Jump to content

Probleme geamuri electrice Golf VI / Jetta


radyy
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Reinvatati geamurile din cheie. Pe scurt cu geamurile inchise inchideti masina cu cheia si tineti pe inchis vreo 5 secunde. Dupa aceea incercati si vedeti ca o sa mearga. Acelasi lucru l-am patit si eu si la mine asa a mers.

 

Adica sa le facem setarea de baza.... daca nu o faci, nu o sa lucreze automat... si se gaseste si eroare stocata pe calculatorul usii respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    22

  • Al Bundy

    14

  • ulisica

    10

  • ShadoWzZ

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

A funcționat și în cazul meu. Mulțumesc frumos.

Modificat de Andrei1992
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ,

Intampin urmatoarea problema la masina mea Golf 6 2010: Daca actionez impuls prelungit pentru a deschide geamul din stanga nu se deschide complet ( doar cat tin butonul apasat ). dar in schimb daca actionez acelasi impuls in sus se inchide complet ( am facut "reinvatatul" butoanelor jos 5 secunde in plus dupa ce a ajuns la limita, sus la fel. am scos bateria iara reinvatat butoanele ) 

Daca actionez impuls de pe usa pasagerului geamul coboara complet

In seara aceasta am demontat fata de usa sofer .. am scos butoanele afara, scos placa cu contacte curatat cu alcool izopropilic, si am fost la masina sa testez fara a monta toata fata de usa ci doar modulul cu butoanele pentru geamuri. Acuma exact aceasi problema se manifesta si la geamul soferului. deci ambele geamuri din fata coboara doar cat ti butonul apasat .. dar de urcat urca la impuls. 

va rog ajutati-ma cu un sfat

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contactul pus - du geamul pana jos, tine apasat butonul pt inca doua secunde - urca geamul pana sus, tine ridicat de buton tot 2 secunde - repeta procedura pana o sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei nu trebuie mult.... dar nu e gresit cu nimic, ca stai 5 sec. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin iti multumesc dar am facut acest lucru de foarte multe ori minim 10 ori fara succes. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si cu alte butoane - cu VCDS-ul poti verifica in blocurile de masura, daca a primit functia de Auto - la ridicare/coborare - daca butoanele sunt ok, atunci poti sa ai probleme la calculatorul de usa, din pacate.

 

ai eroare stocata pe usa respectiva ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin o sa fac o scanare astazi dar inclin sa cred ca e vb de calculator tinand cont ca la problema cu geamul de pe dreapta ( pasager ) de la butonul de pe geamul pasagerului mergea ok iar de la consola cu 4 butoane din partea soferului mergea doar cat tineai apasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci incearca si cu alt bloc dedicat pentru partea soferului...

Intrebare: blocul e OEM sau e varianta cromata, AM (sau, ma rog, luat de pe ebay sau ceva asemanator)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blocul este original nu am vazut sa fi intrat apa la el .. este intact. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai strica.

Si eu am fost "fortat" sa trec la cele cu crom pentru ca mi se stricase un buton de la panoul principal de comanda si nu mergea sa cobor geamul decat cu functia de auto pana maxim sus/jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face la fel ca la initiatorul topicului, doar ca la urcat geamul(urca cat timp tin ridicat butonul, nu mai merge din impuls)...si doar pe partea soferului...nicio eroare la diagnoza, deci cred ca e ceva din buton, gen nu face contact ultimul contact. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e suficient doar interogarea memoriei de erori, mai trebuie sa te uiti si in blocurile de masura sa vezi cum functioneaza butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

 

Am rezolvat problema.

Nedorind sa schimb modulul cu cele cromate de cateva sute de lei cumparate din china cu aprox 15$ fiind de o calitate indoielnica, a nu se intelege ca cele OEM sunt de o calitate mai buna din contra sunt aceasi calitate indoielnica.

Pasii urmati de catre mine:

1. dat usa jos

2. demontat modulul ( modulul este prins in ornament cu clame nu este capsat cum am crezut in prima faza ) 

3. cu ajutorul unui ciocan de lipit am topit niturile de plastic care tin placa PCB-ul de carcasa 

4. am verificat resitentele care erau ok, si am stabilit modulul de functionare, am gasit un contact care avea legatura cu impulsul ( vezi in poza atasata ) 

5. tinand cont de calitatea indoielnica, de slaba calitate a modulului, nu mai facea contact asta ca am adaugat putin cositor pe PCB ( vezi in poza contact fara cositor / contact cu cositor )

6. dat fiind ca am fortat cand am desfacut capacul modulului pentru a ajunge la PCB am fost nevoit sa il lipesc capacul cu superglue pentru a sta fix ( este posibil daca se misca sa nu faca din nou contact perfect )

 

Sper ca cele scrise de mine sa va fie de ajutor.

Numai bine frati de suferinta si cat mai multi km fara "probleme"

 

PS: in poza nr 2 contactele incercuite sunt pentru coborare geam ( in cazul meu aici a fost problema ) pentru urcare geam sunt cele asemanatoare aflate putin mai jos.

post-132339-0-77297900-1439406219_thumb.

post-132339-0-57933500-1439406220_thumb.

post-132339-0-34205600-1439406221_thumb.

Modificat de mariusalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari pentru munca depusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am observat recent o problema in functionarea geamului usii stanga spate.Astfel ca nu mai merge sa cobor sau sa ridic geamul din buton , dar merge perfect miscarea cand ai dau comanda actionand butonul din usa soferului.La usa din stanga spate nu  e nici o problema in ridicarea sau  coborarea actionand butonul .Am observat intamplator cand i-am spus copilului sa inchida geamul pe care il coborasem eu  din comanda usii soferului dar nu a mai functionat.

Vreo idee ce poate sa fie?

Ultima diagnoza nu arata problema pe usa ,

 

Modificat de ulisica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cel mai probabil, o problema la butonul respectiv, din consola soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din consola soferului pot sa cobor/ridic geamul stanga spate dar nu  se poate din butonul usii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

no, atunci invers.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. atunci  trebuie dat jos panoul si  verificat ce si  cum..

da cum dumnezeu deodata ..asa din senin..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, poti verifica si cu vcds-ul, in blocurile de masura de pe usa respectiva....vezi daca lucreaza sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca pe usa soferului e un buton care blocheaza geamurile de pe spate, ca sa nu fie deschise de pasagerii din spate.

(verifica si comportamentul la geamul dreapta spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu aceasi problema, adica geamul dreapta spate nu se mai deschide cand tin apasat lung pe cheie (golf 6 variant 2012). Am incercat sa le fac setarea de baza cu cheia exact ca mai sus dar nu merge...acum am observat ca nu merge sa il deschid nici din interior de la sofer si  nici de la butonul de pe usa. se aude doar un click in momentul in care apas pe buton dar nimic. Are cineva vreo idee?

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cablajul dintre usa si caroserie, conector din stalp, etc -  imi pare ca nu ai o alimentare -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Deschidere/Inchidere geam usa spate dreapta

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!