Jump to content

Sistemul multimedia de pe O3


Aditu
 Share

Postare recomandată

@ToniM:
Din pacate rezolutia data de tine nu se "califica" la SVGA. FWVGA in cel mai bun caz. Sper totusi sa te inseli, Columbus sarea (binisor chiar) de 1k euro din ce-mi amintesc, imposibil sa nu fi descoperit macar IPS-ul HD la banii aia. Hai VA-ul ca la TN nu cred ca se riscau sa coboare.

@bZ1:
Daca vorbim de sisteme multimedia atunci ai dreptate, altii chiar au F16 (vezi piata tabletelor, ca telefoanele sunt deja o treapta si mai sus) iar astia de le monteaza pe masini (indiferent de producator) sunt la avioane de hartie. :) Ma rog, putin exagerat raportul insa destul de bine punctat.

 

Cat priveste comparatia cu anii '98 ea se referea la Bolero. Mai exact cel pe care-l am eu pe masina. Si nu e foarte exagerata, daca si ecranul de la Bolero este "la nivelul anului 2013" atunci inseamna ca multe din "device-urile" pe care le-am livrat, configurat, instalat, etc. in ultimii 5 ani au fost un vis. Si, in discutia asta, n-am trecut de partea cu ecranul. Mi-e si teama sa intreb de restul componentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mi-as fi dorit sa nu fie ca tine. :) WVGA este corect, adica un simplu VGA... doar ca mai lat. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG a prezentat un concept in acest an (Golf 7) axat pe partea de multimedia si pe langa bordul complet digital (ca la noul TT), avea si ecran QHD la sistemul multimedia. Cand/daca o sa ajunga realitate, ramane de vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Noile Bolero si Amundsen primesc ecrane mai mari cu rezolutie mai buna deci probabil si alte chipuri grafice. Columbus ramane oare cu acelasi hardware si primeste doar niste update-uri de soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa scot sistemul Blues? Vreau sa maschez un cablu prin spatele sistemului. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ok, interbarea cu capacitatile slotului SD / Columbus raman :)
 

Recomandabil minim clasa 4 si maxim SDXC  128 GB SDHC 64 GB / SD 16 GB?

 
Si acuma referitor la Smartgate: pe langa ca poate imi voi monitoriza personal stilul de condus si imbunatati/sau nu consumul/viata motorului, voi trece la o intrebare la o aplicatie, si anume: Skoda Motorsound (Link google store)

 

Ok, face enchansment pe boxele masinii. Insa asta ar insemna, daca am citit bine, comutarea pe media pe modulul telefon, care, ar rezulta 0 radio, doar sunet "motor".

 

Am incercat sa caut pe net, sa caut pe youtube, nu am gasit nimica relevant, nici o filmare, etc :(

 

Mersi anticipat celor care sunt mai apti ca mine si imi dau un link pentru a ma documenta si eu :)

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un pic de tot off-topic : oare se poate schimba rama lucioasa de la Amundsen(Bolero) ? Se zgirie destul de usor si sunt tot timpul urme pe ea (mai ales cind bate lumina puternica se vede urit). Mai bine o faceau ca cea din jurul schimbatorului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un mic video pentru MirrorLink...

 

Vazand aceasta, cred ca raspunsul meu la intrebarea: merge radio + Skoda Motorsound in paralel este nu... :(

 

Daca are totusi altcineva mai multe info + Imi poate confirma datele de mai sus pentru Sloturile SD de la Columbus ii multumesc :D

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe o3 style cu bolero mib 2 stie cineva cate boxe vin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce n-ar veni tot 8, ca si pe Elegance cu Bolero MIB1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste tot scrie doar 4 dif suplimentare Dar nu zic fata de cate initial. Dotarile de pe style inca sunt putin neclare...

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Smart sau Ambition tre sa fie patru, adica doar la usile din fata. La Style (Elegance), pe fiecare usa ai un difuzor mare + un difuzor mic (twitter). Asta inseamna opt, deci "patru difuzoare suplimentare". Daca iei Canton, mai ai subwooferul din portbagaj si difuzorul central din dashboard, deci zece in total. Mie imi pare destul de clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pare sa fie link-ul OK (404 - page not found).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal...daca as face ceva pe consola...si nu as avea buget de retro-fit OEM , as pune macar ceva copie care sa aiba acelasi design

 

Din nou, e alegere personala, si tot ca gust, mie nu imi place design-ul, atat ca rama/butoane cat si ca "running system" - desi aici probabil se poate juca la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa faci retrofit la Columbus OEM si de aceea au inflorit probabil variantele acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc destule dispozitive similare. Dpdv tehnic sunt cu o generatie (unele chiar 2) peste ce este in stare sa ofere VAG in momentul asta. Si asta la sfert de pret. Buba este la partea de "integrare CAN". N-am reusit sa conving pe nimeni sa-mi monteze unitatea si abia dupa ce testam toate "controalele" s-o achit. Si niciun asiatic n-a reusit sa-mi confirme ca vor fi toate la locul lor (mai ales partea de PA, TPM, CP, etc.).

 

Pana la urma cred ca voi risca sa comand una si s-o trimit la PBN sa se joace ei cu ea. Vedem ce iese. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kthor: ce ai de gand sa comanzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, ai 3 grupe mari din care poti alege (toate duc la pierderea DAB) pe partea producatorilor consacrati... asiatici:

Compatibilitate ridicata la nivel de CAN (din raspunsurile "oficiale") insa hardware mai slab (dar ceva mai OK decat OEM si la un pret mult mai apropiat de realitate) si sistem de operare "inchis":
http://www.aliexpress.com/item/S100-Car-DVD-For-VW-Skoda-Octavia-2013-With-Stereo-GPS-Navigation-A8-Chipset-3-Zone/1938969083.html

Compatibilitate "indoielnica" la nivel de CAN (desi "oficial" raspunsurile sunt in mare parte incurajatoare) si un hardware mai puternic plus avantajul unui sistem "deschis":
http://www.aliexpress.com/item/8-Capacitive-Screen-Pixels1024-600-Android-4-4-4-PC-Car-DVD-For-Skoda-Octavia/32291237858.html

In final, vin unitatile care au ecrane mari, cu rezolutie cat de cat acceptabila (HD) si care se apropie cel mai mult de conceptul de tableta. Problema aici ramane "norocul" unei compatibilitati totale la nivel de CAN (din poze poti ghici anumite elemente insa din raspunsurile "oficiale" nu te vei lamuri deloc):
http://www.aliexpress.com/item/10-1-Android-4-2-For-Skoda-Octavia-2013-2015-Car-Stereo-Sat-Navi-Headunit-Audio/32279509752.html

Inca nu am avut timp sa studiez in amanunt "ce si cum" insa mi-am propus s-o fac luna viitoare (cand sper sa-mi raspunda si PBN cu privire la montaj & Co.). In momentul asta studiez si posibilitatea programarii unei aplicatii de Android care sa rezolve parte din probleme si care sa-mi permita sa ma indrept spre ultima varianta (cea mai "logica" de altfel daca se omite compatibilitatea).

In alta ordine de idei, la noi nu vei gasi decat modele din prima categorie iar preturile la achizitia "pe persoana fizica" raman in continuare mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu

bz1, de ce nu ai cum sa faci retrofit la Columbus? Daca as găsi o masina, dauna totala, si as cumpara unitatea completa, nu as putea sa o montez pe masina mea? Ma gândesc ca aceste unitati le găsim si pe internet (eBay, Amazon, etc.). Stie careva care e numele real al Columbus-ului? Ce firma îl fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate Ciprian nu vei reusi sa montezi unitatea Columbus de pe alta Skoda Octavia. Am avut si eu ocazia sa iau o astfel de unitate (O3 avariata) insa cei de la PBN mi-au confirmat "zvonul": chiar daca as fi prezentat factura de la unitate nu as fi putut s-o montez pe masina. Ma rog, as fi putut insa la costuri care frizeaza realu' (au fost deja precizate p'aci). De vina este "component protection" din ce mi-a explicat "tehnicul" de la PBN, un soi de protectie "redundanta" intre CAN, unitate si serverele Skoda.

 

Producatorul unitatilor RNS 510 ("Columbus de VW"?) spre exemplu este Continental. Posibil sa fie acelasi si la Columbus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca, odata cu MQB, Skoda a introdus si component Protection. Asta inseamna ca fiecare aparat este codat pe masina pe care vine din fabrica si nu se mai poate folosi pe alta masina.

In principiu, daca gasesti o masina dauna totala, ar trebui sa o duci cumva la reprezentanta ca ei sa o deblocheze si apoi sa recodeze aparatul nou pe masina ta. Sau sa faci dovada proprietatii acelei masini ca sa poata debloca aparatul si recoda pe alta masina. E mai complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a deschis acest topic
  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!