

Revenind pe antifonare, eu acum am un C5 2010 care credeti-ma ca e super antifonat din puctul meu de vedere, cred ca skoda este peste ca vb o masina din 2015, livrata in 2016.

Skoda e mai practica si din cauza haionului, vw are locul mic de incarcare,

Am intrebat la reprezentanta VW vineri sa imi dea avantaje comparativ cu Skoda si a inceput,

motorul e la fel

directia la fel,

suspensia la fel

navigatia la fel

tractiunea la fel,

dotariile mai scumpe, ca si ideea la skoda carligul 763 euro si la vw 1150 parca

sa nu mai vb de line assist si alte acareturi.

era directorul de sucursala care nu a crescut valoare masini.

La leasing, la porsche discutam pe dobanda in lei de 10 % si casco de 4,5 % pe cand la skoda care lucreaza cu BT am 6,2 dobanda si 3.5 valoarea casco.

referitor la discount cred ca e maxim ce am putut ca daca era masina de stoc primeam mai mult dar e la comanda si eu zic ca e ok 8,2 % discount.

Ma gandeam la motorul de 280 cai dar consumul ma pune e ganduri. plus motor supralimentat pe benzina nu am condus niciodata dar nu cred sa fie la fel de fiabil ca si unul diesel, cred ca cu motoare diesel am depasit milionul de km.

L E: sunt perioade cand stau si 7-8 ore in masina si din cauza aia mi-am pus tot ce se poate pune.

Modificat de danny32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Giurgeasibratu zic ca antifonarea e mai buna in passat. Altfel, avand in vedere politica de sharing a pieselor pe MQB, nu cred ca sunt diferente majore. personal apreciez mai mult design-ul exterior la Superb si mai mult cel interior la passat. In plus, satisface nevoia mea acuta de spatiu (am 1.96 si multpreamulte kg). ca idee, iti pot spunne caam mers cu doamna si domnita mea ingrecia, iar in S2 am bagat in afara de 1 geamantan MARE, unum mediu si unul mic, sterilizator biberoane, incalzitor bieroane, 2 baxuri apa, o gramada de alte acareturi necesare copilului si patul pliant cu tot cu saltea de 10 cm grosime. Faptul ca aveam haion (twin-door) a fost determinant.(in vama la bulgari-greci, vamesul bulgar m-a pus sa deschid portbagajul, iar cand a "sarit" salteaua - era mulata pe curbura interioara a portbagajului- a zambit si mi-a urat drum bun)

Daca aveam banii astia, L&K scria si pe mine. Oricum dpdv financiar masina si telefonul sunt cele mai proaste investitii, macar placere sa-ti produca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!