Jump to content

Bare longitudinale Octavia 2


Silt
 Share

Postare recomandată

Exact, de aia sunt MULT mai practice barele, chiar daca nu stai la tara. Si chiar daca stai la tara, nu presupune a cara porci, cartofi sau fân. Eu oricum nu caut profilul omului sa vad ce echipare are masina, nu sunt curios/invidios. Daca unul nu simte nevoia de spatiu suplimentar, asta nu inseamna ca toti sunt multumiti de capacitatile de transport ale masinii. Mie imi place să călătoresc, mi-aş dori un T5, dar sa aiba si bare pe plafon.

Silt, pune barele alea, că nu faci rău deloc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Silt

    30

  • andrei_221

    12

  • Lucian M

    12

  • tlc

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, am si eu aceeasi problema, masina nu este dotata cu bare longitudinale. In acest moment masina este in service, mi-a facut unul o bucurie. Totodata le-am dus si barele cumparate de la dezmembrari pentru a le monta, mi-au cerut 400 RON pentru montaj, din punctul lor de vedere nu pot decat daca demonteaza plafonul si lateralele interioare. In plus, recomandarea celor din service a fost sa nu le montez deoarece la astfel de adaugari "after factory" pot aparea probleme cu rugina... Eu o sa incerc totusi sa demontez plafonul si sa vad daca pot face operatiunea singur.

Totusi, de unde as putea achizitiona sablonul asta, numai de la reprezentanta/service autorizat Skoda, sau l-as putea gasi si la alte magazine de piese auto gen Unix auto sau Autokarma, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit aceste bari noi decat la reprezentanta si acolo la 3 preturi diferite. Eu deocamdata am abandonat ideea pana la vara cand vreau sa mldemontez sa vad ce e acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce sa rugineasca? Mie mi-au zis ca pe langa garnituri, imi pun si mastic de parbrize pentru etansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca astia ai mei nu s-au gandit la asa ceva. Oricum, am impresia ca li s-a parut prea complicat si au cam dat-o din colt in colt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot vorbea cineva de sablon.

Daca dai tapiteria jos(oricum trebuie ca sa strangi piulitele) nu gasesti locul in care sa dai gaurile? banuiesc ca ar trebui sa aiba o intaritura ceva, o dublura a tablei, etc??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie data jos tapisteria plafonului. Piulitele sunt sudate in caroserie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, insurubezi surubul cu cheia si gata. dar asta e clar ca e doar pentru cele cu bare de fabrica. Cele care nu au , nu stiu daca se gasesc piulitele sudate. Ca in cazul asta ar fi tare simplu, dat tapiteria jos, gauresti cu un burghiu mic prin centrul piulitei, apoi largesti gaura pe exterior si gata. dar ar fi prea frumos. De asemenea chiar cu sablon, putine sanse sa nimeresti exact in centrul piulitei daca exista. Oricum colegul nu a vazut prea bine despre ce e vorba. Nu ai ce face si trebuie data tapiteria jos de pe plafon.

 

Dar daca nu gasesti sablon sau e infernal de scump, sau nu gasesti nici un reper dupa ce dai tapiteria jos, eu cred ca se poate gauri si dupa niste masuratori foarte exacte de la o masina care are.

 

Eu am montat singur senzorii de parcare masurand pe bara unei masini ce avea din fabrica, si surpriza, la service cand au ridicat-o pe elevator un baietas mi-a zis ca am nimerit in semnele lasate de fabrica pe dosul barei. Ma rog, poate nu chiar la mm,

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu asta nu inteleg. Daca piulitele sunt sudate cum se insurubeaza? Ca pe sus nu am vazut nici o gaura de vizitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am mai spus sa scanezi instructiunile de la setul de bare. asa ne putem da seama daca exista piulitele pe masina sau nu,.

 

Eu sunt aproape convins ca nu sunt piulitele acolo.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu le cumpar pana nu sunt sigur ca pot sa le montez in conditii de siguranta. Ele sunt 800 de lei. Nu pot sa arunc banii astia. Dupa ce demontez tapiteria o sa vad ce e acolo. Desi banuiesc ca sunt. Odata ce exista acest sablon de montaj ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare : ai verificat daca poti monta barele de la sedan? 

 

asta ar insemna sa gasesti cate o gaura in dreptul fiecarei usi, sub marginea plafonului,  in care se prinde suportul barei.

post-17228-0-51348800-1393615791_thumb.j

 

 

 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu in 2010 bare longitudinale si stiu despre ce este vorba.

1. Nu se da tapiteria interioara jos (desi, nestiind initial care este procesul, eu am dat-o detasat-o).

2. Piulitele sunt sudate de caroserie (inclusiv la masinile ce vin fara bare longitudinale din fabrica, asa cum este si masina mea)

3. Eu am folosit varianta descrisa mai sus de colegul  (masuratori precise - insemnari asijderea - gaurire cu burghiu si apoi largire  cu o minifreza de precizie - gaura rezultata trebuie sa aiba forma ovala si nu rotunda)

4. Se comanda cele 4 suruburi speciale pt fiecare bara, in total 8 buc si se etanseaza cu mastic/silicon parbriz

Atasez si instructiunile de montaj. Succes!

 

http://vwforum.ro/gallery/album/705-bare-longitudinale/ ( a se parcurge de la coada la cap)

Modificat de tutuciprian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care sigur ai piulitele sudate eu recomand scoaterea tapiteriei, si gaurirea pentru inceput cu burghiu mic din interior catre exterior. E cam la ghici sa nimeresi exact in gaura. Cativa mm si te duc pe corpul piulitei. Eu ziceam de masuratori in conditiile in care nu ai piulitele montate, ca sa fie cat mai apropiate de pozitia din fabrica.

 

Si la urma urmei, cred ca se discuta mult. Se montau astfel de bare pe Daciile 1310(acele bare argintii in lungimea plafonului).

Solutia este oricum masurare la o masina cu ele montate, in urma stabilirii unor repere, gauriere montare piulita daca nu exista, eventual o intaritura din tabla indoita la curbura plafonului, montare inapoi tapiterie, etc. Mi se pare simplu, daca as fi in acesta situatie mi le-as monta singur, fara absolut nici o problema. Frate, o bormasina, un subler, o ruleta se pot tine in mana. Si cu 3 beri alaturi(dupa ce ai dat gaurile) si un prieten, vecin binevoitor se rezolva intr-o zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept vremea un pic mai calda si ma apuc de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Noutati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic nou pentru ca vremea si timpul nu mi-au permis sa desfac tapiteria. Pana nu sunt sigur ca exista intaritura nu cumpar nimic. Weekendul acesta am simtit lipsa lor un pic dar ne-am descurcatpost-79827-13944277674386_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, tu chiar ai nevoie urgenta de bare !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. Bine am fost 5 persoane cu prea multe haine si restul a fost de la carbuni de gratar pana la sisteme audio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gratar,sisteme si Saint-Bernard?Cred ca ai nevoie de asta

post-23709-0-61226200-1394560334_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ne abatem de la subiect. Am vrut doar sa evidentiez ca sunt situatii in care este binevenit un pic de spatiu in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre, si io am vrut initial remorca (desi am bare longitudinale). Cand am vazut ca toata distractia sare pe la 33 mil (remorca, carlig- ca nu are masina, sistem can-bus, rca, inmatriculare) si in plus uzura mai mare a ambreiajului si a sistemului de franare, am zis pas si am cautat cateva saptamani baolet si bare transversale. Cel mai simplu si mai bine e cu bare si baolet, nu te mai complici cu remorci si alte minuni. Nu cari cu baoletul cat incape in remorca, insa macar nu basculezi pe afacerea asta cat pentru un concediu in Grecia, sa zicem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!