Jump to content

Motor 1.8T BEX


Marius.Poiata
 Share

Postare recomandată

Buna ziua si la multi ani ( stiu ca e cam tarziu pentru asa ceva, dar am crezut ca merita sa o spun  :RO flag:  ).

 

Doresc sa incep aceasta conversatie pentru a afla mai multe informatii despre acest motor de la persoane care se pricep la mecanica/motoare sau care au avut un asemenea motor sau chiar amandoua. Am cautat pe forum ( nu pot spune ca 100%) si nu am gasit un topic legat strict de acest motor. 

 

M-ar interesa sa aflu despre urmatoarele :

 

1. Fiabilitate ( cat de rapid se strica piesele la acest motor si ce piese cedeaza cel mai frecvent)

2. Intretinere ( niste preturi aproximative la piese, in contextul fiabilitatii ) 

3. Consum ( condus mosnegeste, condus normal, condus sportiv )

4. Tuning - ma refer strict la soft.( cati CP/Nm primesc in plus si cum se afecteaza consumul ( in - sau in + ).

 

Motorul in cauza este 1.8 R4 20vT, cod motor: BEX. Tot ce stiu in momentul de fata este ca are 190 cp (188bhp mai exact)/ 240 Nm.

 

Stiu ca mai este un motor 1.8T, cod motor: AMB care are 168bhp/ 225Nm.

 

Informatiile doresc sa le aflu in contextul unui audi a4 quattro 1.8T.

 

Multumesc anticipat tuturor pentru ajutor! 

Modificat de marius.atitienei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si La multi ani !

Tot ce stiu despre motor este ca a fost pus pe audi a4 si ca este un motor destul de potent din punct de vedere al modificarilor , nici la capitolu fiabilitate nu sta prost este un motor foarte bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    1.8T BEX este cu k03s ,poti urca pana la 250 cai cu soft si evacuare.Consumul dupa soft o sa fie o idee mai mic daca mergi normal...Consumul la mers normal o sa fie in jur de 12 in oras(excl. Bucuresti),nu stiu cat de aglomerat este in Iasi. Ca motor este foarte fiabil, o sa mai cada din cand in cand cate o bobina ,dar asta foarte rar ,in 70.000km mi-au cazut 2 bobine.(40-50 euro bucata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!