Jump to content

lumini ceasuri golf 4 1.4 BCA probleme


penetristu
 Share

Postare recomandată

in primul rand tis sa salut toti membri de pe forum problema mea este urmatoarea am un golf 4 din 2002 moror 1.4 cod moror BCA benzinar mergand prin trafic dintro data sa stins luminile de la ceasurile din bord si dupa toate butoanele si nu se mai aprinde palpaie intruna iar se aprinde sta cateva secunde aprinse si se stinge iar si palpaie intruna toate luminile de la ceasuri si de la toate butoanele de pe boru usi si buton rezervor nustiu ce sai fac am cautat aici pe forum dar niciun rezultat nu am gazit nimic spunetimi unde sa umblu sa rezolv problema sau daca a mai patit vreunu asa ceva multumesc nu vreau sa fiu offf topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca este butonul acela ca lam scos lam curatat si tot asa face in fine daca ar fi butonul acela de reglat intensitatea luminilor de vina cum i se spune ca sal cumpar sau daca ma poti ajuta cu un cod ceva multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune circuitul pe direct si vezi daca iti mai face probleme. Cod nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica sa pun circuitu pe direct fama sa intelec ca nu ma pricep la ce te referi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui mufa in scurt astfel incat sa se aprinda becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tai cumva mufa ? si leg firele intre elel? explicami mai clar ca nu inteleg sant cam greu de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca nu... faci punte in mufa.

 

dar mai bine, mergi la dezmembrari si cumpara un reostat, daca nu mai merge refacut/curatat al tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reostat din cate stiu eu este pentru reglat viteza la aeroterma nu are nicio legatura cu luminile din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu vrei pana la urma sa verifici si rezolvi problema sau sa discutam despre denumirile componentelor ?

 

reostat - prin definitie - este un dispozitiv/aparat care ajuta la reglarea intensitatii curentului electric intr-un circuit.

 

deci...  reostatul de care ti-am zis... in popor ii putem spune - butonul de unde reglam luminozitatea la bord.... ala de langa butonul de aprindere al farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de amanunte ai avut dreptate ca de la butonul acela este vina am scos butonu afara si am facut punte la mufa si merge am desfacut butonu si lam curatat cu spray de contactelam montat si acum merge perfect numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti multumesc, ca ne-ai ascultat.... si ai rezolvat problema !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna scuze daca gresec topicul dar am si eu o problema la golful meu in sensul ca imi palpaie lumina in bord dar doar in indicatorul de km si in cel in care este afisat ceasul restul luminilor sunt ok ( turometru , vitezometru si restu) va rog daca aveti o solutie pt asta ca e foarte enervant.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
On 05/03/2014 at 8:05 PM, penetristu said:

in primul rand tis sa salut toti membri de pe forum problema mea este urmatoarea am un golf 4 din 2002 moror 1.4 cod moror BCA benzinar mergand prin trafic dintro data sa stins luminile de la ceasurile din bord si dupa toate butoanele si nu se mai aprinde palpaie intruna iar se aprinde sta cateva secunde aprinse si se stinge iar si palpaie intruna toate luminile de la ceasuri si de la toate butoanele de pe boru usi si buton rezervor nustiu ce sai fac am cautat aici pe forum dar niciun rezultat nu am gazit nimic spunetimi unde sa umblu sa rezolv problema sau daca a mai patit vreunu asa ceva multumesc nu vreau sa fiu offf topic

Exact aceeasi problema o am si eu. Imi poti da detalii te rog cum ai procedat? Sa legi direct? Sa vad daca la fel e solutia si la mine. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gresit. Am doua masini, am si un golf 4, 1.4, benzina, 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat cu alt buton reglare intensitate lumini bord ? Ai verificat sigurantele ? Daca nu, verifica astea intai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Daca era siguranta, nu se mai aprindea lumina deloc. La mine face discoteca. Am gasit un buton in dezmebrari, functioneaza lumina dar nu se potriveste la marime. Maine caut unu sa se potriveasca. Asta era problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multumesc ca mi-ai explicat....:banghead:

Din cate vezi, prima intrebare a mea a fost legata de buton, nu de siguranta - oricum, ma bucur ca te-ai elucidat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, cam aceeas problema o am si eu numai ca la mine nu arde nimic doar dispalyul de la BC. Cand comut pe poziti ar trebui sa se aprinda limbile la ceas, cele de la usi de la geamuri, de la clima, la mine nimic. La comutarea pe poziti faza scurta e totul normal. lampile la numar se aprind, pozitiile pe spate se aprind. doar in interior e problema la bord. am verificat sigurantele, am schimbat comutatorul de la faza scurta, si cel de reglare al frarurilor si intensitati lumini in bord si nici un rezultat. O parere ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvta, scrumiera era in scurt...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!