Jump to content

Cheder capota


Vizitator
 Share

Postare recomandată

De cand am masina am observat ca datorita conceptiei defectoase a sistemului de inchidere a capotei, care nu etanseaza complet, apa murdara patrunde intre capota si trager si ajunge pe motor si celelalte componente din compartimentul motorului. Tot din aceeasi cauza pasla cu rol de izolatie termica/fonica s-a murdarit si a inceput sa se deformeze, desprinzandu-se din prinderi.

Alte masini au un cheder suplimentar, in partea frontala, pentru a izola mai bine compartimentul motor. Ma gandeam ca un asemenea cheder ar rezolva problema. Sunt singurul care e deranjat de aceasta problema? Nu sunt absurd, nu vreau ca motorul sa fie curat, insa mizeria care intra in compartimentul motor e mult prea mare.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zici rau. Mie mi-au atras atentia la service ca nu schimba senzorii de pe motor (partea de sus a motorului; a nu se confunda cu toti senzorii) daca constata apa la ei :) Pai ce puii mei sa le fac, sa ii iau in masina cu mine ? Daca asa este construita si ajung picaturile de apa ce sa le fac eu ...

 

Cred ca ar trebui pusa o bucata de cheder autoadeziv ori sub capota ori jos pe partea aia din plastic ...imi scapa numele. Uite un model de cheder aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am inspirat dintr-un topic care trateaza un subiect similar, din aria Octavia 2: http://vwforum.ro/topic/31088-cheder-capota/

Pe scurt, e nevoie de un cheder la un unghi de 90 de grade intre partea de prindere si partea moale.

Tot din acelasi topic e si poza urmatoare: post-74-1184532107.jpg

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, de acord cu tine, dar merge montat pe partea aia de plastic de la Leon ? Te-ai uitat daca are buza buna pentru cheder cu prindere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat la amanuntul asta, doar ma chinuie problema asta de ceva timp, maine o sa vad cum si ce cheder se poate pune acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe capota leonului se gaseste cheder si in partea centrala?

Eu am asa ceva, dar nu a rezolvat problema. Motorul este foarte murdar. Prea murdar de surprins in poza.

post-78960-13887515216781_thumb.jpg

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!