Jump to content

Passat B6, tremura in mers cu Cruise Control activat


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Posibila rezolvare, merita cel putin verificat!


Stare de fapt:
Treapta a VI-a, sa zicem la 100 km/h pusa pe cruise control.
Din maneta setez sa creasca viteza la oricat peste 130.
masina accelereaza pana spre 125 cand o apuca o trepidatie a intregii caroserii.
Trepidatia se potoleste imediat ce ajunge la 130 (fie ca ramane acolo ca asa am setat viteza, fie ca viteza creste pana la cat am setat)

Se manifesta DOAR cu cruise control si doar la 125-130, undeva in jurul turatiei de 2200-2500.

Cand fac aceeasi figura da' cu pedala...nici o problema.
 

 

 

suport motor bulit
picture this: suportul e din aluminiu, surubul de fixare din otel!
A fost suficient ca..undeva...candva..sa fie strans mai tare decat trebuia si sa se buleasca filetul.
Sau..cum zice si Vlad..diferenta de material predispune la jocuri.
Asa ca...tine minte ordinea asta: Vlad-constatare-comandare-inlocuire-platire..Nu mai stiu cat a fost ca eu am schimbat si nusce bucsa antiblablabla..care a costat vreo 1300 ron (300 bucsa 1000 manopera, ca se cam face masina bucati pana se ajunge la ea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca la 4Motion poate sa mai fie o cauza:

Hardyscheibe sau Cardanul sau rulmentul cardanului.

Hardyscheibe ii zice neamtul ...

Eu am schimbat Hardyscheibe in 2012, vibratiile incepusera din iarna lui 2010 si tremuratul din 2011.

L-a mine s-a rezolvat cu Hardyscheibe noua (nu stiu cum ii zice pe romaneste ... flansa de cauciuc-metal dintre cardan si Haldex).

Toti mecanicii imi spuneau ca flansa asta HS este buna, pentru ca arata OK. Eu m-am incapatanat si am cumparat una noua, de pe net.

Dupa demontare am dat cu ciocanul in ea. Cauciucul era "copt" si avea fisuri interioare care s-au vazut la prima lovitura usoara.

Ar mai putea fi cardan descentrat. Se echilibreaza cu un stroboscop, pe banc special, stiu doar teoretic insa nu am idee cine poate face asa ceva in Bucuresti.

Daca se dezechilibreaza cardanul se strica si rulmentul de sustinere de la mijlocul cardanului.

Verificati si voi, cei care aveti 4Motion. Desigur, oscilatiile pot fi si din alta parte ...

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare.

Si eu am o problema la Passat B6, 1,9 BKC. Tremura masina cu tempomat atuci cand ajunge la km/h setata doar in viteza a 5-a. Asa face la 100 si la 140 km/h. Doar in a 5-a. In viteza a 4-a funcioneaza bine.

Ara cineva idee care ar fi problema?

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!