Jump to content

Informatii Despre Motorul De 3.2 Fsi


Ramirez
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza si pe mine mai multe detalii despre aceasta motorizare si in special consumul urban deoarece nu am gasit prea multe informatii pe site-ul VW si nici un topic nu cred ca a mai fost deschis despre motorul de 3.2 FSI :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu zic sa te astepti la un consum urban de genul 13-14. Eu la 2.0 FSI am un consum mediu urban intre 11-12.6 l. Asa ca poate un 14 ar fi mai realist in cazul motorizarii tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Stai linistit ca in zilele aglomerate nu o sa scada sub 20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare enorm ce zici....20 la o super super aglomeratie...la care si ALH-ul meu ar lua 11-12 poate nu? Am mers mult timp cu un Volvo S80 T6 (272 cp) si in oras la mers normal lua 14-16...si cand te dadeai la el lua intre 20-35% conteaza ce picior ai. Mai mult de 35% nu m-a lasat inima.In afara aceeasi masina oscileaza intre 10-18...conteaza la fel ce picior ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acelasi mod de utilizare (viteza, acceleratii, deceleratii) nu sunt diferente mari de consum intre o motorizare mai mica si una mai mare (sub 10% diferenta) deoarece este nevoie de aproximativ aceeasi energie pentru a deplasa o masina indiferent de motorizare (avand aceeasi aerodinamica doar diferentele de masa intre diferitele motorizari facand diferenta de energie necesara).

Problema reala apare de la "greutatea talpei" o masina cu un motor performant creaza, de obicei, o "ingreunare a piciorului" coroborat cu "o mancarime la nivelul talpii drepte" :D care impreuna conduc la un consum superior, avand efect colateral acceleratii senzationale si excese de viteza :o .

Ca atare sa o stapanesti sanatos si in functie de situatie sa satapanesti si "greutatea talpei" sau nu.

Bafta. :o

Modificat de peet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul acestui motor va fi un jur de 15-16 in oras intr-un regim de mers normal. Intr-un regim cu turatii inalte, consumul va urca semnificativ. O cifra anume ar fi irelevanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Un M3 are tot 3.2 si are 343CP. si in cartea tehnica scrie ca consuma 18 20

deci.. si eu zic un consum de 14-16

Aici ce spun cei de la VW:

Motorul FSI cu 6 cilindri, 3,2l capacitate cilindrica, 250 CP, cutie DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!