Jump to content

Rulmenti roata fata/spate


Pop Ionel
 Share

Postare recomandată

Informatiile pe care le-am gasit referitoare la rulmentii fata/spate pre 65 sunt urmatoarele:

- Rulment roata spate: cod VW 311 501 283, cod rulment 6306;

- Rulmenti roata fata: mic-exterior, cod VW 111 405 645A, cod rulment LM 11749; mare-interior, cod VW 111 405 625A, cod rulment L 44649

- Semering roata fata rulment interior: 111 405 641A.

Nu sunt sigur de codul rulmentului pentru roata fata interior, unde in catalogul cu coduri care il am, pentru acest cod VW apare ca ar fi rulment cu bile si nu cu role, conic. Tot asa apar contradictii si la dimensiunea rulmentului

Aveti cumva informatii mai precise legate de codurile de rulment, precum si de dimensiuni?

As fi interest atat pentru rulmenti, cat si pentru semering!

Modificat de Pop Ionel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu din pacate codurile insa stiu cu siguranta ca VW a inlocuit ca piese de schimb pt puntea fata pre-65 rulementii cu bile cu cei cu role. Deoarece cel cu role era/este mai bun.  Tu probabil ai codurile dupa echiparea initiala. Eu am luat din Anglia acum cativa ani (adica ebay.co.uk) un set de rulmenti pre-65 de fata si erau numai cu role si desigur, s-au potrivit perfect.

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca vorbiti de doua lucruri diferite.


30304 si 30305 se cheama seria rulmentului, e o codificare internatzionala nu un cod VW! In plus, aceste doua coduri corespund rulmentilor radial-axiali cu role conice pe un rand sad3.gif , si anume:
30304 d=20 D=52 T(latimea)=16,25 sarcina radiala de baza C=34,1 kN
30305 d=25 D=62 T(latimea)=18,25 sarcina radiala de baza C=44,6 kN

Echivalentul acestor rulmenti in varianta originala de echipare a mashinii sunt urmatorii rulmenti radial-axiali cu bile pe un rand:
7304 d=20 D=52 B(latimea)=15 sarcina radiala de baza C=19 kN
7305 d=25 D=62 B(latimea)=17 sarcina radiala de baza C=24,2 kN

Bine, exista mai multe latzimi la aceleasi diametre, lucru indicat de literele de dupa cifre. Ce trebuie sa observam: la aceleasi dimensiuni, rulmentii cu role conice sunt mult mai durabili (observati diferentza intre sarcini).
Ce zic eu: scosi unii cu bile originali, masurati, si aleshi cei cu role. E de presupus ca 30305A si 30304A sunt cei mai apropiati de latimea celor originali, dar eu nu am gasit cu A in catalogul pe care il am la serviciu ca sa pot afla exact latzimea.


adica ce s-a scris aici:

http://vwforum.ro/topic/8446-rulmenti-pe-fata/?hl=%2Bcod+%2Brulmenti#entry516956


si despre asta (cred) zice Komissar :

 

Asta e schema cu puntea explodata :

Punte post '64:
attachicon.gifGarnituri_bucse.png

11,12: Garniturile
7,8: Rulmentii cu role
9 : Bucsa (una sus si una jos, cea de jos nu apare in poza)

Punte pre '64 (pe balamale):

attachicon.gifGarnitur...se.pre64.png

10: Garnitura
7: Rulment pe role
8: bucsa

Astea sunt codurile pentru rulment, primul la cota 0 si al doilea la cota 1:

attachicon.gifRulmenti.png

Codul pentru garnitura:

attachicon.gifGarnitura.png

Codul pentru bucse:

attachicon.gifBucse.png

Toate astea sunt pentru puntea pe balamale. Nu mai pun si la modelul post '64 sa mai puna lumea mana si pe carte ... catalogul e moka pe net pana mea http://www.vw-classic.net/et_katalog1970/index.html


luata de aici:

http://vwforum.ro/topic/7164-unghi-la-roti/page-4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii si directionari, caci bag de seama ca la mine nu a functionat bine functia de "search".

Concluzia pentru rulmentii fata este: mic-exterior, cod VW 111 405 645A, cod rulment 30304A, dimensiuni 52/20/16,25; mare-interior, cod VW 111 405 625A, cod rulment 60305A, dimensiuni 62/25/16,25.

Ma mai intereseaza dimensiunile semeringului.

Modificat de Pop Ionel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect... am mai invatat un pic...!!!

Deci, ca sa compltez informatiile aflate, dimensiunile simeringului sunt 40/20/11,5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la simeringul aferent rulmentului interior, reperul notat cu 34 in fisierul atasat.

Dimensiunea lui, conform informatiilor obtinute dintr-un program de piese auto este 62/50/11,5, nu cum am scris in postul anterior(40/20/11,5).

 

 

 

 

Punte fata pre 65.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linkul dat de mine se refera la semeringul tau notat cu 34.

Eu am umblat cu rulmentii vechi in mana ptr a gasi echivalente.

Pot spune ca raportul pret calitate vandut de dealer, este OK.

Daca iti trebuie alta marca mai buna, tu stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, despre acel simering discutam!

Am cumparat toti cei 6 rulmeti anterior discutati(2 buc. 30304, 2 buc. 30305 si 2 buc. 6306) productie SKF si 2 buc. simering la 290 RON, beneficiind de un discount de 10% la dealer-ul SKF. Eu zic ca e foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!