Jump to content

Sfat latime jante si anvelope


yoh01
 Share

Postare recomandată

stie cineva daca  jantele 7,5J cu cauciucuri 245 50 14  se pot monta pe MK1 pe fata fara sa frece in viraje

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate decat daca ii faci aripile asa:

post-79137-0-21296400-1393785559_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Parerea mea e ca anvelope late de 245 nu poti pune decat pe jante de 8J minim .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exista cauciucuri 245/50 pe 14? UNDE?????

Modificat de dudux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Oare pe un golf 2 daca pun Borbet type A 7J (inca nu stiu ce ET :D ) si anvelope de 195/55/15 merg fara probleme? Merg si daca mai las jos masina din suspensie? Daca tot intreb aici de Borbet A, ce parere aveti, se potrivesc pe un golf 2, alb si cu bari inguste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu suspensie stock au loc fara probleme. cu sport ma indoiesc ca mai au loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Alin. Oare daca o las asa, stock cum ii zici tu, se micsoreaza cat de cat spatiul acela dintre anvelopa si aripa (ca si cum ar fi lasata mai jos masina)? Cre'ca raspund tot eu, in timp ce scriam imi dadeam seama ca de fapt balonul anvelopei o sa fie cam tot asa, deci distanta aceea o sa fie cam aceeasi, am dreptate? (momentam am 175/55/13 parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 195 55 r15 se umple. Balonul e mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, buuun dar fii atent Alin, adineaori am citit un dialog pe un grup de pe FB cum la un golf IV, 1.4 benzina i'a schimbat janele de 14'' cu unele de 17'', ceva model de audi TT cica mai grele si evident mai mari si in scurt timp i s'a stricat caseta de directie, crezi ca s'ar putea intampla asta si in cazul meu daca trec de la 13'' la 15''? (deocamdata nu am servo) Poate ar si merge volanul mult mai greu mai ales ca daca nu am servo si ar fi chiar indicat sa trec la servodirectie! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BULLDOG_razvan

No risk no fun! Ce latime vor avea cele pe 15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia e relativa. nu ai de unde sa sti cat de terminata era caseta inainte sa puna de 17. stiu pe cineva care a trecut de la 15 la 18. da trage mai greu, dar deja masina are vreo 4 ani, din care un an a mers cu jante pe 19. asa ca depinde si de uzura casetei de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BULLDOG_razvan, ma gandeam sa pun 195/55/15 pt ca sa fie si conform cartii, sa nu am probleme cu ARR'ul.

Atunci oare ce ziceti, sa ramana directia mecanica normala sau sa trec pe servo? Adica numai din punctul de vedere al diferentei dintre roti ca la confort..ma mai gandesc eu :) S'ar roti volanul cu mult mai greu..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mers nu cred sa fie diferenta, doar pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!