Jump to content

Informatii tinichigerie


blueyed
 Share

Postare recomandată

@Ice_2k : cand te lamuresti, sa postezi si aici te rog cu e cu prelungirile... ca si eu vreau sa le vopsesc (sau mai bine zis revopsesc)... Asteptam vesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    21

  • blueyed

    13

  • DragosR

    6

  • ovidiu_vr

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alta dilema! Din motive obiective, cei de la service nu mi-au ridicat spoilerul fata. Am discutat cu un tinichigiu priceput si ultra recomandat de cunoscuti si mi-a spus asa:

- ridicat "la linie" spoiler fata (montat+demontat)

- pus/tras "la linie" spoiler spate (el zice ca e putin stramb, deh..ochi de meserias - montat+demontat)

- usa spate stanga adusa la linie; acum este foarte lipita de cea a soferului deoarece a fost data peste cap si s-a deplasat spre botul masinii rezultand un luft serios intre usa si aripa spate

Pret: 4 milioane

Cum vi se pare? Avand in vedere ca e posibil s-o vand curand ma gandeam s-o aduc intr-o stare optica excelenta, adica toate sa fie la locul lor asa cum erau de noi. NU este vorba despre nici un fel de vopsire pt. ca nu e cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci doar montat si demontat fara nici un fel de vopsea? cam mult 4 milioane doar manopera...

@BogdanS okie-dokie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu faceti reparatii de genul acesta pe Casco? E ceva ce imi scapa?

Probabil ca unii nu au Casco dar nu pot sa cred ca toti cei care au postat in acest topic circula fara Casco.

Nu de alta dar astazi un individ cu o Dacie a facut o manevra mai neortodoxa si in momentul in care am franat a intervenit ABS-ul si nu am reusit sa ma opresc. El nu a patit nimic dar eu mi-am zgariat spoiler-ul fata. Ma gandeam sa il fac pe Casco. Recomandati alta modalitate? (legat si de intrebarile de mai sus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai casco, ce mai stai? blueyed banuiesc ca n-avea.

P.S. Cum adica a intervenit ABS si n-ai reusit sa te opresti? Inteleg eu prost sau dai vina pe ABS pt faptul ca n-ai oprit? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. Cum adica a intervenit ABS si n-ai reusit sa te opresti? Inteleg eu prost sau dai vina pe ABS pt faptul ca n-ai oprit? :D

<{POST_SNAPBACK}>

daca a prins si ceva nisip ..pietris...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogdanS Am sunat acum si-am vorbit... eu am cerut bandourile (de pe usi, am uitat sa le includ si pe cele de bara fata+spate), clantele usilor + prelungirile barilor fata+spate... scor 3.5milioane! Eu zic ca e f bine, cu bandourile de pe bari probabil ca ajunge la 4 milioane, super bine fata de 3cmc unde mi-a cerut 6. Doar pt prelungiri probabil ca-ti ia un 2-2.5mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a prins si ceva nisip ..pietris...

<{POST_SNAPBACK}>

Daca a prins nisip si/sau pietris era tot una cu si fara ABS, posibil mai nasol fara ABS.

Unii oameni dau vina pe ABS si pentru ca atunci cand intra in functiune in loc sa mentina apasata cu toata forta pedala de frana o slabesc - instinct prost => spatiu de franare mai lung si probabil impact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care am apasat frana (foarte brusc) a intrat ABS-ul (nu era nisip pe jos). Frana a fost foarte brutala pt ca Daciotul, ca sa evite o alta masina, mi-a sarit in fata. Nu stiu daca m-as fi oprit in cazul in care se blocau rotile (fara ABS). Imi place sa cred ca nu sunt din dintre "acei oameni", mai ales ca ABS-ul m-a ajutat iarna trecuta, eu doar am descris ce s-a intamplat.

Vina este impartita: a celui cu Dacia pentru ca nu s-a uitat cand a tras de volan si a mea pentru ca nu am anticipat ce se va intampla.

Iar ceva ce am descoperit azi dimineata ( nu are legatura cu zgarietura de mai sus): am pe capota vreo 3-4 puncte cu diametru de 1-2 mm in care vopseaua e sarita. Capota nu este lovita, nu a cazut nimic pe ea. A mai patit cine asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. daca nu te-ai oprit cu abs, ma indoiesc ca te opreai fara

2. ciupiturile sunt probabil de la pietricele sarite de pe drum. Ia uite-te, n-ai astfel de ciupituri si pe sticla farurilor?

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si unde sa reparam si noi micile ciupituri de pe capota ?

Sa apelam la creionul corector ?

Sincer eu ma gandeam la un polish profi la expert, si cred ca o sa scoata si ciupiturile de pe capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu trebuie sa vopsesc toata capota peste o luna, doua asa ca am scapat de problema :) Serios vorbind, as incerca mai intai creionul corector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de sfat dar unde pot gasi creion corector? Exista vreo marca mai buna sau oricare e la fel de buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar ceva ce am descoperit azi dimineata ( nu are legatura cu zgarietura de mai sus): am pe capota vreo 3-4 puncte cu diametru de 1-2 mm in care vopseaua e sarita. Capota nu este lovita, nu a cazut nimic pe ea. A mai patit cine asa ceva?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am la fel. De la Criblura pe care o pun dobitocii vara....in fine, de la pietricele aruncate.

In plus mi-am luat si ditamai bordura in parbriz aruncata de un jaf de camion cu roti duble pe spate. Norocul meu, doar mi l-a ciobit putin in locuri. Dar va trebui sa-i bag rasina? Stie careva pe unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu eu un loc unde repara parbrize... dar daca ai casco, eu zic sa nu te complici. Aia mi-au zis ca sunt si cazuri (putine, dar sunt) in care se sparge tot parbrizul cand il gaureste ca sa bage rasina sau ce baga ei acolo... si daca te duci cu el asa la casco nu cred ca ti-l mai skimba. Si eu am o ciobitura (mica de tot, ce-i drept) in parbriz si tocma' pe principiul asta nu l-am reparat... daca e sa plece crapatura, casco, daca nu, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la fel. De la Criblura pe care o pun dobitocii vara....in fine, de la pietricele aruncate.

In plus mi-am luat si ditamai bordura in parbriz aruncata de un jaf de camion cu roti duble pe spate. Norocul meu, doar mi l-a ciobit putin in  locuri. Dar va trebui sa-i bag rasina? Stie careva pe unde?

<{POST_SNAPBACK}>

pe drumurile alea cu criblura exista restrictie de viteza....

cu o bordura in parbriz ma mir ca cei de aci mai pot face minuni..

http://www.expertauto.ro/servicii/parbrize.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vina este impartita: a celui cu Dacia pentru ca nu s-a uitat cand a tras de volan si a mea pentru ca nu am anticipat ce se va intampla.

Pai esti prima persoana care o aud spunand ca ar fi putut anticipa reactia altora. De obicei oamenii nu ii intereseaza ce vor face alti participanti la trafic si nu anticipeaza nici de ai naibii ceva chit ca le-ar fi util pentru tabla lor. Merg ca oile in turma. Uneori conduita preventiva ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:

cred ca atunci cind vezi o coloana pe banda 2 la un stop si pe prima e mult mai liber si mergi pe ea...nu anticipezi ca e posibil ca unu' sa se enerveze sa stea in rind si sa ii vina brusc sa iti iasa in fata???

eventual atunci cind mergi relativ in coloana si vezi pe careva care nu merge cit de cit normal...stai cu okii pe el :banghead: sa vezi ce are de gind...

Parerea mea

Modificat de Evergreen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:

cred ca atunci cind vezi o coloana pe banda 2 la un stop si pe prima e mult mai liber si mergi pe ea...nu anticipezi ca e posibil ca unu' sa se enerveze sa stea in rind si sa ii vina brusc sa iti iasa in fata???

Ba da! Recomand tuturor sa gandeasca si ce vor face alti ... participanti la trafic. Asa se numesc, nu? Aici deja cred ca deviem spre topicul "Tzacanit la volan". Poate mutam postarile corespunzatoare acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogdanS Am sunat acum si-am vorbit... eu am cerut bandourile (de pe usi, am uitat sa le includ si pe cele de bara fata+spate), clantele usilor + prelungirile barilor fata+spate... scor 3.5milioane! Eu zic ca e f bine, cu bandourile de pe bari probabil ca ajunge la 4 milioane, super bine fata de 3cmc unde mi-a cerut 6. Doar pt prelungiri probabil ca-ti ia un 2-2.5mil.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai eu zic ca e super bine... Sa fac rost de niste bani si sun sa te intreb detalii... telefon, ceva...

OT: ti-am vazut masina vineri seara in parcare la Cismigiu... de fapt am parcat langa tine, in dreapta... cand m-am intors plecasei... ai observat ce masina aveai in dreapta? :banghead: END OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar ceva ce am descoperit azi dimineata ( nu are legatura cu zgarietura de mai sus): am pe capota vreo 3-4 puncte cu diametru de 1-2 mm in care vopseaua e sarita. Capota nu este lovita, nu a cazut nimic pe ea. A mai patit cine asa ceva?

<{POST_SNAPBACK}>

2. ciupiturile sunt probabil de la pietricele sarite de pe drum. Ia uite-te, n-ai astfel de ciupituri si pe sticla farurilor?

<{POST_SNAPBACK}>

M-am linistit, nu usnt singurul... :banghead: Si eu am ciupita vopseaua in mai multe locuri si sticla farurilor la fel... La faruri e altceva, ca nu e atat de vizibil... doar dau impresia ca ar fi putin murdare... Dar pe capota si pe partea dreapta am vopseaua sarita in mai multe locuri... Cred ca intai creion si apoi un polish prof ar rezolva problema... Dar deja sunt prea multe si mai bine mai stau putin si o bag la Expert Auto la Detailing #2 (exterior complet). Sper sa iasa bine... ca e o gramada de bani...

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sapt. trecuta m-a lovit un Terracan in spate si mi-a infundat portbagajul, bara spate stramba, stop deplasat etc. Vinovatul asigurat la ARDAF. Am fost azi si mi-au dat o lista de service-uri.. printre ele cineva cunoscut dar care mi-a zis ca ar avea niste probleme cu ARDAF. Am mai vazut acolo service-ul Augsburg din Colentina. Ce ziceti ? la care sa ma duc ?

Am sa postez si celelalte service-uri eventual .. poate va suna ceva cunoscut, unii care fac treaba buna.

Am pus si o poza cu bara spate. Nu cred ca poate fi "reparata" ci trebuie schimbata cu totul, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!