Jump to content

Planetare - probleme


andrewv
 Share

Postare recomandată

Vă salut!

 

     Am o problemă mare, de ceva vreme la roata stângă față se auzea un troncănit specific planetarei, am mers la mecanic iar în momentul cand a vrut să schimbe capul de planetară a constatat că nu se potrivește...............se pare că al meu are 28 de dinți, iar cel nou are 27...

A mai întrebat la diverși furnizori de piese, am sunat si eu la reprezentanță și se pare ca nu exista decât cu 27 de dinți, a mai întâlnit cineva asemenea problemă? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doar optiunea unei planetare noi, sau din dezmembrari. LE: - daca esti norocos.

Modificat de iculux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce fel de Passat B6 este vorba ?

An Fab. / Cutie Vit. / Carburant / Cod Motor !!!!!

 

LE.

Uite ce am gasit eu in ETKA pentru 2.0 FSI / TFSI (ca nu stiu daca masina e TDI) 

Motor BLR / BLY / BVY / BVZ 2.0 FSI 6 Trepte manuala sau DSG 1K0498099

Motor AXX / BPY / BWA 2.0 TFSI 6 Trepte manuala sau DSG 1K0498099B 

Am Fabric. 2006 .

Din pacate nu specifica Nr. de dinti al capului de planetara .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten cu passat din 2009 170 cai,cu aceeasi problema,a luat din dezmembrari,.alfelt nu gasea numai pe original cu un pret pe masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mulțumesc pentru răspunsurile voastre, mașina este TDI 170 cai, cu cutie manuală, din 2010 și întradevăr se pare că singura opțiune este schimbat cu totul, operațiune case se ridică undeva la 3400 lei.... :banghead:

 


eu nu am gasit nici pe original... poate mă ajuți cu o informație

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va rog un sfat pt passat b6 ce mara de burduf recomandati ? Sa iau original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare forum. Am si eu o problema cu masina care are niste trepidatii, stanga-dreapta,in special in panta nu la viteze f mari,in d2,d3,d4,masina ca sa zic asa **CERNE**,mecanicul a zis ca ar fi uzate capetele dinspre cutie ale planetarelor. .intrebarea mea este daca stie cineva...se schimba tot capatul planetarei sau se poate cumpara si schimba decat partea din interior acea cruce cu 3 role,rotite..ca nu stiu ce denumire are, si daca ma poate ajuta cineva cu un cod al acelei piese interne care se afla in partea dinspre cutie a planetarei.cutie automata DSG. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cam aceleasi trepidatii am abservat si eu la masina (b6, 2005, 2.0 tdi,bmp, DSG.)" cerne" foarte fin doar cand o las sa "curga" fara sa accelerez.

Plus ca la denivelari ale drumului aud o bataie undeva in spatele motorului ,central, nu imi pot da seama foarte bine.

Am miscat masina din lateral si aud bataia foarte clar.

Bataia poate fii ascultata in urmatorul video.

https://youtu.be/Q2WAYXPePDE

Ce credeti ca poate produce acel zgomot?

Multumesc!

Modificat de nexusadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la mine se simte cel mai bine cernutul,atunci cand accelerez..cand se forteaza un pic..in panta..cand nu accelerez nu se simte nmk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

La 2 săptămâni după ce am schimbat amortizoarele pe față ieri am observat cu roțile bracate stânga, la  plecare față - spate se aude un zgomot o trosnitura sau mai multe dar nu foarte puternice, se mai aud la plecare bruscă! Azi la mecanic mi-a verificat toate suruburile, posibil sa fie ceva din planetară? Au batut zdravăn cand le-au scos.

Un mecanic bun in București care poate face o constatare corectă?

Cutie manuală 5 treptr CBDC! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce au batut? Atelierele de trei lei si piesele aftermarket ruineaza masina imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au desfiletat surubul planetarei apoi au batut direct in el, i-a distrus filetul surubului, probabil si capului de planetara, i-a pus altul, mai lung si cam asta e, mi-a spus ca alta metoda nu exista! Il credeam mecanic bun, dar asta mi s-a parut prea mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa iti fi afectat una sau mai multe dintre urmatoarele piese: flansa cu rulmentul rotii (cel mai probabil), amortizor, pivot, rulment de sarcina. Astea trebuie verificate.

Daca au distrus filetul surubului este foarte posibil ca planetara sa nu mai poata fi stransa si asta face zgomot. Capul de planetara se scoate cu presa daca nu iese, dar ar trebui sa iasa usor, cu mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ideea e ca se aude numai daca fac manevre față/spate, altfel nu o aud, trebuie să ajung la un alt mecanic, dar nu stiu care... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Aveti idee daca SKF fac si planetare bune? Vreau sa o cumpar pe cea scurta (stanga) completa (cap roata ax tripoda) si am gasit pret bun la SKF. Mai e optiunea Spidan (cu a mea la schimb) cu diferenta de ~200ron intre ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skf printre cele mai bune, cumpara.le cu incredere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o alegere deja, am luat variant Spidan. Vom vedea ce si cum, stiu cu sunt 'reconditionate' dar m-au asigurat ca tripoda si capul de la roata sunt noi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi-Cristi

Salutare! Detin un passat cc 2.0 Tdi cu dsg 2009. In timpul mersului pe drum cu piatra cubica si uneori pe drumuri cu denivelari se aude un zdranganit pe fata ca si o tabla care ar fi desprinsa. Un mecanic mi-ar fi spus ca ar fi planetarele. Ma poate ajuta careva cu un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu multe sfaturi. Schimba mecanicul, planetara nu zdrangane pe piatra cubica. Mergi si fa o diagnoza la un service competent. Probabil ai jocuri sau probleme cu esapamentul, scuturile,  arcurile de la etrier, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile de ambreiaj zdrangane 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutia manuala e un singur disc care poate zdrangani doar daca este pedala apasata. Dar se afla intr-o cutie de aluminiu gros intre motor si cutie. Deci putin probabil sa auzi ceva... dar nu imposibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Cristi-Cristi

Salutare! Revin din nou cu un amanunt. Am fost la service vw din germania si mi-au spus ca este ceva legat de "getribe" (cutia automata) din ce am inteles au spus ca sunt cativa dinti care si-au format un locas intre ei si deaceea axista acest zdranganit. Dar acuma ma intreb ce poate fi? Care este piesa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi-Cristi

Aa si tot odata am facut si o proba pe drum cu piatra cubica alaturi de un om specializat de la vw si se aude acel zdranganit si in panta si in rampa in pozitia manetei pe D iar in pozitia N a manetei se aude la fel dar nu chiar asa tare. Daca ar putea cineva sa ma indrume cu un sfat sau ceva.. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact problema asta o am si eu, dar la un B7, 170 cp DSG. Doar pe piatra cubica aud acel zdranganit. Am descoperit ca am joc in tripoda satnga(cea spre cutie).

MIercurea viitoare am programare la reprezentanta. Sper sa descopere problema.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zdrangane planetarele. Ele se aud doar la acceleratie si fac un zgomot sau un rontait cu o frecventa similara rotatiei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!