Jump to content

Activare Lane Assist [Passat CC]


vastangiul
 Share

Postare recomandată

Am facut recent un upgrade la rns 510 cu versiunea 5238 Update modified by Josi  si de atunci nu mai gasesc functia lane assist in bord ,( imi apare decat Fronst Assist si cornering lights parca )  . Cine imi poate da codarea pentru activare lane assist  as fi recunoscator ?? Multumesc.

 

Address 5C: Lane Maintain.       Labels: 3C0-907-217.clb

Control Module Part Number: 3C0 907 217 A    HW: 4E0 907 217 C
  Component and/or Version: J759  HCA           0150
           Software Coding: 0032002
            Work Shop Code: WSC 05311 000 00000
                      VCID: 21492379F82E4364765B71
1 Fault Found:
 
 
01044 - Control Module Incorrectly Coded 
            000 -- -
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 52
                    Reset counter: 71
                    Mileage: 101910 km
                    Time Indication: 0
                    
 
SOFTWARE CODING 0032002
WORKSHOP CODE 05311
IMPORTER NUMBER 000
EQUIPMENT NUMBER 00000
Modificat de vastangiul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura se poate activa lane assist?sau pentru un retro fit ce am nevoie?

Sent from my GT-I9001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vastangiul@ ai trecut de la alt HU la RNS510 sau aveai RNS510 si i-ai facut doar update la firmware?

 

Darkangel69@ retrofitul la Lane Assist e deosebit de costisitor: alt parbriz, camera pentru Lane Assist - daca nu provine de la o masina din fabrica calibrata, e foarte dificil sa o calibrezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5238 Update modified by Josi

Da de ce ai pus 5238 modificat si nu ai pus 5238 OEM ?

RNS-ul e mai vechi decat masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut update doar  de firmware , am ales versiunea modificata deoarece am inteles ca se pastreaza toate codarile existente pe masina . Nu stiu sa zic exact daca e mai vechi decat masina , e versiunea rns 510 B .

 

 

Am rezolvat problema modificand din SOFTWARE CODING 0032002 --> 0132002 . Totul pare ok , nu mai apare nici o eroare si sa activat  functia de lane assist in computerul de bord. 

 

Problema rezolvata. Se poate inchide topicul .

Modificat de vastangiul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Vin si eu cu o problema la care sper sa-i gasesc o rezolvare. Am ajuns cu masina in romania saptamana trecuta si in urma unei probleme a trebuit sa ii schimb caseta de directie. Toate bune si frumoase acum e ca si noua doar ca am observat ca functia de lane assist nu se activeaza. Mai precis eu o activez dar beculetul ramane portocaliu, nu se inverzeste. Presupun ca trebuie reactivata de undeva.Cum as putea face asta? Cel care a montat caseta de directie mi-a spus ca nu vine de la el problema dar tind sa cred ca aceasta problema e totusi legata de schimbarea casetei de directie. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am cumparat acum cateva zile un Passat CC din 2010 si functia Lane Assist merge doar cateva secunde,adica dupa nici un kilometru  martorul devine galben din verde si trebuie sa pun imediat mana pe volan caci daca nu,intru in sant.M-am gandit caci este de vina marcajul drumului dar si pe autostrada unde este clar imi face probleme Lane Assist.Ce sa fie?Mai am si functia Front Assist si daca masina din fata pune frana brusc,passatul meu nu franeaza automat.Ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Lane Assist trebuie sa ti mainile pe volan pentru a functiona (a fi verde), altfel te atentioneaza sa pui mana pe volan(si se face galben).

El nu este facut ca masina sa vireze singura daca iei mainile de pe volan, ci sa te ajute la curbe(ai sa simti ca vireaza si ea) si cel mai probabil daca adormi la volan sa tipe la tine cat sa te trezesti si sa ia de volan pe moment pana ai facut-o.

Iar la front assist daca este verde si te atentioneaza vizual si acustic cand cel din fata incepe sa franeze si esti in raza lui de actionare inseamna ca merge, nu iti franeaza imediat.

La mine cel mai des se actioneaza atunci cand fac o depasire mai "agresiva", cel din fata incepe sa franeze, eu ma apropii de el mai mult accelerand si apoi il depasesc cat mai aproape, atunci se simte ca vrea sa franeze dar daca accelerezi in continuare te lasa.

Si o singura data ma uitam pe telefon la semafor, cel din fata a pus frana, eu nu eram atent si a tipat, a pus frana agresiv, a oprit motorul si a pus avariile....m-am panicat ca nu stiam ce s-a intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns Vali,dar a vazut pe youtube clipuri cu masini care conduc singure multi km fara ca soferul sa puna mana pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat cc?

Daca sunt alte marci nu au doar lane assist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca era Mercedes.....dar la CC nu se mai poate adapta ceva sa nu mai pun deloc mana pe volan?Vazusem tot pe youtube caci unii puneau o sticla cu apa in volan pe partea stanga parca pentru un fel de echilibru la Passat B7 si masina mergea fara a fii nevoie sa fie mainile pe volan.Ce nedumerire mai am eu,este in legatura cu functia"Front Assist".Cum trebuie sa functioneze?Caci la mine nu functioneaza absolut deloc.O activez si pe partea cu turometru apare un martor verde cu o masina.Ce ar trebuii sa faca aceasta functie?Daca activez ACC...functia aceeia imi functioneaza dar aceeia nu ma intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut am și eu o problema la un cc 2013 am chemat un prieten să-mi bage o versiune mai noua la Harti .nustiu ce sa întâmplat sau ce a făcut ca mi-a dispărut toate opțiunile gen line asist ,asistenta la faza lunga . Și a zis ca o rezolva dar trebuie sa calibrele camera sau sa o schimb cu alta . Va rog dacă ma puteți ajuta sau caut pe cineva din galati să-mi rezolve problema . Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coincidenta dar nu cred, probabil prietenul tau deja a postat aici pe forum aceeasi problema dar pe topicul de b7. I s-a raspuns acolo, concluzia trebuie calibrata sau schimbata cu una second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

48 minute în urmă, bibi1411 a scris:

Coincidenta dar nu cred, probabil prietenul tau deja a postat aici pe forum aceeasi problema dar pe topicul de b7. I s-a raspuns acolo, concluzia trebuie calibrata sau schimbata cu una second.

Dar calibrare cine poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calibrarea ori la vw/skoda/audi/seat ori cineva de pe forum daca au plansa(dimensiunea ei si procedura in sine am postat-o). Vas, sigur sunt colegi de au asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar sti ce nu înțeleg eu avea voie sa se întâmple treaba asta dacă sa umblat numai la navigație ? Chiar nu înțeleg după ce a instalat totul mergea inclusiv și semnele rutiere cu limitare de viteza mergeau .am revenit peste câteva ore și am constatat ca nu mai merge nimic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, s-a jucat pe acolo, si a dat resetare de fabrica - fapt ce a dus la pierderea calibrarii.

Acum, procedura de calibrare este destul de scumpa, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi mai aduc exact aminte, suna si intreaba.... oricum, in jurul la 900 lei parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minute în urmă, F l o r i n a scris:

nu imi mai aduc exact aminte, suna si intreaba.... oricum, in jurul la 900 lei parca

Pai mai bine iau una sh gata calibrata cu 600 lei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Si a calibrat cineva pana acum senzorul de la ACC ? Țin sa mentionez ca imi apare in meniul bord ului ACC Error!  

 

P.S: imi cer scuze daca am gresit secțiunea! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentanta daca ai eroare de missing calibration. LA testul cu VCDS ce spune ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor, am o mare problema cu sign assist pe CC 2013, nu resusesc sa imi dau seama ce problema are am incercat diverse codari si nici un rezultat, Imi da erroare "sign assist availability currently limited", masina este achizitionata din Belgia, a venit cu harti europa de vest si recunoastea semnele, dupa instalarea hartilor de ro , nu a mai fubctionat deloc, am facut upgrade la fw rns510, reinstalat harti de vest v16 pe hdd unitatii, si v16 est pe dvd, tot nu nu a functiinat, nu apare nici macar un semn de circulatie atat in bord cat si pe rns, am incercat adaptari si codari in vcds, degeaba.

Stie cineva o rezolvare, sunt pierdut nu stiu ce as mai putea face, este foarte enervant.

Daca a rezolvat cineva problema si cum ?

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia "search". Citeste regulamentul forumului. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se rezolva prin modificarea camerei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Activare Lane Assist [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!