Jump to content

15 w40?


COSMIN27
 Share

Postare recomandată

La polonicul meu i-a venit vremea pentru un nou schimb de ulei,pana acum i-am bagat Liqui Moly 10w40 dar in sarcina daca motorul este putin peste 2000rpm turat (motor uzat cu peste 230.000km parcursi) incepe si clantzane,iar daca il turez ceva mai tare bineinteles ca nu scoate niciun fel de sunet;trebuie sa mai mentionez ca am gasit si toba un pic afumata,nu mult ce e drept dar este. Ma gandeam sa ii bag un ulei putin mai gros,adica un 15w40 ca tot se incalzeste si timpul si poate nu o sa mai clantzane dar dupa specificatii devin confuz,vreau si eu niste pareri ,niste exempe de ulei dupa specificatii sau ce ati mai folosit,multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorghe Florin

salutare , eu folosesc castrol 10w40 si o data la doua schimburi duralube pana in prezent adica 170000 km 80000 parcursi de mine nu am avut probleme sincer parerea mea este sa nu bagi 15w40 o sa intampini  probleme iarna este foarte vascos(gros) bafta si sa te bucuri de polonicul tau cat mai multi km !!!!

Modificat de Gheorghe Florin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ex

15w 40.cu cat cifra din fata w(winter),adica 15 aici,e mai mica cu atat

uleiul ramane fluid/curge la temp. joase.Iar cu cat cifra este mai mare

dupa w,uleiul isi pastreaza vascozitatea la temp. ridicate.Alegerea este a ta tinand cont de anumiti factori: nr. de km,sezon(temp mediului ambiant), norma pe care o da producatorul....

Modificat de ioonnuutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai oricum iarna voi reveni la 10w40 dar acum daca se incalzeste cred ca va trebui ceva mai gros zic eu,am uitat sa mentionez caimi mai si papa peste un litru la un schimb de 10.000km

 


ex 15w 40.cu cat cifra din fata w(winter),adica 15 aici,e mai mica cu atat uleiul ramane fluid/curge la temp. joase.Iar cu cat cifra este mai mare dupa w,uleiul isi pastreaza vascozitatea la temp. ridicate

asta ar insemna ca ar trebui sa bag un 10w 50?10w 60?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pot spune ce bag eu.diesel 300.000 km si iarna si vara 5 w 40 ravenol.sunt multe pareri.parerea mea e ca w40 e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o voi mai lungi-o un schimb cu acelasi ulei dar si in tractiune voi tura mai mult motorul ca poate tractiunea cu turatii putine il nenoroceste,ulei slava Domnului se gaseste ,bani sa fie si sa stiu exact ce sa ii bag!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 10w40 este foarte bun, semi-sintetic, recomandat pentru motoarele cu multi km, dar conteaza mult si firma (fabricantul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de vreo 2 schimburi am mers pe Liqui Moly,nu stiu cat de bun o mai fi si asta la vremurile astea,dar ca sa elimin din tzacaneala care se aude cand urc cu ea intr-o treapta de viteza superioara nepotrivita(adica urc cu a 3-a cam subturat si o calc cam brusc si atunci tzacane in loc sa urc cu a 2-a mai turat si nu mai face zgomotul ala) si din consumul de aproape 2 litri de ulei la 10.000km ma gandeam sa ii bag un ulei un pic mai gros dar sunt confuz la tipul si specificatiile uleiului.consumul de ulei se mai imparte si cu pierderea pe la garnituri ca am vazut ca se mai prelinge pe ici pe colo dar pe asfalt nu am gasit pete ramase,nu stiu ce sa fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!