Jump to content

New Leon si concurenta


vincentsv
 Share

Postare recomandată

Dispute de tip versus s-au strecurat si pe alte topic-uri si au deviat discutiile de la subiectul initial. Eu propun sa le concentram separat, in acest topic.

Incep cu recentul test din Autobild, care nu este cel mai favorabil, fsi-ul fiind cel mai gurmand:

http://members.lycos.nl/menaz/Leon/2006_04024_ab.pdf

Se pare totusi ca per total Leonul e mai Hot decat mult mediatizata masina a anului, Civic.

Modificat de vincentsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CITROEN C4 e foarte interesant facut dar.......parca e prea in stil frantuzesc cochet dar nu pentru aceasta clasa sau nu se poate compara cu cele de mai jos, mai degraba cu megane, no ofence.

HONDA CIVIC - prea duce a Enterprise, si cred ca este si obositoare, la cate mii de culori sunt in masinuta aia, mie unul nu-mi place deloc, exteriorul parca este cat de cat reusit, dar interiorul nu prea

Mazda 3 - as alege-o in favoarea celor de deasupra ( C4 si CIVIC ) , adica e mai tinereasca, parca are o tenta mai sport dar un pas in spate fata de LEON

LEON-ul este belea, mi se pare super tare ca look atat interior cat si exterior mai ales in comparatie cu concurenta. Bordul si plansa de bord ( e mai klumea decat TOLDEO/ALTEA ) sunt foarte frumos aranjate si grupate, mie unul imi place foarte mult nou LEON, parca mi-as lua unul dar mai astept un pic sa treaca de bolile copilarie, eu unul deja am probleme cu bucsele pe fata :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles eu multe din testul respectiv(grea rau germana asta ;) ) dar pot sa va spun sigur ca Citroen este muuuuuult sub Seat Leon din toate punctele de vedere. Fac aceste afirmatii pt ca am cele doua masini. Leonul este peste din toate punctele de vedere de la materiale folosite pana la tinuta de drum, performante, etc. Singurul plus pe care il are Citroen as putea spune ca este zgomotul facut de motor care este mai mic ca la Leon. Cat despre celelalte doua competitoare nu pot nici macar sa-mi dau cu parerea pt ca nu am avut curiozitatea de a ma uita la ele. Nu ma atrag chinezariile ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si sportivitate singura masina care mi-a placut la fel de mult ca leonul a fost 120.d de la bmw. Audi a3 merge cam la fel dar e mai sic in interior, golful e cam prea comun. Honda mi se pare cam imatura ca si design insa e adevarat ca are motoare nemaipomenite. De acord insa ca interiorul e cel putin la limita chiciului. Masinile frantuzesti sunt la ani distanta, fordul nu m-a interesat niciodata iar opelul e din pacate opel. Corola e varza, almera nici macar nu exista, mazda are cel mai urat spate pe care l-am vazut in viata mea. Alfa e frumusica da pare foarte fragila iar A-clasul nu are ca cauta in discutie.

Asa ca desi subiectiva, parerea mea e ca in acest moment leonul e singura alternativa viabila la eternul golf, cu care este de altfel frate de platforma. N-am zis nimic de skoda pentru ca in nici un caz nu cred ca un client de leon s-ar gandi macar sa-si ia octavia. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa imi iau leonul este clar ca am analizat toate posibilitatile si am ales-o pe cea care mi-a convenit mie cel mai tare. plecand de la aceasta idee trebuie sa recunoastem ca in clasa compact gasim masini pentru toate gusturile atat din punctul de vedere al designului cat si al confortului sau stilui de condus. ca si dan sau altea, cred ca frantuzestile nu pot intra in discutie...decat ca masini pentru domnisoare (comode, muuulte butoane, multe ecranele si putina adrenalina). alternativa ar putea fi japonezele, tehnologia fiind de top, iar fiabilitatea nu mai vorbim. mercedes, cum spunea si altea nu are inca o compacta adevarata, dar sunt convis ca atunci cand va avea, va fi tare (imi iubesc leonul, dar trebuie sa recunosc ca sunt fan mercedes). seria 1, sunt convins ca e o placere sa o conduci, dar designul defectuos adoptat in ultima vreme de bmw este prezent si la ea. urata masina.

in concluzie, daca nu era leonul, probabil m-as fi putut intelege cu mazda 3, alfa 147, sau a3 (care e totusi mult prea scump...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am efectuat drive-test cu Mazda3. Finisajul interior este de nota zece, insa prestatia dieselului este mediocra, acompaniat de un vuiet din zona hayonului deranjant.

Adaug si testul din AMS tot in germana dar intelegeti voi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dintre cele enuntate mai sus cred ca sunt pe aceeasi lungime de unda cand zic ...

leonul imi place undeva la fel de mult ca un alfa dar parerea ca e mai fiabil si parca ceva mai nervos ca infatisare dar la fel de sic si atragator,a3-ul e superb ca interior dar exteriorul e sub leon care mi se pare cel mai "emotionant ca design" iar reclama cu auto emotion isi gaseste pe deplin justificarea!

bmw-ul deasmenea e frumos si confortabil ca sportiva dar design sub leon la exterior parca ceva mai bine lucrata la interior!

golful am vrut si eu dar leonul il bate de departe la exterior si la confortul scaunelor sport!!!si am incercat si un gti si tot nu m-am simtit ca in leon!

c4 imi place dar e frantuzesc si asta il da ianpoi...

civul mi se pare urat...

era sa uit singura alternativa la leon ca frumusete mai e pe langa alfa mazda 3 ,asta da masina dar mult mai scumpa ....mai ales daca pui banii jos!!!

se vede ca imi cumpar leon,nu?:)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!