Jump to content

Audi A3 Sportback 2.0TFSI


golfix

Postare recomandată

Va multumesc pentru sfaturi. Trebuia sa ma decid repede si am ales sa merg pe varianta oem, discuri fata-spate. Am dat deja comanda de ele,impreuna cu un schimb de ulei Motul Specific 5w40,filtru de polen si filtru de ulei.  Filtrul de benzina l-am schimbat la ultima revizie acum 10.000 km, mai este nevoie sa il comand si pe el?

Link către comentariu

Nu. Mai merge fara problema 10000 km. Cat au costat discurile? Pe ce placute mergi?

Link către comentariu

Discurile au fost aproape 800 lei setul. Placutele ATE 

Link către comentariu

Super pret pt 2 seturi de discuri.

800 de lei setul de discuri nu e chiar asa putin, cel putin asa mi se pare mie, dar el sa fie multumit!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Din reprezentanta cu siguranta pretul era cu minim 50% mai mare :)

 

@flaviusmaff trebuie sa ai in vedere si dimensiunea discurilor, 312mm fata si 288 spate :P

Modificat de golfix
Link către comentariu

M-am documentat inainte sa vorbesc sa nu cumva sa zic vreo prostie.. :)) La final conteaza sa nu se ovalizeze in timp si calitatea sa fie superioara celor ATE.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Puteti sa ma ajutati putin? As face bine daca as opta pentru placute ATE ceramic in combinatie cu lichid frana ATE blue racing Dot4?

Link către comentariu

Eu am avut depuneri cu Ate ceramic. Repet Ate numai sunt ce au fost odata, foarte multi au probleme cu discurile poate nici placutele numai sunt ca altadata. Incearca placute Zimmerman sau Pagid.

Link către comentariu

Am ramas la cele ATE normale,am inteles ca cele ceramice in combinatie cu discul normal,nu prea fac bine. In schimb am comandat si lichid de frana ATE Gold TYP200( fostul ate blue racing)

Link către comentariu

Gata,pot spune ca discurile erau sub orice critica,partea dinspre interior era varza si nu am putut sa o vad.

 

-Revizie ulei Motul 5w40,filtru ulei,filtru polen (diseara incep operatiunea de spalare a filtrului de la admisie)

-Discuri + placute fata-spate.

-lichid de frana Ate Gold TYP200 ( blue racing in varianta gold)

post-8814-0-95128700-1409130945_thumb.jp

Modificat de golfix
Link către comentariu

WOW!!! in ce hal arata discul asta. Ai degripat culisele etrierilor? pentru ca mie imi pare ca nu functiona ceva corect pe acolo......

 

Ps: sa mergi usor 1-300 de km si sa nu abuzezi de frane. Da-le timp sa se aseze si vei fii multumit pe viitor.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

S-a degripat si uns tot ce se putea,ciudat este ca pe partea din fata a discului placuta calca pe toata suprafata. Ambele discuri de pe fata le-am gasit asa. Pe spate erau mai ok.

Link către comentariu

Cred ca la orice service poti,eu l-am schimbat la un service in Baneasa

Link către comentariu

111.000 km,coafura rezista. Franele s-au lasat,sunt multumit deocamdata de ele,am simtit in schimb o usoara intarire a pedalei de frana,si foarte putin a celei de ambreiaj,este posibil sa fie din cauza lichidului de frana care este nou si mai performant?

 

Update-uri de consum: In bucuresti,mers la serviciu dimineata Chiajna(rosu) - calea giulesti VIA Iuliu maniu-Virtutii  13,5-14%, retur in jur de 12%. Dimineata mai mult stai in loc decat sa mergi,viteza medie foarte mica.

 

In timpul zilei consum 11,5 %

Seara intre 9-10% ( mers normal fara sportivisme ca altfel sare in 12 13 ).

 

Planuri de viitor: la 120.000 fiind urmatoarea revizie,voi inlocui din nou cam fallower,revizia aferenta ulei si filtre.

In viitorul apropiat am de gand sa achizitionez un IC de S3.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

eeee,cam singurele elemente de pe masina cromate,daca asa a venit ea asa ramane :P M-am gandit sa fac grila emblema si cele doua grile de la proiectoare in piano black,insa trebuie data bara jos pentru a scoate grila centrala,lucru de care nu am timp

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!