Jump to content

Serie motor la inmatriculare


sevastian
 Share

Postare recomandată

Am cumparat un G4 si urmeaza sa-l inmatriculez.Pe CI am vazut ca la serie motor, cei de la RAR au scris:nu poate fi poansonat.In rest pe CI toate datele de identificare sunt trecute in mod corespunzator.As putea avea probleme la inmatriculare din cauza asta?Persoana care a adus masina a motivat ca din cauza coroziunii unele caractere n-au putut fi citite.Din cata stiu, motorul e pisa de schimb si deci n-ar trebui sa fie vreo problema.Gresesc? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cata stiu, motorul e pisa de schimb si deci n-ar trebui sa fie vreo problema.Gresesc? :D

Deloc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce probleme sa intampini... daca seria sasiului este in regula... Aia e esentiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce probleme sa intampini... daca seria sasiului este in regula... Aia e esentiala.

Multumes!Mi-ai mai dat putin curaj.Desi ma gandeam si eu ca avind CI ar trebui sa nu fie pb, totusi nu m-am mai confruntat cu chestia asta la nici o inmatriculare anterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine motorul nu are serie,e trecut in carte"motor fara serie".

Nu ai de ce sa-ti faci griji, eu am inmatriculat-o fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De altfel, in Certificatul de inmatriculare nici nu se trece seria motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu un golf 4 cu aceeasi "problema". La prima inmatriculare la R.A.R. au zis ca nu are serie motor. Motorul este un ASV.

Am cartea originala a masinii dar nu apare vreun schimb de motor. Cei de la R.A.R. au sugerat ca a fost schimbat motorul.

Am intrebat foarte multa lume, parerile sunt impartite.

Chiar nu este o modalitate de a afla ce e cu seria motorului de pe Golful meu ?

Ca si teste pe vag-com este super ok, turbina merge ok si nu scoate nici un gram de fum.

Bineinteles ca anteriorul proprietar se amagea ca motorul a fost schimbat, dar mie nu imi ajunge aceasta amagire.

Multumesc pentru orice idee!

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria motorului mai este trecuta si pe un sticker de pe aparatoare curelei de distributie.

Dar oficial e pe imbinarea intre motor si cutia de viteza, asa cum se vede mai jos:

Daca nu este documentat, adevarul il poti afla doar la propietarii anteriori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun link-ul.

Am si eu o intrebare: imi trebuie seria de motor pt a gasi exact piesele sa schimb distributia. Am brief-ul german si cartea service. In acte nu e trecuta seria? Seria de sasiu este trecuta la mine la motor unde este prins amortizorul de pe partea stanga, sunt multe cifre acolo, oare e vreunul seria de motor? Cate cifre trebuie sa aiba normal?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru piese nu iti trebuie seria de motor, eventual codul motor, tipul, anul. Toate le gasesti in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu toate datele alea, dar mi s-a spus ca la motorul meu (AXR - 2002), nu se sctie exact daca are sau nu intinzator hidraulic la distributie, si mi-a spus ca poate sti exact dupa seria de motor, pentru ca exact in anul 2002 s-a trecut de la un tip la altul.. :D

LE: intre timp am gasit seria pe capacul de la distributie

Modificat de EsTeTicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnilor am desfacut azi capacul de la motor (mi-am gasit tubulara de 10) si n-am gasit nimic pe capacul de la cureaua de distributie. este neagra si nu se vede ca ar avea ceva scris pe ea. dar, lla imbinarea dintre chiulasa si bloc am gasit o serie din 5 sau 6 cifre ... acolo o fi ? imi poate spune cineva cum arata o serie de golf iv reala ? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, seria este si pe motor, intre blocul propriu-zis si cutia de viteze cred, undeva pe langa filtrul de ulei, mie mi l-a gasit cel de la RAR, este din 6 cifre si la mine coincidea cu cel de pe capacul de la distributie.

La tine lipseste ala pentru ca e un ac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
am si eu un golf 4 cu aceeasi "problema". La prima inmatriculare la R.A.R. au zis ca nu are serie motor. Motorul este un ASV.

Am cartea originala a masinii dar nu apare vreun schimb de motor. Cei de la R.A.R. au sugerat ca a fost schimbat motorul.

Am intrebat foarte multa lume, parerile sunt impartite.

Chiar nu este o modalitate de a afla ce e cu seria motorului de pe Golful meu ?

Ca si teste pe vag-com este super ok, turbina merge ok si nu scoate nici un gram de fum.

Bineinteles ca anteriorul proprietar se amagea ca motorul a fost schimbat, dar mie nu imi ajunge aceasta amagire.

Multumesc pentru orice idee!

Istoria se repeta, de data asta la Constanta

Exact aceeasi problema o am si eu. La octavia mea mi-au zis cei de la RAR ca are motorul schimbat si nu are serie pe el! :eek: Pai daca nu se trece in cartea de identitate a vehicolului, atunci la ce le trebuie? Unde se afla aceasta serie la Octavia 2, motor 2.0 TDI?

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Seria motorului mai este trecuta si pe un sticker de pe aparatoare curelei de distributie.

Dar oficial e pe imbinarea intre motor si cutia de viteza, asa cum se vede mai jos:

Daca nu este documentat, adevarul il poti afla doar la propietarii anteriori.

poti sa mai pui poza inca odata sa vad unde este pozitionata seria motorului?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca mai are poza aia de acum cca 3 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve!

In 2007 mi-am adus si eu un G4 - 1.4 16v din Germania si la RAR mi s-a spus: "motorul tau nu are serie si are repere de 2006". Am fost mirat caci masina este 2002 si atunci inginerii de la RAR mi-au spus ca, cel mai probabil, motorul a fost schimbat cu unul nou la care neamtul nu i-a mai poansonat serie caci este piesa de schimb si trebuie doar sa se incadreze in datele tehnice generale de cilindree, putere, norma euro, etc.

Nu e mare problema ca un motor nu are serie. Devine problema cand are vreo serie de la vreo masina data ca furata!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare.ma poate ajuta cineva...mi-am luat un vw bora 1.6 16 v din germania acum 2 ani ,evident ca sa il inmatriculez am fost la R.A.R si surpriza nu i-am gasit seria de motor am umblat la notar sa justific ca motorul nu a fost furat in sfarsit in cele din urma masina a trecu de R.A.R si acuma in cartea de identitate a vehiculului scrie la rubrica zece motor "fara serie " si jos specificat "seria motor nu poate fi poansonata".Citind pe forum ca multi au patit la fel cu baietii de la R.A.R ca nu le-au gasit seria si dupa inspectii mai aprofundate pana la urma le-au gasit am zis hai sa o caut si eu pe a mea ca poate totusi au facut superficial inspectia zis si facut.Azi am cautat in cele 2 locuri unde am inteles ca este stantata seria adica pe capacul de distributie si pe bloc motor ...pe capacul de distributie am gasit pe o hartie frumos lipita pe care scrie mare si frumos tipul motorului si seria iar pe blocul motor nu am vazut nimic ca e greu vizibil.In situatia aceasta daca m-as duce la R.A.R ar recunoaste ca motorul are serie ? Cum sa procedez daca am gasit seria de motor,daca a mai fost cineva in situatia aceasta cum a procedat. multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa tratezi situatia ca pe un bilet castigator la loto in alb. Poti sa-i pui un alt motor oricand fara sa fi nevoit sa alergi pe la autoritati :Driver: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat dar chestia e ca vreau sa o vand si mi-e teama ce va zice cumparatorul daca vede ca nu am serie la motor ..:Driver: :)

Modificat de Marius
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e un mare avantaj ca scrie in carte fara serie, stai linistit ca nu te va trage nimeni de urechi. Dupa cum zicea si Bogdan, poti pune orice motor fara sa mai ai batai de cap la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sa fiu cumparator si sa vad ca motoru nu are serie as fi bucuros e un avantaj,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg unde anume e avantajul ? ca iti poti schimba motorul fara sa te coste drumul la rar ?? fass

si cat costa schimbarea unui motor la golf... cam costisitor, si deci nu o poti face ca schimbarea unor bucse...

eu unul as fi fost foarte sceptic avand in vedere ca seria la motor e stearsa... poate chiar a fost furata, poate a fost accidentata rau... etc

oricum din cate stiu, seria motorului apare si in vag-com la scanare.. deci baietii de la rar nu au auzit de asa ceva ?? puneam vag-comul si aflam imediat seria...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da vad ca parerile sunt impartite :D seria nu e stearsa numai nu e de gasit :P) oricum zilele astea o sa o duc la un service sa vad clar daca are sau nu serie sau de ce nu au gasit-o cei de la R.A.R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!