Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

Conform manualului, filtrul de motorina se schimba o data la 30000 km. Blacka are dreptate, filtrul arata urat dupa numai 10-12000km. La ultima revizie (dupa nici 15000km) toate filtrele aratau foarte urat si din cauza asta pt sanatatea masinii voi face reviziile o data la 10000 km din cauza mizeriei de pe drumurile patriei si a calitatii motorinei. Atasez poze cu filtrul de aer, cel de ulei si cel de motorina folosite aproximativ 13500 km. Filtrul de polen era plin praf.

post-41864-0-17173200-1423484720_thumb.j

post-41864-0-69770900-1423484902_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ,sunt nou pe forum si posesor de cateva zile de golf 6 1.2 tsi 105cp.  va rog daca stie cineva la cati km (ani) se inlocuieste distributia?  si mai ales daca la mine este lant sau curea .masina este 2012. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns ,ARSINEL,, .asa ceva nu am crezut ca se poate ....deci la mine nu se umbla decat atunci cand incepe sa zornaie ceva pe acolo sa inteleg .....sper ca nu prea curand ,am 91.000km ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distributia pe lant nu se schimba niciodata(teoretic) , practic insa e bine de verificat si daca zornaie ceva sa nu astepti, stiind bine problemele de distributie la 1.2 tsi(nu cel pe curea MQB)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ca asta pe lant e proasta cu majuscule. Se intinde lantul ala de zici ca e din elastan plus poliamida. Eu am schimbat-o pe garantie (ciriia de numa) si nu vrei sa stii cit de putini km. Parca era un topic pe tema asta...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare masina are problemele ei .prefer sa schimb lantul de cate ori e nevoie ,in rest masina e de nota 10 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu reusesc sa inteleg de ce ai face revizia mai devreme decat trebuie. din contra eu cred ca suntem furati pe fata pentru ca ni se cere sa o facem la 15.000 in loc de 30.000 sau dupa senzorul de calitate a uleilului. Mai ales pentru masini noi cum este Golf 6.

 

revizia in principal se face pentru a proteja motorul si in principal pentru ulei. schimbarea filtrelor inainte de termen nu ajuta cu nimic mai ales la masini sub 200CP, poate doar pe cei alergici. Daca vreti sa faceti un experiment urmariti cu arata filtrul la fiecare 1000 de Km si veti observa ca dupa primii 3-5 mii nu isi va mai schimba foarte mult look-ul. Iar la o masina de 90 de CP nu prea conteaza daca filtrul e alb sau negru, aerul oricum trece prin el.

 

stiti pe cineva care a avut probleme la masina din cauza reviziei ? o poveste. toata lumea in ziua de azi face comert cu consumabile pe spinarea celor care cred ca Romania este o cocina. ar fi mai util sa facem curat si sa nu mai aruncam pe geam decat sa pierdem vremea schimband filtre.

 

eu zic sa cititi cartea masinii si sa respectati indicatiile producatorului daca chiar vreti sa aveti grija de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cit esti in garantie nu ai de ales. Si dupa garantie, daca vrei vreodata sa ai sanse la culanta, trebuie sa mergi la revizie cind zic ei.

 

Culmea e ca masina era setata la inceput cu urmatoarea revizie la 30kkm/2ani, daca nu mi-as fi pus reminder, as fi ratat revizia si as fi pierdut garantia. Dupa aia am cerut explicit sa seteze corect intervalele de service pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Este cineva amabil sa ma ajute cu un plan de service la un VW Golf 6 1.2 TSI 48.000 km 5 ani ? va intreb deoarece nu as mai dorii sa fac revizia la service VW

- ulei 

- filtru aer

- schimb lichid frana

- schimbat bujii ?

 

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra 1 litru. Dar cumpara 1.25 sau 1.50 sa ai acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 1L dar nu ajunge azi inca jumatate si sunt programat dupa-amiaza la revizie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg cu 1L..ma gandeam sa mai caut prin oras, dar sper ca nu are rost.

Multumesc pentru raspunsuri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luna trecuta am facut schimbul de lichid de frana. M-am prezentat cu un bidon de 1litru si a fost suficient.

Modificat de StefanSSD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez aici. Am facut revizia acum cateva zile. Astazi am observat ca atunci cand pun contactul, imi clipureste de 3 ori martorul galben de ulei.

Am verificat nivelul si este ok, am pus cam 4,7 litri. E posibil sa fie de la senzorul de nivel? sau sa pun totusi niste ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac o scanare, se pare ca responsabil este senzorul de temperatura ulei G8. Pot merge cu masina asa pana ajung sa il schimb?

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am trecut de 10 mi de km de la ultimul schimb  este vreo problema  daca nu am schimbat uleiul inca?urmeaza sa il schimb in 4 zile plus toate filtrele.sunt nou aici si cer adminilor sa ma ierte daca  nu am postat unde trebuie.ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dpdv al garantiei, s-ar putea sa ai cateva probleme;

dpdv tehnic nu este nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai masina nu mai este in garantie .are 200 mi km. de asta nu duc griji.nu stiam daca e rau sa mai merg asa cu ea  daca am trecut peste 10 mi km de la ultimul schimb.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum este 1an/15k km pt garantie, culanta. Asa ca la 10-11 este ok din toate punctele de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.aseara am schimbat si eu uleiul 5w30 Castrol long life, plus  filtre toate de la reprezentanta  din italia  vw. pe filtre scria made in Austria si  Germania! masina e fericita acum si eu pe langa! cost total aici  la om acasa  200 E :D va doresc numai bine

p.s.am intrebat de schimbul uleiului din cutie de viteze si  mecanicul care lucreaza de o viata la vw .mi.a spus ca  la manual nu se schimba niciodata,doar la automate! vroiam sa stiti.

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Maine am si eu programare de schimb ulei, surub baie ulei, filtru+garnituri. In plus mai fac si ceva verificari la motor, baterie, etc.

Cost total 74,90€.

Am observat ca au scris 4,1L de ulei, eu insa stiam de 4,3L, gresesc? Motor 1,6 TDI 105CP BMT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi. O rugaminte am si eu la voi: am un golf 6 variant 2.0 tdi si am 175.000, vreau sa schim distributia. ce anume mai exact trebuie schimbat nu vreau sa mai astept pana la 210.000 masina este luata din afara iar manualul este in germana si nu inteleg mai nimic. din ce am mai citit pe forum am vazut ca in prim instanta ar trebui curea de distributie si o rola intinzatoare sau intinzator. de pompa de apa ce zice-ti trebuie si ea? sau restul rolelor. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!