Jump to content

Golf MK5- 2004-BKC


deenman

Postare recomandată

Sunt in tratative cu volanul+airbagul in 3 spite, nu are comenzi si nu stiu ce sa fac, dar chiar daca ar avea comenzi, ar trebui si calculator highline si ce as comanda? mp3-ul? funny....nu-i ca si cum am bluetooth si alte dotari.

 

 

Azi am curatat+ vopsit etrierii si butucii negri, a durat 4 ore, vopseaua folosita a fost la tub rezistenta la 600grade, o sa revin cu impresii dupa o lunga perioada sa va zic daca rezista sau nu.

 

Domnul tinichigiu m-a mai amanat foarte putin ca e foarte ocupat, dar saptamana ce vine sper sa-mi termin masina.

 

 

Am niste curiozitati, va cer parerea, eu nu prea ascult radio in masina ca nu-mi place ce difuzeaza astia + ca daca merg prin ceva zone de munte nu am semnal asa bun, fiindca am antena in interior.  Mi-as arde niste dvd-uri cu muzica sau as folosi un card, cu un buget nu prea mare si sa nu atraga hotii ce unitate rcd sa-mi cumpar? Eu ma uitam la un rcd310, imi descarca si asta bateria? masina e 03.2004. (mic detaliu: nu vreau navigatie, folosesc un telefon de 5 '' + cu Waze pe post de navigatie).

Modificat de deenman
Link către comentariu

Da, descarca sigur bateria. Tot ce e posibil sa poti sa faci update la CAN. RCD 310 din cate stiu nu are cititor de card :) RNS 310 da, are :)

Link către comentariu

Am facut un drum B-Cj ieri , am decis sa merg pe A1-Sb-CJ, din pacate va anunt ca se fac mici lucrari pe cateva portiuni si o sa prindeti semafoare enervante cu cozi lungi. 

 

Km parcursi total : 930, consum mediu 5.5 l, viteza medie ~ 70km.   

 

Am reusit sa cumpar california scents cherry :

cherry.jpg

Urmeaza acuma sa dau jos aeroterma si sa curat radiatorul, si sa comand niste inele de centrare din aliaj, ale mele sunt din plastic.  Sa ne auzim cu bine.

 

 

Vremea la Cj a fost de rahat, iar drumurile din Cj la fel ca si vremea, sa nu se mai planga cei din Buc de drumuri ca si in Cj sunt mai rau, s-au apucat de decopertat si pus borduri in multe zone ca doar vin alegerile.

 

 

vqk66u.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu

Suht multumit de mireasma asta Cherry de la California Scents.

Link către comentariu

Da si eu sunt, miroase bine, am testat mai multe produse la recomandarea unora, de la wunderbaum. pungulite, si acum asta.  

 

Update-uri: maine imi vine: asigurarea,  cotiera cu tot cu conducta pt ventilat spate, si volan de piele 4 spite impecabil, o raritate.

 

Am renuntat la volan in 3 spite deoarece pretul nu se justifica, eu comenzile nu aveam la ce sa le folosesc, era o investitie doar pt aspect, ceea ce nu justifica 500-1000ron pe un volan.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Nu. Am cumparat de la cineva un volan de piele 4 spite provenit de pe un touran. Masina avea km putini, o sa fac poze la volan, e in stare foarte buna.  L-am prins la oferta impreuna cu cotiera, ca altfel nici nu ma interesa, m-ar fi costat 200 ron sa trimit volanul la Arad si sa astept 3-4 zile, asa a fost mai ieftin :).

Modificat de deenman
Link către comentariu

Nu am stiut ca este volan cu patru spite imbracat in piele pe original.

Link către comentariu

Cineva dispus sa ma ajute maine cu montarea unei cotiere(cotiera este de vw touran s-ar putea sa fie nevoie de ajustari sa se potriveasca + volan (volanul original e in 4 spite, cel pe care l-am luat tot in 4 spite)? am si eu o trusa de scule imi lipseste doar un M12 pt volan, daca nu-l avem o sa-l cumparam.  Dau o bere, doua trei, sau o cola etc. sau contracost, ma deplasez eu in orice locatie.

 

Asta e volanul ce l-am cumparat, piele:

 

290zax2.jpg Asta e volanul vechi: 2wdc3a1.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu

Double fail din partea mea, asta se intampla cand nu ma documentez:

 

1. cotiera nu se potriveste

2. volanul de touran nu se potriveste. 

 

 

Am spalat masina, si buba cu pragul se rezolva curand.

 

2i2655k.jpgzyei6q.jpgjaas68.jpgUite ce low este, cu jante de 15 si supensia stock.

Link către comentariu

Masina intra la  vopsit prag, poate si bandouri azi.

 

 

Intrebare intrebatoare:

 

Daca iau volanul de golf 7 : http://olx.ro/oferta/vand-volan-piele-nou-vw-golf-7-2014-ID1vsx9.html#73dedd8dae

Si capacul la volan : http://www.okazii.ro/accesorii-auto/airbag-auto/capac-airbag-vw-golf-7-nou-nou--a134650042

 

Se potriveste airbagul din volanul meu 4 spite?

Link către comentariu

nu,

merge  daca iei volan gti golf v si capac asa am procedat la fostul meu golf v

Link către comentariu

Sa le luam pe rand:

 

zilele astea s-a facut/se face asa:

 

 

- cumparat maneta tempomat- ajunge maine de pe un touran-

-cumparat set de presuri "hoem" poloneze- 

-dus masina la inlocuit/vopsit prag- maine dupamasa e gata si revin cu poze.

-mi-am mai cumparat niste unelte sa le tin prin portbagaj printre care si un set de spline-uri Yato, ca sa pot da jos volanul.

 

va urma:

- imbracat volan,maneta frana, schimbator in piele fie in Buc fie la Adi in Arad.

- montare cotiera.

- masurat si inlocuit inelele de centrare cu unele bune, am impresia ca fostul prop a pus jantele de aluminiu cu inele care nu corespund (la 120-140km/h se simte).

- schimbat flanse amortizoare, garnitura etrier, si facut geometrie, astea le fac dupa 15 cand mai intra bani.

 

 

35i3bx0.jpgm786ch.jpg2usye7l.jpg

Link către comentariu

Evident, celalat putea sa fie salvat cu foarte multa munca si nu era calitativ, asa am ales varianta mai scumpa dar cu mai putin kit. 

 

Ordinea pozelor trebuia sa fie alta, primele 3 poze sunt cu after si a 4a este cu before, am cumparat masina cu pragul ruginit, fara ruptura ce se vede in poza datorata unui cric pus gresit, tipul vorbea in timp ce ridica de cric si a intrat in prag, dar oricum pragul fusese infundat si reparat inainte doar ca nu a fost facut cum trebuie, asa ca am ales inlocuirea lui.  Mai urmeaza modificari.

 

 

Ce parere aveti de urmatorul setup:

 

jantele de pe audi a8 (18 inch)+ arcuri eibach pro + niste modificari subtile la telescoape? mai e nevoie de ceva, nu intentionez sa lipesc masina de asfalt, ci doar sa o ajustez putin la stabilitate, aspect.  astept pareri sau sugestii.

 

 

Jantele astea:

erics.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
lucian_90tud

Sunt jante mult mai frumoase pe 18, decat astea de A8.....pe care le vezi peste tot. 

Ce modificari vrei sa faci la amortizoare? 

Link către comentariu

o reconditionare+rigidizare partiala pana  va veni randul unei suspensii bilstein fixa. imi plac jantele mai pline sau cu spite foarte late sa aiba maxim 5 spite. Da niste exemple de jante pe 17-18 cu tot cu anvelope pana in 1500 ron. Dar nu vreau nimic extrem gen suspensie -50mm sau sa stea cu rotile sub aripi.

 

un mic exemplu:

 

CIMG1073.jpg

 

Tu esti sigur ca nu arata bine astea de audi a8?:

audia8rimsde0.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu

Ca model arata foarte bine, dar foarte multi au replici ale acestor jante pe masini. 

Oricum, alegerea e a ta si pui ce jante iti plac mai mult. 

Cu 1500 lei nu iei OEM in stare foarte buna si cu anvelope bune, din pacate. 

 

Daca vrei 5 spite si sa fie frumoase iti recomand Fat Five, tot de A8.  

 

DSC00291.jpg

Link către comentariu

Intradevar, sunt superbe, nu stiam de ele, este exact ce cautam, acum stii si tu ce dificil e cand iti cauti jante si esti fixat pe un anume model :)). Inca ma consult sa vad care este ordinea pasilor, cred ca intai comand arcuri si modific amortizoarele oem.

Link către comentariu

Nu modifica amortizoarele oem, ci mergi cu ele cat mai tin apoi altele facute sa lucreze cu arcurile.

 

Vezi ca dupa model importante sunt si specificatiile. Daca nu urmaresti sa stea in linie cu aripa si sa fie anvelopa intinsa atunci flat fives are not for you, avand 8.5x18 ET45. 

Cele mai ok sunt 7.5 sau 8 cu un ET>44. Tine cont ca cele oem de G5/6 au de obicei 7.5x18 ET51.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Cadouri, urmeaza sa fie montate cel tarziu pana vineri, incerc sa folosesc doar piese de calitate, cilindru receptor a fost OEM, iar piesele astea sunt tot OEM dupa cum se poate vedea. cine ghiceste ce sunt?

 

 

30mpch3.jpgaouag3.jpg2r3v6uo.jpg169ngn8.jpg

 

Am o intrebare, sa cumpar WD-40? sau exista ceva similar dar mai bun?

Cat a costat montajul? Sunt bucsele de la cadru motor nu?

Link către comentariu

150 Ron manopera, da sunt cele 2 bucse care tin motorul de caroserie prin intermediul unei bielete compusa din 2 parti, in partea de jos.

 

Ego sunt cateva persoane pe aici care si-au reconditionat amortizoarele oem (la cineva de incredere) le poti face putin mai rigide decat stock, nu cu mult insa foarte putin. Si dupa 1-2 ani inca sunt foarte bune, fata de altele monroe sau alte firma care nu tin.  De asemenea costul unor amortizoare mai de doamne ajuta sunt 2000 ron, pe cand o reconditionare in prima faza e 450 ron, jumatate din cat costa niste amortizoare monroe cu care nu faci nimic.

 

 

Ma repet, nu pot si nu vreau sa am asteptari de la ce vreau sa fac de suspensie profi de 3000 euro, nu vreau sa lipesc masina de asfalt cu faze gen -45-50mm, nici reglabila nu vreau, vreau sa pot trece prin zapada fara probleme.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Vezi ca nu poti sa primesti mesaje

 

Ti-a dat cadrul motor jos pt aceasca operatiune?

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!