Jump to content

Golf MK5- 2004-BKC


deenman

Postare recomandată

I-am facut o baie ca era plina de sarea de pe europene/A1, la primavara am sa bag jantele de iarna la vopsit ca e pacat de ele asa, si am sa schimb broasca haion + revopsit in interior unde e emblema, am niste puncte de rugina acolo:

 

o08m51.jpg

Link către comentariu

Stiti problema des intalnita la golf 5 cand tot lichidul scurt de pe luneta, sta cu zilele/saptamanile in cavitatea de la clapeta de deschidere portbagaj. Am vb cu vopsitorul meu si in primavara o bag la refacut haion +schimbat emblema spate + schimbat broasca.

 

 

Pana atunci mi-a dat un prieten sa incerc asa ceva, am curatat bine locul, l-am uscat si apoi am aplicat pasta asta alba, care in decurs de 1 minut se transforma intr-o pelicula neagra:

 

oaxelg.jpg

Link către comentariu

si cu cutitul ce ai facut?

sau doar "s-a intamplat" sa intre in poza?

 

eu am incercat o solutie de la Brunox parca si nu am fost multumit de cum a actionat.

Link către comentariu

Cutitul e pentru scara, ca sunt din Maramures si noi suntem cutitari (daca nu stiai), intamplator am dat si pe cutit, de aia era acolo.

 

 

Iti transforma pelicula de rugina intr-o suprafata uscata neagra, si opreste/incetineste procesul de ruginire/oxidare.  Preferabil ar fi fost sa dau cu ceva strat protector peste, insa stiind ca lucrez din nou acolo am zis pas.

Modificat de deenman
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Urmeaza sa inlocuiesc senzorul pt capota, deoarece si pentru ca: unele cabluri cedeaza dupa 11 ani. Momentan rezolvarea a fost sa scot si sa izolez mufa (ca sa-mi mearga ansamblu stergatoare + jet apa si cand stau pe loc).

 

Nu mai puteam sa-mi inchid capota, asa ca am desfacut yala si cand sa dau jos senzorul, au cedat firele, fara sa trag tare.

 

166eiqp.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu

Am gasit si jantele mult cautate, sunt in tratative:  http://www.tocmai.ro/jante-mercedes-19141866.html#contactPanel 

 

inca ma documentez daca le pot monta fara probleme si doar cu inele de centrare, si oftez ca nu le-am gasit pe cele de 18''. Anvelopele  vor fi cu siguranta ceva cu balon mai mic, nu 55 ca arata penibil.

Modificat de deenman
Link către comentariu

un 40, 45 zic ca e ok la drumurile din ro.

 

va ca au lacul exfoliat in unele parti. o sa le reconditionezi?

Link către comentariu

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5547186-FS-17x7-5-Mercedes-Segin-wheels-(Six-Slots)

 

Nu sunt hotarat daca polish sau coating, insa intai sa le vad cumparate.  Eu am 3 clienti la jantele de vara pe 15 dar nimeni nu vrea anvelope de vara cu 6.5 mm+ pe ele la 300 ron 4 bucati, ce sa mai.

 

 

Le-am ales astea pt ca sunt cel mai apropiate ca specificatii de cele oem, si vreau neaparat ceva original nu replici sa am probleme cu ele, + ca sunt foarte rare.

 

Georgik, as putea merge si sub 45-45 pt ca folosesc suspensia si arcurile standard.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Merg fara probleme. Combinatia de arcuri standard cu jante 17" si in special cu jante de acest gen vizual nu arata fericit.

Oricum 225/45, ca altfel o sa arate si mai micute rotile.

Link către comentariu

Pai si atunci ce recomanzi? diferenta de la 15 la 16 nu e o schimbare pe care sa o iau in considerare, e prea mica trecerea, iar pe 17 imi plac 2 seturi de jante, astea si cele de pe A8 - 17 fat five, iar de lasat masina mai jos nu am de gand, poate sa o ridic :)).

Modificat de deenman
Link către comentariu

este diferenta suficienta de la 15 la 16 - nu in primul rand ca look, dar ca si tinuta de drum.

daca faci si altceva decat mers pe sosele bune - vei ajunge sa injuri jantele pe 17'

Link către comentariu

17 cu suspensie standard cred ca e foarte confortabil, sunt oameni pe aici care merg cu 18/19 prin Bucuresti, iar eu unul nu circul cu masina prin oras, decat daca e strict necesar, odata pe saptamana la cumparaturi, in rest doar afara in interes de serviciu si iesirile dese la munte/mare/delta.

 

Cat despre jante de 17 pe suspensie stock, am vazut multe poze cu tot felul de modele si nu arata asa oribil, da intradevar daca cobori masina jantele par mai mari, insa nu asta urmaresc, nu ma deranjeaza daca am jante de 17 si par de 15.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Treaba cu jante de 17+ si ramas la inaltime standard este pe jumate rezolvata.

L.E.: Nu e vorba ca par mai mari ci jante mai mari cu aceeasi inaltima fac masina sa arate mai inalta. Plus comportamentul nu e schimbat in mod radical.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Legat de solutia de la Loctite, e extraordinar de buna insa pt o rezistenta mai mare in timp suprafata trebuie curatata cat mai bine. Adica, sa nu se dea peste un strat gros de rugina, sa fie doar superficiala.

 

Diferenta dintre 15 si 16 o sa o gasesti la stabilitate, pt ca roata e mai lata insa ma mir ca la un mers normal sa sesizezi vreo diferenta.

Link către comentariu

Se pare ca am cativa clienti interesati de jante/anvelopele de vara, asa ca cu prima ocazie am sa-mi iau roti de 17/18. Daca vedeti jante atractive ca pret si/sau aspect sa-mi dati de veste ca sunt interesat, bugetul maxim 500 euro.

 

Am comandat urmatoarele produse (o sa ajunga in aprox 10-60 zile):

 

- schimbator 5 viteze, cu inel cromat jos si sus- al meu e fara inel cromat (+ uzura la partea de sus unde scrie vitezele si la piele)- nu am vrut sa pun pe masina cusaturi rosii/albastre sau alt model de schimbator GTI, pt ca nu se potriveste.

- pedale +restfoot de metal (aluminiu)-

- set de 7 piese cromate - bloc lumini- butoane geamuri sofer si pasager-  

 

Cand o sa ajunga piesele, in special cele pt usi, o sa dau jos manerele si o sa le vopsesc negru mat.

 

 

Ar urma:

-capac airbag 3 spite + volan 3 spite piele neaparat nou in care sa transfer airbagul meu.

- canbus + unitate RCD 510 -

 

LE: schimbatorul meu arata asa:

Husa%20VW%20Golf%20V%20negru.jpg

Si eu am comandat asa, oare se potriveste>? ca vad ca nu-s la fel in partea dinspre priza/scrumiera:

2qx6o74.jpg

Drumuri bune.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Cum zic si cei de mai sus, fara suspensie si cu jante mai mari de 16" o sa para cocotata si nu prea se va imbunatatii stabilitatea. Am mai vazut si eu cu 17" si suspensie stock, merge sa zic (mai ales la golf plus), daca nu esti pretentios, dar 18" in niciun caz .

 

Legat de jante, vezi semnatura mea poate iti plac

Link către comentariu

Atunci simplu, raman la jante de 17. Apropo nu caut stabilitate, inca nu era sa ma rastorn cu masina in nici o curba,  e mai mult de ordin estetic. Va fi 17+ suspensie standard, masina nu o cobor in nici un caz,  daca va pun pe voi sa intrati pe unde mai trebuie sa merg eu odata la 1-2 luni, ramaneti cu masina pe burta suspendata.

 

Iar pt 7-10 drumuri pe an cat accesez asemenea drumuri nu avea rost sa-mi iau jeep.

Link către comentariu

Jantele negre fac sa para si mai mici, din poza postata de tine par a fi 15. 

 

Ceva de genul asta, dar nu de 18 ci de 17, nu imi pare extra cocotata: (nu-mi plac jantele din poze de mai jos).

 

2k10th.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!