Jump to content

Demontare lampa stop hayon polo 6n2


Aurelian 6n2
 Share

Postare recomandată

Salut, dupa ceva timp mi s-au ars cateva led-uri de la acea lampa de stop de pe hayon iar cand se aprinde se vede nasol, ca si cum cineva care rade are lipsa vreo 3-4 dinti din fata.

Vreau sa desfac aceasta lampa ca sa-i inlocuiesc led-urile arse dar nu reusesc nicidecum, nu imi dau seama cum este prinsa si nu se clinteste nici un milimetru.

Nu vreau sa o rup sau sa zgarii hayonul, asa ca rog pe cei care au mai facut aceasta operatiune sa aiba rabdare si sa-mi explice cum se desface.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de pdf, o sa incerc sa desfac, sper sa nu rup nimic. Faza e ca am impins si eu de chestia aia dar nu s-a auzit nici un click sau ceva, iar lampa aia e foarte aproape de hayon, abia reusesc sa strecor un card acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am incercat in zadar, am impins de mizeriile alea de s-a ridicat si masina in sus... :dry: Nu s-a desfacut nimic, exista vreo chestie ceva gen tricks and tips, care-i smecheria cu alea ca nu-i dau de cap.

Chiar nu-i nimeni care a desfacut lampa aia ca sa ma poata lamuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am desfacut-o , am impins in acele cleme iar un amic a bagat usurel o pana de plastic intre stop si caroserie si a iesit. Alta solutie nu stiu sa iti zic, partea naspa este ca ruperea unei cleme din alea inseamana schimabrea stopului sau izolarea cu silicon altfel te trezesti cu apa pe luneta in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai impins, adica in sus, jos, stanga, dereapta, inspre inainte (fata masinii) ?...toate astea tinand cont ca haionul e deschis normal.

Ce ai folosit pe post de pana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impins in ambele cleme perpedicular, cu haionul deschis am, impins spre fata masinii , pe post de pana am folosit o rigleta de plastic care o aveam de la folie auto ptr geamuri. Oricum a trebuit sa izolez cu silicon tot stopul ptr ca acea garnitura de cauciuc pur si simplu s-a farimitat, nu am mai avut ce sa fac cu ea.

Modificat de catamblin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci imping perpendicular in sus sau in jos, dupa care inspre in fata ? :scratch:

Scuze de insistenta dar nu vreau sa sparg lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

iti zic eu cum o scoti.. cu grija :)) deci nu apesi , doar o tragi inspre tine ( cu hayonul deschis ) si ridici in sus.. crede-ma .. am vazut cu ochisori mei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2

...cu ochisorii nostri ai vrut sa zici...am schimbat si led-urile sa vezi ce juicy se vede. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am editat postul, conţinutul pdf este în cele 3 link-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!