Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

Salut.Cel mai simplu suni la reprezentanta si intrebi,tot ei iti vor face si programare.La 1.6 mpi,revizia la 60000 km,s-a schimbat : ulei,filtru: ulei,aer,combustibil,cost aproximativ 700 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbisem la reprezentanta inainte sa postez si vroiam un comparativ de preturi. Pretul postat e foarte bun, mie mi-au cerut cu aproximativ 25% mai mult (cica cu reducere...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca alt dealer, intrucat preturile difera de la unul la celalalt.

Daca nu te deranjeaza sa faci 100 km, incearca si la reprezentata Skoda din Buzau, ca sa nu-I dau numele.

E si service autorizat VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo reprezentantele Skoda au preturi la revizii mai mici decat cele VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca alt dealer, intrucat preturile difera de la unul la celalalt.

Daca nu te deranjeaza sa faci 100 km, incearca si la reprezentata Skoda din Buzau, ca sa nu-I dau numele.

E si service autorizat VW.

Ai avut o experienta placut acolo?

Ai cu cine sa vorbesti sau pa si la gara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna m-am intors multumit de acolo.

Mi s-au parut deschisi si flexibili si mai ieftini decat in bucuresti, incat sa merite motorina arsa dus intors.

Vezi ca am scris impresiile mele acolo.

Aseara mi s-au confirmat impresiile cand din lipsa de timp am fost cu una din masinile familiei la brady.

Voi scrie impresiile in topicul dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Poate cineva sa-mi confirme daca fac revizia unui VW intr-o reprezentanta Skoda imi ramane istoricul masinii in baza VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face linistit revizia unui VW la o reprezentanta Skoda,istoricul va ramane in baza VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut dragi colegi posesori de golf VI

sunt nou posesor de golf 1.6 tdi 105 cp model variant an fabricatie dec 2010

are 169 mii km verificati ,

 cu actualul ulei long life  are 15 mii

 in cartea de service este mentionat ca urmatoarea revizie sa se faca la 180 mii

 ce imi recomandati  sa fac la ia ca nou posesor ?

ulei kit distributie  filtre  etc 

si unde sa fac  aceste opratiuni in service autorizat vw sau la unul no name?

va multumesc

Modificat de raimond
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegii,la reprezentanta Targoviste un schimb de ulei +toate filtrele ,schimb distributie si o verificare mecanica ,oferta lor a fost de 3000 lei.Cum vi se pare??E vorba de masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cu ce piese se fac operatiunile, daca se fac cu piese de origine sa zici ca e rezonabil. Daca iti fac cu piese aftermarket este destul de piperat. Eu mi-am facut distributia cu piese atermaket la avia motors cu 1700 lei parca, anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 a folosit cineva pana acuma la  1.6tdi  filtru particule ulei original vw ?

am vazut ca este mult mai scump decat castrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vily_83. Incearca la reprezentanta Skoda. O sa primesti un pret mai mic, nu cu mult, dar mai mic. Piese originale, oameni ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, ca sa nu incep un topic nou legat de revizii vreau sa va intreb ce operatii trebuie facute la revizia de 4 ani la o Jetta MkVI din 2011, 1.4 TSI 118kW cu 46k la bord. Pana acum au fost facute reviziile la Midocar Vitan, insa dupa ce anul trecut a stat masina 4 ore jumate (evident facturate) in service, timp in care  s-a lucrat la ea efectiv sub o ora (ca doar au camere si poti vedea cand lucreaza cineva), parca n-am chef sa mai trec pe la ei.

De asemenea, exista pe undeva concret un plan de service cu ce operatii se executa la fiecare revizie si cand?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planul de service

Lucrari suplimentare conditionate de durata de exploatare si/sau de km parcursi

Interval :

- suplimentar la fiecare 4 ani :

-filtru de aer,curatarea carcasei si sitei,bujii.

Poti alege alt service VW/Skoda daca n-ai fost multumit la Midocar Vitan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Infynit la revizia de 4 ani se face schimbul de ulei+filtre+inspectie service. In mod normal se recomanda si schimbul de bujii dar poti sa astepti pana la 60.000km sau urmatoarea revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari!

 

Ce parere aveti de Aral 5W30?

La ultimele 4 schimburi de ulei, ale masinii pe care o detin, s-a folosit acest tip de ulei.

Foloseste cineva de pe forum acest ulei?

 

Filtrele folosite au fost:

 

Aer: 1k0 129 620D
Ulei: 03L 115 562
Motorina: 1K0 127 434 B
 
Ceva de spus despre ele?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 12.12.2015 at 11:48 AM, edi10000 said:

Am ajuns la 60k km si trebuie sa fac revizia. Intrebarile: a) cat v-a costat? b) ce se schimba in cadrul acestei revizii? Motorul este 1.2 Tsi de 105 CP. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Am efectuat ieri revizia de 60k km pentru masina din semnatura la service Brady (situat pe Valea Oltului, colt cu bld. Timisoara).

Am schimbat filtre (ulei, aer, polen, benzina) + ulei motor + lichid frana + bujii.

Pret 1100 Ron.

Modificat de xzt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello.am ajuns la 220 mii km.trebuie sa schimb ulei plus toate filtrele zilele acestea.dupa voi ce mai de facut la acesti km? Vreau o parere.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal la mecanicul care te-ai ''abonat'' ar trebui sa-ti faca un control ''din bara in bara''.Sub masina sa verifice articulatia,suspensia,sistemul de evacuare iar in compartimentul motor sa verifice starea lichidelor (racire,frana),alternator,baterie,starea accesorilor (curea,role),vizual distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distriburia e schimbata  de acum 2 ani.la 180k km

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva distributia la 1.4 mpi 80cp? Eu ma pregatesc de aceasta actiune si in kitul fara pompa de apa vin 2 curele si 3 role. Mecanicul cu care am vorbit mi-a spus ca este loc si de a patra rola de ghidare si ca cei de la vw nu au mai pus-o din fabrica. Mi-a recomandat sa pun kitul de distributie de pe golf 4 1.6 16v care are aceleasi lungimi la curele si acelasi numar de dinti la roti dar nu prea as face acest lucru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la seat-ul meu 1.4 mpi de 75 cai distributia (din ce stiu motoarele sunt identice) si am avut tot asa 2 curele si 3 role. Si de ce ai avea nevoie si de a 4-a rola de ghidare? Eu zic sa comanzi kit-ul pe baza seriei de sasiu si sigur o sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!