Jump to content

Planetare - probleme


andrewv
 Share

Postare recomandată

 

asta este subetul care se aude la mine pe piatra cubica(incepe pe la secunda 6).

Nu am niciun fel de joc la articulatiile de la directie. Singurul joc este  la tripoda de la cutie. Am verificat toate plasticele, tabla scutului termic, furtune, tevi etc si nu am descoperit nicio bataie. Sunt curios ce vor zice cei de la reprezentanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca e la b8 .. scriu si eu aici sa nu mai fac alt topic;

-  am joc destul de mare axial la planetara scurta cutie DSG.

radial nu are deloc joc. Trosneste cand plec accelerat fata /spate si spate virat stg ...

Sa fie de la ea ?

Multumesc

Voce 008.m4a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru cam asa facea a mea cand era dus capatul dinspre roata.  Eu am pus cap nou si la cateva zile mi s-a rupt colierul care tinea burduful. A pierdut vaselina, a intrat mizerie si in cateva sute de km s-a dus, praf s-a facut (batea mai rau ca cel original). Am schimbat planetara cu totul si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, cascadoru said:

Sa fie de la ea ?

personal nu cred ca e pe partea cutiei de viteze ci mai degraba pe partea dinspre roata

eu am mers cu burduful dinspre cutie spart destul de mult timp si nu a fost nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, capul dinspre roata tacane.

Mecanicul cica nu e panica, joaca pe axul cu caneluri si este chiar informare la vw ptr asta .

La mine nu sunt alte probleme in afara de un sunet metalic la plecare de pe loc mai accelerat atat in fata cat si in spate, drept sau virat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mrn_alin,  la tine volantul face asa.

Verifica si etrierii, insa nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e de la volant...ala ar trebui sa se auda cu motorul rece. Insa la mine nu se aude nimic. Sunetul acela se aude doar pe piatra cubica cu mici denivelari. Miercuri am programare la reprezentanta... astept verdictul lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etrierii zdrangane metalic, ca si cum nu ar fi bine strans ceva, dar doar pe piatra cubica, la viteze mici sau pe denivelari scurte. Se schimba arcurile cu unele ATE de vreo 15 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@mrn_alin

Mie mi sa spus ca sunt rotile dintate din DSG care si-au format un locas si nu mai calca cum trebuie. Sper sa descoperi ce anume zdrangane, sunt curios, probabil este o problema ce se depisteaza mai greu.

Daca descoperi problema anuntama te rog

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astept sa imi spui ce au descoperit " mrn_alin" pt ca mie mi-au spus ca nu e sigur 100/100 ca este DSG-ul. Deci nu este nimeni competent sa iti confirme ceva sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu nu stiu ce sa spun...am fost la reprezentanta si alte 2 service-uri iar masina nu are nimic, din ce spun ei.

Practic sunetul mai sus prezentat il am in continuare cand merg pe drumuri cu denivelari mici dar intense. Este doar sunet exterior, inauntru nu aud nimic.

In ultimul timp am observat o scurta pocnitura metalica in momentul in care sunt pe manual si schimb din 3 in 2. Daca e pe auto, pocnitura se aude, dar e mai subtila.

Habar nu am :((  O sa astept sa vad ce se mai intampla 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimic. Majoritatea fac acel clanc la schimbarea din 3 in 2. Citeste topicul dsg6. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa mi se aude si mie pe dinafara daca am geamul deschis iar cu pocnitul am de asemene si eu probleme dar nu mereu numai in momentul cand calc frana mai brusc in panta si intra in franare de motor tot odata.

Eu am fost la doua serce-uri vw din germania dar nimeni nu este in state sa imi spuna exact ce este. Pana la urma am sa merg cand voi ajunge in tara la noi la un service care se ocupa numai cu DSG-uri poate gasesc o rezolvare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Daca capătul de planetara este unul diferit de altul are ceva? Spre cutie dsg bkd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!