Jump to content

Probleme geamuri electrice Golf VI / Jetta


radyy
 Share

Postare recomandată

De cateva zile nu-mi mai pot inchide geamul de la sofer. La inceput nu a mai functionat inchiderea cu impuls, puteam sa inchid geamul doar daca tineam ridicat butonul de inchidere. Acum nu mai pot inchide deloc geamul, butonul merge, dar nu face contact cred. Pot cobora geamul atat prin implus, cat si daca tin apasat. 

 

A mai avut vreunul din voi aceasta problema ? Scuze daca am deschis un topic nou si problema era cunoscuta, dar nu am gasit nimic la search. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    22

  • Al Bundy

    14

  • ulisica

    10

  • ShadoWzZ

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

la scanare ce apare ? pe Output test cu VCDS-ul, lucreaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fost la service inca, nu stiu sa va zic daca apare ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai plouat pe ele, a nins etc. :), dar in ultimul an nu s-a mai intamplat asa ceva 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede la diagnoza daca butoanele sunt cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut o problema similara la cealalta masina(ibiza). Exact aceleasi simptome si am rezolvat cu spray de contacte pe butoane si mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

Am si eu o mica problema cu geamul fata, pasager.

Dupa ce il cobor sub o anumita inaltime , daca actionez ridicarea lui automata ... se ridica pana la o anumita inaltime (2/3) dupa care coboara complet.

Daca repet aceasta operatiune , intr-un final (dupa 3-4 incercari) merge dar nu cred ca e corect ce se intampla.

Pe tester nu apare nimic si daca tin eu apasat pe butonul de ridicare nu exista probleme.

Exista cumva un mecanism de "invatare" a masinii pentru ridicarea geamurilor el ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema a calc de usa care apare si la skoda. Solutia e inlocuirea calc de usa daca masina mai e in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca oricum as da-o , trebuie inlocuit calculatorul de usa ( garantie sau ne-garantie ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patesc si eu asta. Daca cobor geamul jos si il ridic complet pe la jumate coboara singur jos ca si cum il blocheaza ceva.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca oricum as da-o , trebuie inlocuit calculatorul de usa ( garantie sau ne-garantie ).

 

cam asa ceva, din pacate....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu un link catre o asemenea componenta ? eventual de unde se poate cumpara ... sa imi fac o idee de un pret si daca merita investitia. De asemenea imi imaginez ca trebuie recodat puddle lights la acea usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta problema o am si eu la Octavia FL si problema este motorasul care se blocheaza si calculatorul comanda deschiderea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu numai ca, la usa soferului.

Nu ma deranjeaza chiar asa tare insa eu am alta intrebare:

- Exista vreun risc ca la un moment dat sa nu se mai inchida geamul (sa raman cu el deschis) ?

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb ce aud. Calitate vw. Oare cate belele ascunse mai au masinile noastre pe care nimeni nu le-a mentionat inca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se stie,  te sfatuiesc sa iti vinzi vw-ul cat mai repede..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca imi place enorm de mult golful dar pe zi ce trece apare cate o chestie de genul care iti lasa un gust amar. Poate tie iti plac surprizele de genul asta , mie nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu un link catre o asemenea componenta ? eventual de unde se poate cumpara ... sa imi fac o idee de un pret si daca merita investitia. De asemenea imi imaginez ca trebuie recodat puddle lights la acea usa ?

 

unul nou este foarte scump.

 

Trebuie vazut ce cod ai tu pe masina ta - cel mai bine, o scanare sau data jos fata de usa.

 

unul SH, undeva in jurul la 250-300 lei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema si la mine GOLF 5 , 2005  , defapt eu nu o mai consider o problema ... daca deschid geamul mai jos de jumatate  nu mai patesc sa mi se blocheze si sa se deschida singur.

AM semnalat de mai mult timp pe forum  : http://vwforum.ro/topic/39370-probleme-geamuri-electrice/page-4#entry2049988

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vă salut, Am întâmpinat și eu o problemă la masina din semnatură și o descriu mai jos:

 

  Geamul de pe usa spate dreapta nu se deschide atunci când tin lung apăsat butonul de deschidere de pe cheie. Mentionez că până acum mergea.

 

  Ce ar putea fi? Cumva o sigurantă sau ceva prin calculator?

 

Multumesc

Modificat de Andrei1992
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam acelasi lucru il patesc si eu. Dupa ce am montat geamuri electrice spate, cu calculatoare identince, daca vreau sa ridic geamurile tinand apasat pe telecomanda, geamul spate dreapta nu se ridica; de coborat coboara din telecomanda. Si codarile pe calculatoarele spate sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reinvatati geamurile din cheie. Pe scurt cu geamurile inchise inchideti masina cu cheia si tineti pe inchis vreo 5 secunde. Dupa aceea incercati si vedeti ca o sa mearga. Acelasi lucru l-am patit si eu si la mine asa a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, multumesc frumos! Functioneaza ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Deschidere/Inchidere geam usa spate dreapta

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!