Jump to content

Probleme geamuri electrice Golf VI / Jetta


radyy
 Share

Postare recomandată

Daca se aude click si nu face nimic inseamna ca ori nu ai tensiune pe partea de putere in mufa calculatorului de usa, ori este motorasul dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    22

  • Al Bundy

    14

  • ulisica

    10

  • ShadoWzZ

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

bbogdanmircea

Este posibil sa fie intepenit geamul in vreun fel si motorasul sa nu aiba forta sau sa nu vrea sa il miste din vreun motiv ?

De exemplu din cauza acelei calibrari ptr capete de cursa ?

Sa zicem ca desfac fata de la usa si ajung la motoras, cum as putea sa-mi dau seama care e problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, calibrarea se face din buton tinand apasat pe el cateva secunde dupa ce a ajuns la maxim. Adica ridici sus si apoi apesi pe buton si tii 5-10 sec. Asta suna a calibrare si eu patesc sa fie nevoie o data pe an la una din usi, aleator.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calibrarea se face doar daca desfaci bateria. La el este eroare de la cablaj/motor geam, cum a zis si Cristi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, F l o r i n said:

verifica mufa din stalp caroserie, cablajul de sub mansonul de cauciuc dintre usa si caroserie, etc - nu ai siguranta numai pt alimentarea geamului respesctiv.

Cel mai probabil o problema la cablaj/conectica - mai rar altele mai grave. Dar trebuie verificat.....

ai verificat ce ti-am scris mai sus ?

Daca nu si doar povestim, nu e ok - nu se rezolva problemele din tastatura... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Florin, ca sa fie clar, tu spui sa scot mansonul dintre usa si stalp si sa vad acolo daca nu e vreo problema ?

Se scoate pur si simplu ?

Pentru mine nu e problema, m-am uitat aseara cum se desface si fata de la usa, pot sa dau si motorasul jos sa vad daca merge singur fara sa fie conectat la macara . 

Dupa cum am spus se aude un click cand apas pe buton dar nu se intampla nimic, probabil geamul e intepenit si e ars motorasul sau nu are putere sa-l miste si intra in ceva limitare de curent .

Daca aveti vreo schema utila ptr demontare sau ptr verificarea alimentarii motorasului va rog sa o postati, cand imi permite timpul o sa desfac pe acolo .

Macaraua este pe cabluri sau pe cremaliera, e posibila sa cada geamul si sa raman cu el blocat pe deschis daca scot motorasul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este de la macara

mansonul se desface din partea care vine pe stalpul masinii - si poti verifica conector si firele din el

poti scoate motorasul, macara pe cabluri si cripete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bbogdanmircea

Astazi am luat un coleg in spate si a vrut sa dea geamul jos, initial nu am mers am zis ca e stricat, dar cand colo la a doua incercare merge geamul, a coborat pana jos, dar a mers destul de greu ca si cum sticla ar intampina rezistenta foarte mare cand coboara, s-a auzit si un zgomot de rascait puternic .

E posibil sa fie cum am zis eu, din cauza ca nu a fost folosit aproape deloc sa se fi intepenit sau uscat partea aia prin care urca sticla si sa intre in protectie motorasul ?

Nici nu stiu ce sa fac, o sa incerc sa curat foarte bine sticla cu ceva solutie de geamuri si sa mai fac niste curse ale geamului sa vad daca mai merge sau nu, foarte stranie problema intr-adevar . Bineinteles ca e posibil sa fie si vreun contact intermitent pe undeva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa geamul din macara si plimba-l singur in sus in jos. Vezi cat de usor/greu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut.

Am o problema cu geamul soferului.

Ce mi s-a intamplat pana acum:

1. De cand am luat masina impulsul pentru ridicare automata nu a mers niciodata, doar impulsul pentru coborat automat.

2. La un moment dat am deschis geamul si nu a mai mers ridicat din buton, doar din cheie.

3. Aseara aceeasi problema l-am deschis nu se mai ridica din buton, doar ca de data asta nu a mai mergea nici din cheie, tinut apasat pe butonul de invchia din cheie toate geamurile s-au deschis putin, am inchis si deschis masina de cateva ori, am pus contactul si au mers din butoane in final.

4. Daca "ridic"/actiona impulsul la geamul soferului nu se aude ca la celelalte geamuri un "clanc"

Sa fie panoul de comanda problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai. Cu vcds ul verifica în blocurile de masura. Verifica și dacă ei erori pe ușă șofer, sa nu fie și cablajul cu probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt erori pe usi... ar ramane butonul sau cablajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În blocurile de masura, pe ușă respectiva, vezi exact ce face butonul/calc de ușa. Asta trebuie verificat cu vcds ul... Nu dacă sunt erori. Dacă nu face ce trebuie, încearcă cu alte butoane... De acolo pare sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca face doar "clank: posibil un fir rupt in mansonul dintre usa si caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca apas scurt nu face niciun "clanc", ca la celelalte butoane. Si eu tind sa cred ca butonul e de vina ca se si simte diferit la apăsare fata de celelalte. 

Ma puteti ajuta cu un cod pentru original ca sa nu desfac panoul de 2 ori? Sau sa merg pe aftermarket?

@Florin din pacate nu am vcds la dispozitie. Si nu am gasit pe cineva care sa stie sa foloseasca unul corect!

Modificat de skipper10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți cumpăra aftermarket. Vb cu @D@ny poate are pe stoc ceva.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat deja de la Dani. Ramane sa dau fata jos. Multumesc Florin!

Modificat de skipper10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

 

Am o problema cu mecanismul care urca geamul dreapta fata. (motoras si partea de plastic - geamul doar coboara...de urcat, urca doar ajutat cu mana).

Intrebarea mea este daca pot pune alt cod de motoras fata de cel identificat pe masina. Efectiv nu il gasesc pe nicaieri in Romania (dezmembrari sau nou).

Am atasat si o poza cu cel identificat pe masina.

 

Orice fel de informatie este bine-venita.

 

Multumesc frumos!

bc11511f-4d60-4c9b-8ca3-5f932897e2ae.jpg

Modificat de bobeanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria sasiu a masinii, sa vedem care coduri mai sunt compatibile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de ajutor, Florin.

VIN: WVWZZZ1KZ9W445230

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!