Jump to content

Probleme senzori de parcare [Passat CC]


Pr3jban
 Share

Postare recomandată

Fa o diagnoza, sa vedem ce componenta o sa necesite inlocuire in curand...sau...problema de conectica, cablaj, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arsene Madalin

Aseara am mers cu masina cca 50 km si nu a mai facut nmk,se poate sa fie de la furtana de nisip care m-a prins cu o zi inainte?Se murdarise vreun senzor?

Daca mai face am sa ii fac o diagnoza.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, nu. Vezi ce erori gasesti stocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am si eu o problema cu senzorii de parcare, imi da eroarea asta, de la ce sa fie 009- open or short to ground.... front parking aid warning chime... fault status... fault prioriti-3 fault frequency-1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba buzerul din fata, de la sistemul de senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, 

La vechea masina tot passat CC 2009 cand intrau senzori sau camera de marsarier in actiune musica se oprea indiferent daca era radio sau Bluetooth.

Acuma la CC-ul nou 2015 nu se oprestea deloc musica de la radio cand intru in marsarier sau dau pe senzori, iar cand am musica bluetooth pe senzori nu se opreste deloc dar la marsarier la camera se da putin mai incet.

Chestia ii ca ma deranjeaza de multe ori nu aud sensori, imi placea mai mult cum era la cea veche, sa se opreasca musica cand intram pe senzori sau marsarier.

Este ceva optiune prin VDCS sau cum as putea face. In rns510 am gasit ceva optiune de PDC level, dar nu face nimic indiferent daca o setez pe High, Medium, Low sau Off.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pe modulul 10- park, la setari, poti modifica intensitatea si frecventa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Dupa o ploaie torentiala cu apa de 20 cm pe strada am intimpinat ceva probleme si la scanare mi-a dat urmatorile erori:

- speaker for front parking aid 

B10F5 14 [009] - open or short to ground;

- relay for headlamp cleaningsystem

009 - open or short to ground;

- motor for rear window regulator

B11EE 54 [009] - missing calibration/basic setting;

Daca ma poate ajuta cineva cu ceva recomandari...

Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. verifica siguranta la spalatoare faruri

2. se face setarea de baza la geam - dus pana jos, tinut apasat 2 secunde pe buton..si tot asa, in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si schimba buzzerul fata al senzorilor de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ala mi-a scapat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 minutes ago, F l o r i n said:

1. verifica siguranta la spalatoare faruri

2. se face setarea de baza la geam - dus pana jos, tinut apasat 2 secunde pe buton..si tot asa, in sus.

Am sa verific siguranta. Daca ar fi releul unde este localizat?

La geam se aude ca incearca sa-l coboare (cand actionez atat butonul de pe usa soferului cat si pe cel de pe portiera cu probleme) dar nu merge.

 

30 minutes ago, spido said:

Si schimba buzzerul fata al senzorilor de parcare.

Poti sa-mi zici unde este localizat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

releul - jos, la BCM/centrala electrica - dar intai, sigurantele.

la geam, daca nu merge (e important sa spui si ce simptome are masina, nu sa postezi doar erorile) verifica sa nu fie apa in mufa din stalp, etc - sa aibe alimentarile in mufa calc de usa, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Maine am sa verific. La geam practic nici nu am stiut ca nu mai functioneaza pana mi-a pus testerul pe masina si am vazut eroarea (geamul din spate stanga - nu prea a fost folosit). Nu coboara cand actionez butoanele desi se aude in portiera ca ar incerca.

Merci pentru raspunsuri!

 

Insa pe ecranul RNS imi apare si mesajul: the optical parking system is currently not available. Se rezolva si asta daca schim buzzerul?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat - daca problema e din buzzer - eroarea asa apare...poate sa fie si din modul, depinde cata apa a intrat, unde, etc. Buzzerul se poate verifica cu aparatul de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuză-ma că postez după cum îmi aduc aminte, dar sunt și la serviciu. Când pun maneta in marsarier se aude un tiuit prelung după care nimic, nici sonor nici pe ecran. Îmi poți spune unde este localizat buzzerul?

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub bord,in stanga sus. Scoti sertarasul din stanga si te uiti in sus - o sa o zaresti acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin!!!

La spălătoarele pentru faruri era siguranța arsă - schimbată - funcționează.

La geamul spate cred că e ceva oxidat in mufă - doi pumni in fața interioară și funcționează și motorașul.

Pentru senzorii parcare față nu am găsit buzzerul?!? Mașina este o Jetta din 2011. Când se aude acel țiuit prelung, se aude din spatele mașinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai băgat sub bord și ai cautat... În partea superioara a acestuia? Ma îndoiesc.... Mai cauta, e imposibil de ratat. Oricum, trebuia sa discutam în aria Jetta.. Nu CC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare dragi colegi.O mica problema as avea si eu cu senzorii la mine.Cand cuplez R functioneaza totul normal,piuie fata spate,doar ca nu afiseaza pe ecran nimic.Am pus tester si nu mi-a gasit nici o eroare.Care ar fi problema? cum as putea sa verific fiecare senzor in parte daca functioneaza fara sa intru in aria altui senzor decat cel ce vreau sa il verific?Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate borna bateriei 5 min si verifica apoi din nou..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau reset la unitate - dacă e rns510,din butoanele acesteia. Dacă e altceva, scoate-i siguranță din Ebox - cutia cu siguranțe, din compartimentul motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns,de rns 510 e vorba.Atasez un link catre un video care arata o resetare(poate afecta cu ceva resetarea ca cea din video?).Daca dau factory reset din meniu e posibil sa se stearga update-ul la harti? Mai citisem pe undeva(cred ca tot pe forum) cum ca daca un senzor este stricat nu mai afiseaza pe ecran..cum mie nu mi apare nimic pe diagnoza am sa incerc resetarea,apoi varianta cu borna,apoi daca tot nu merge o testare la altcineva.Multumesc

 

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este doar reset, nu se întoarcea setările de fabricat.... Deci, nu se pierde nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ai un senzor sau cablaj defect....piuie si licare butonul de activare senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme senzori de parcare [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!