Jump to content

Fibra de sticla


Kampfar
 Share

Postare recomandată

Salut! M-am apuca de reconditionat interiorul la Golf, plafon si fete de usi. Unde pot gasi tesatura din fibra de sticla si rasina polimerica? M-ar interesa undeva in Bucuresti sa gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ce tesatura cumparei, in functie de densitate poti sa iti dai batai de cap, sau sa iti faci viata mai usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru plafon as lua o fibra cu densitate mai mica, sa nu igreunez rau plafonul, iar pentru fetele de usi ceva mediu, problema e ca nu stiu unde sa gasesc asa ceva in Bucuresti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postat 11 March 2013 - 06:05 PM

vand gelcoat alb 

1kg gelcoat 32 lei 

1kg rasina 25 lei

100 g intaritor fibra 8lei 

100 g intaritor gelcoat 8lei 

pentru cantitati mai mari de 5 kg se acorda reducere .

trimit oriunde in tara. 

0734143000                                                                                                                                                                             Anuntul este luat de pe RHCforum . Este un forum de modelism de la noi. Persoana este din Bucuresti. Eu am cumparat acum 5 ani de la Policolor . Aveau un magazin de prezentare cu vanzare la poarta.Nu stiu daca mai au. Poti intra pe saitul lor sa vezi.Nu au tesatura . Pe aia am cumparat-o de la Firos parca-i zice. Este o fabrica pe Blv. Timisoara langa CET Vest unde intorcea tramvaiul 47. Daca mai exista. Am mai cumparat acum 4-5 ani la pret bun si calitate buna de la o firma cu sediul in curtea fostei fabrici Turnate si Forjate langa Romaero .SA. Din pacate nu mai stiu cum se cheama. Oricum daca vrei un pret bun trebuie sa iei de la producator si in cantitate.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru informatii, stii cumva ce rol are gelcoat-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gelcotul se aplica primul strat in matrita. Dupa ce se intareste (,dar nu de tot) se aplica primul strat de tesatura +rasina si daca este nevoie mai adaugi si alte straturi. Gelcotul se foloseste doar ca prim strat care-ti asigura o suprafata finisata (daca matrita este realizata corect) si culoare, ne-mai trebuind vopsita piesa. In cazul tau ,daca fetele de usa le inbraci cu un material, nu este nevoie sa aplici gelcot primul strat in matrita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha.. Pai eu nu o sa prea am nevoie de el fiindca nu fac nimic dupa matrita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai ai nelamuriri poti sa le pui aici . Raspund cu mare placere daca stiu. Si eu am in program ce vrei sa faci , dar la un Golf 1 in 2 usi. Din pacate din cauza timpului si a problemelor undeva in viitorul nu prea apropiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cyrrus daca faci un plafon din fibra pentru golf 1 in 2 usi si eu vreau unul. Si ii posibil sa mai fie doritori. Fa un prototip si dupa aia discutam. Eventual daca mai sunt doritori poate grabim procesul :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era pe ala rosu al meu modelul de plafon de US (cartonat ca si la mk2) dupa care se puteau face mai multe...nu stiu daca il mai are chichy pe masina....ca el o dezmembreaza. (eu ii taiasem loc de trapa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb acuma, a ajuns la "carton" vechi. Oare mai gasim unul pt model? Eu personal nici nu stiam ca exista pe mk1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cyrrus daca faci un plafon din fibra pentru golf 1 in 2 usi si eu vreau unul. Si ii posibil sa mai fie doritori. Fa un prototip si dupa aia discutam. Eventual daca mai sunt doritori poate grabim procesul :icon_idea:

Dupa sarbatori intentonez sa atac proiectul. Nu pot face mulajul pe genunchi, asa ca o sa caut pe la dezmembrari o caroserie (,indiferent in ce stare) ,pentru a realiza matrita. Pentru fetele de usi m-ar interesa niste poze pentru inspiratie. Si pentru plafon ,cu toate ca nu prea vad ce alte forme poate avea(dar nu se stie)

Modificat de cyrrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma unde ai gasit materia prima (rasina si fibra)?

 

Spor la manjit degetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Avand in vedere ca plafonul meu se caseaza, si este deja rupt in vreo 2 parti, de ce am nevoie sa il repar (sa il intaresc pe toata suprafata), si cum se procedeaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!