Jump to content

Vw Passat B5


myhay93

Postare recomandată

Salut baieti, ma speriasem ca o sa ies in grupul VAG dar ieri am achizitionat acest Passat B5 din targul de masini de la un bijnitar. Masina a fost adusa din Germania pe roti,  motor 1.6 101cp AHL (255000 km), ca dotari ar fi AC, oglinzi electrice, geamuri electrice fata, scaune reglabile pe inaltime si cam atat. Interiorul e foarte foarte ingrijit, nu are scaune frecate rupte etc, mocheta pe jos parca e noua, portbagajul la fel. O sa revin cu mai multe poze, astea sunt de ieri, dupa ce am ajuns la ea cu numere rosii in targ (masina era nespalata si de 4 zile a lasat-o in targ pentru ca expirasera numerele de germania). Azi am spalat-o si arata ca noua, are zgarieturi fine care la un polish cred ca ar iesii. Suspensia e perfecta, bate ceva pe sub ea in partea din fata, doar daca trec peste calea ferata, se simte ca o bataie in podea, am fost in seara asta la mecanic si a zis ca sa ma duc maine sau in alta zi sa vada exact ce si cum. Ca schimburi urgente, va urma distributia (am vorbit cu mecanicul, ma costa 500 lei cu tot cu manopera) si placutele de frana, toate (a zis ca alea mai costa undeva la 300-350 lei cu manopera inclusa). Venind de pe Golf 4, 1.4 16v, consumul ma cam sperie  :lol: dar o sa ma obisnuiesc  :D . Motorul merge absolut perfect.  :icon_thumleft:  O sa revin cu informatii pe parcurs.  :beer:

post-124383-0-82856600-1391799429_thumb.post-124383-0-31835300-1391799434_thumb.post-124383-0-41549500-1391799437_thumb.post-124383-0-80290600-1391799440_thumb.post-124383-0-39536300-1391799444_thumb.post-124383-0-18685400-1391799448_thumb.

Modificat de myhay93
Link către comentariu

Bravo! Sa o stapanesti sanatos! ne spui si noua cat ai dat pe ea?

Link către comentariu

Felicitari de achizitie. In passatul asta ai mai mult loc decat in golf 4, e mai comoda si mai practica.

Link către comentariu

Multumesc, este mult mai comoda fata de golf, este putin mai inalta cea ce pe mine ma multumeste si foarte spatioasa, mai ales pentru pasagerii din spate care la golf 4 stateau cam inghesuiti :lol:

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si spor la km ! :) 

 

Intr-adevar consumul e cam mare la modelele astea , am avut si eu tot 1.6 benzina b5.5 , si la drum mers lejer ( 110 km afara - 70 localitati ) nu am reusit sa scot sub 7 litri / 100 km  :dry:  Venisem de pe un golf 5 diesel care consuma 5 litri / 100 km si consumul ma cam speriat si pe mine , in oras cel putin luat 10 litri lejer . Nu-ti mai venea sa o calci :))

 

Am vazut ca in ultima vreme este o moda cu GPL-ul , deci ai alternative . 

 

Spatiul nu se compara cu cel oferit de golf-ul 4 , e superior si confortul oferit soferului si pasagerilor ( nu mai sta lumea cu "genunchii la gat" )  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Multumesc Cosmin, si eu m-am gandit la GPL dar momentan nu am fonduri suficiente pentru asa ceva, dupa ce o inscriu o ma mai gandesc.

Link către comentariu

Sper sa o vedem pe viu saptamna viitoare !

Sa rulezi fara probleme,chiar arata destul de bine masina.

Link către comentariu

Cosmin, intradevar masina iese euro 2, din cate am vazut pe anaf taxa este 638 euro parca.

golfcos, marti dupa 5 sunt programat la mecanic sa schimb distributia deci nu o sa fiu la intalnire, din pacate :(

Link către comentariu

Si ce planuri ai pe viitor cu masina ? Lasand la o parte partea tehnica , distributie / ulei / filtre  care ar trebui sa le inlocuiesti in viitorul apropiat 

Link către comentariu

Momentan nu m-am gandit la mare lucru pentru ca nu lucrez deci n-am bani  :lol: cred ca dupa ce o inscriu o sa ii pun folie, o instalatie de xenon, poate si niste faruri cu lupa si as vrea chederele alea de la usi sa le pun cromate.

Cum sunt pe asta: http://img706.imageshack.us/img706/4200/hpim0817v.jpg

Link către comentariu

Poate gasesti niste faruri OEM cu lupa ,  schimba total aspectul masinii , si totodata iti ofera vizibilitate sportita in trafic  :icon_thumleft:  

 

Am vazut de curand niste faruri pentru passat b5 oem intr-un parc de dezmembrari si vroia doar 500 lei , mi s-a parut putin . Poate gasesti in zona la tine asa ceva , decat sa dai 5-600 lei pe niste faruri aftermarket , dar alegerea e la tine , iti ofer doar o sugestie . 

 

Poti sa-i mai adaugi si o sigla neagra de VW , avand in vedere ca masina e neagra . 

 

Legat de partea cromata la chedere , nu stiu cat de mult se potriveste , mie unul imi place aspectul full black , in afara jantelor . 

 

In timp le faci pe toate :) pana atunci spor la km si sa te bucuri de ea fara probleme !

post-124524-0-54433700-1391861039_thumb.

Link către comentariu

Faruri din alea vreau si eu, sper sa gasesc OEM, o sa iau in calcul sugestiile tale, multumesc. :)

Link către comentariu

Masina chiar e ok, trebuie schimbate consumabilele, gen distributie, filtre, ulei, desi uleiul se prezinta bine, nu e negru dar pentru siguranta mea dupa distributie o sa urmeze toate cele enumerate + un set de bujii.

 

O poza cu ambele masini, ca fratii :beer: Passatul e Big Brother  :lol:

post-124383-0-59580700-1391871971_thumb.

 

 

Link către comentariu

La vara mai mult ca sigur ii pun gpl, pun butelie din aia rotunda in locul rotii de rezerva. :D

Link către comentariu

Multumesc Claudiu  :icon_thumleft:

 

Dane, taxa e 638 euro conform anaf. :D

Modificat de myhay93
Link către comentariu

Am schimbat distributia  :beer:

 

O poza din service:

post-124383-0-85537500-1392149094_thumb.

 

Si 2 poze cu interiorul, nu sunt prea reusite, o sa revin cu altele curand  :D

post-124383-0-60327800-1392149122_thumb.

 

post-124383-0-54342800-1392149138_thumb.

 

Ca probleme la masina, sunt bratele de jos care trebuie sa le schimb urgent, in rest nu am abosult nici o problema la ea, asa zice mecanicul  :icon_thumleft:

 

Link către comentariu

Cel mai bine e sa faci o revizie generala sa nu te trezesti ca ramai cu ea in drum :) Distributia / ulei / filtre sunt esentiale ,dupa mai vezi in functie de gravitate  

Link către comentariu

Distributia e gata, urmeaza placutele de frana de pe fata dupa care uleiul si filtrele, problema cu bratele este urgenta pentru ca trebuie sa inscriu masina si nu pot sa trec prin R.A.R cu ea asa.

Link către comentariu

Intr-adevar trebuie schimbate avand in vedere ca trebuie sa faci rar-ul. Un pont pentru aceasta verificare : sa-i adaugi carburant mai bun pentru a scoate parametri optimi la noxe :icon_thumleft:  

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!