Jump to content

Jetta motor 1.6 tdi 105 cp Euro 4?


Leonica
 Share

Postare recomandată

Am fost sa vad azi o Jetta 2010 cu motor de 1.6 tdi 105 cp si in carte de identitate de Romania e trecuta Euro 4  filtru particule si CO2 122 g/km. Problema nu ar fi deranjanta dar a fost in leasing si trebuie platita taxa de mediu care se ridica la 2500 lei. 

Se poate face o reevaluare la RAR pt a o scoate E5?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

cred ca s a evaluat gresit, e motor cu pdf euro 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred la fel. Am copia de la CI in fata si scrie clar e4. 

Se poate reevalua pt a deveni e5? Ce taxe ar implica.

Intreb, deoarece sunt interesat de masina si una e sa platesti taxa de mediu 2500 lei si alta 300 lei plus reevaluarea...daca se poate asa ceva.

Modificat de Leonica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai modelul ca al nostru ? Sau e cea cu fata de golf 5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de golf 5, dar am postat aici ca are motor de 1.6 tdi cr. 

Acum nici eu nu stiam unde sa pun topicul cu problema asta....Daca vreun moderator considera ca trebuie mutat in alta parte, sa-l mute.

Nu am cumparat-o inca, dar sunt tentat si din acest motiv intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe ala cred ca este alt model de filtru de particule si ceva diferit fata de cea noua si dib aceasta cauza ! Mai uita.te pe net la modele asemanatoare ! Poti sa t uiti si la passat 1.6 tdi 2010 sa vezi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor avea?  Pentru ca am intalnit o Jetta 1.6TDI si avea un cod motor mai ciudat, care era Euro 4 din fabrica..... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este motor E4, acele jetta cu fata de golfV s-au fabricat inclusiv 2010, dar pe norma de e4, chiar daca dupa anul 2009 motoarele au directiva de E5. Din pacate o sa vedeti la RAR ca nu se pot reevalua. Eu am vrut sa cumpar o astfel de motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod motor CAYC.


Am gasit aici detalii.

http://vwforum.ro/topic/47645-taxa-poluare/?p=1366783

http://vwforum.ro/topic/47645-taxa-poluare/?p=1368524

Ca deobicei rarul o face lata ca acum 14-15 ani cu trecerea motoarelor pe benzina direct de la E2 la E4, cu toate ca unele erau trecute E3 in brief. Si tot de la VAG.

Modificat de Leonica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

are un coleg de forum o jetta 2010, din asta cu bord si electronica de golf 6, el stie cel mai bine ce norma e motorul, totusi daca e codul CAYC  e euro 5....teoretic cel putin


aici va poate lamuri colegul, l am intrebat deja, se pare ca e euro 4 totusi...:http://vwforum.ro/topic/70463-jetta-mk-5-16-tdi/page-7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este E4 sigur, am dat si eu linkurile de mai sus unde cineva dadea o explicatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca codul motor este CAYC este euro 5 sigur ! CAY/A/B/C sunt noile  variante de motorizari (1.6 TDI) care sunt euro 5. Sunt puse pe mai multe masini din grupul VAG si pe toate sunt E5.

 

Astia de la RAR sunt niste idioti ! Mie nu mi-au trecut in talon rotile cu care a venit masina din fabrica, dar restul sunt trecute. La tir mi-au gresit litrajul rezervoarelor si inca ceva detalii (nu mai stiu exact). Sunt vai de capul lor ! In plus, am mai primit o data talonul de la TIR  (Mercedes) cu serie de sasiu de VW ! Eu iti recomand sa mergi la RAR si sa-i iei la intrebari. CAY A/B/C sunt Euro 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sa vad azi o Jetta 2010 cu motor de 1.6 tdi 105 cp si in carte de identitate de Romania e trecuta Euro 4  filtru particule si CO2 122 g/km. Problema nu ar fi deranjanta dar a fost in leasing si trebuie platita taxa de mediu care se ridica la 2500 lei. 

Se poate face o reevaluare la RAR pt a o scoate E5?

Sa imi lasi seria de caroserie a masinii sa trag un ochi in ,,original''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai p.m.

Nu imi fac probleme cu nr de km, sunt reali, 168mii, carte service la zi, am la mine si copia dupa CI a masinii, oamenii au fost amabili (adica firma de leasing, masina fiind recuperata), problema e cu rarul.

Mersi oricum.

Daca mai doresc sa verific un vin mai pot indrazni inca o data?

Modificat de Leonica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In consecinta (sa stie si colegii) masina este EURO 4 + (+apare pentru ca are filtru de particule).

Toate motoarele care sunt produse sau echipeaza un anumit model de masina spre sfarsitul productiei ei (in cazul de fata 1.5 ani) sunt destul de dubioase in ce priveste norma de poluare indiferent daca au codul de motor din 4 litere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, atunci cum de restul CAY A/B/C sunt Euro 5? Doar pentru ca sunt pe modele mai noi ? Eu am CAYA si este euro 5. Cunosc persoane si cu CAYB si cu CAYC care sunt tot euro 5, fara nici o discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum spuneam eu,asa sunt clasificate si exista motoare cu codul de motor identic care in functie de anul fabricatiei au E2 sau E3...e un motor diesel de prin anii 2000 cu chestia asta.

Spre exemplu Jetta modelul urmator 1.6 TDI   02.11 -   77   105   1598   CAYC este 100 % euro 5,dar Jetta modelul anterior cu codul de motor identic este euro4 +.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta polita celor de la VW, insa chiar nu ma miram ca cei de la RAR sa fi gresit, din prisma ultimelor experiente cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

 

Sa inteleg ca Passat 2010 BlueMotion 1.6 TDI CAYC este EURO4?

 

Multumesc o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Euro 5 sau 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este e5 garantat este motor cr si toate cr sunt euro 5 la vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt toate e5 gasesti Jetta ,Passat (inclusiv cc) cu motoare cr euro4 de obicei sunt masini sfarsit 2008 inceput 2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este primele modele de la tiguan asa au fost dar la jetta din 2010 nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut Passat CC bluemotion (e adevarat 2.0 TDI) numai retin exact anul, dar era dupa 2010, trecut in acte Euro 6, deci nu cred sa fie mai jos de Euro 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Loghy sunt colegi pe forum care au cc 2.0 tdi cr euro4 ce e asa greu de crezut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!