Jump to content

pierdere antigel


ASLAN_B4
 Share

Postare recomandată

de ceva timp masina mea a inceput sa "pape" antigel,avand in vedere si vremea de afara nu am mers cine stie dar m-am trezit cu borcanul de antigel cu mult sub minim(aproape doua degete),in vara cand am schimbat radiatorul am schimbat si colierele,pe sub masina nu am gasit nimic ud,a mai patit cineva asa ceva sau care ar fi cauza acestori perderi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema poate sa fie si din coliere. eu am schimbat antigelul in vara si am pus la furtunul de jos de la radiator colier clasic, nu original de vw si pana nu lam pus inapoi pe cel original am pierdut antigel tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de asta le-am schimbat pe alea vechi,i-mi picura pe la colier si le-am schimbat ,mie nu-mi pierde pe la furtune cica ar fi problema la pastilele de la motor(nu ma pricep),trebuie sa-mi iau antigel de rezerva,nu de alta dar dau in alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema legata de disparitia misterioasa a antigelului dar nu in cantitate mare ii si radiarotul de incalzire ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vezi ca de regula pe unde se pierde antigelul ramane o urma ceva de genul ca la borna de la baterie dar nu asa evident. Cauta si poate gasesti locul pe unde se pierde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu radiatorul de incalzire confirm eu. asa am patit iarna trecuta (da se simtea mirosul inauntru). acu lam pus nou si nu s-a mai modificat nivelul deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alyn radiatorul are 6 luni ,l-am pus de nou...am mai cumparat 1 l de antigel sa am de rezerva si la recomandarea unui amic am cumparat o solutie cica ar reduce pierderile..maine am sa pun o poza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti face presiune in furtune mai mare decat trebuie? sa nu fie de la garnitura sau chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ee hai nici chiar asa....si cum aflu de presiune?eu am instalatie gpl pe masina....are vreo legatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASLAN_B4, nu baga nici o solutie de nici un fel (tot felul de prafuri care-ti astupa porii, etc) in instalatia de racire !

Sti unde am gasit-o pe toata? In pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau in garnitura de chiulasa blocand toate gaurile de racire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mai nou am aflat ca ,pierderile pot sa fie si de la pompa de apa,cand am cumparat masina in 2009  la distributie nu am schimbat si pompa de apa (cica la masina asta nu e necesar sa schimbi si pompa de apa), 

Modificat de ASLAN_B4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stie cineva cum se demonteaza pompa de apa?Are joc in rulment.Am dat jos compresorul de aer conditionat .Trebuie data jos si cureaua de distributie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

Ca sa scoti pompa de apa cu tot cu corpul ei nu trebuie sa dai jos si distributia ci doar altermatorlul si suportul lui, dupa aceea mai ai de desfacut 4 suruburi (daca tin bine minte) si ai pompa de apa in mana cu totul.

dupa aceea desfaci suruburile de 6 (cu cheie de 10) de la capac.

 

daca nu vrei sa faci toti pasii acestia trebuie sa umbli si la distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!