Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

Eu te sfatuiesc sa schimbi kitul de distributie complet, toate rolele impreuna cu pompa de apa, mai ales daca nu iti poti da seama ce si cand a fost schimbat la masina sau daca km sunt cei reali. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

 

Am un Golf 6 1.2 tsi din 2010 77kW(105 cp) si as dori sa-i schimb filtrul de aer. Am desfacut suruburile si am scos capacul recipientului unde se afla amplasat dar nu am reusit sa-l scot pe cel vechi. Imi puteti spune cum se procedeaza?

 

Va multumesc!

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! a fost folosit cineva pana acum filtrul de aer habitaclu cu carbune activ si polifenol (cu efect antibacterian)? si daca da, este multumit de acest tip de filtru? din ce am vazut este destul de scumpicel, in jur de 100 lei dar vreau sa stiu daca merita facuta investitia.

multumesc!

Modificat de StefanSSD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat filtru de aer si din habitaclu.

Cred ca cel din habitaclu a fost cu carbune activ - atasez si o poza.

Oricum diferenta dintre ele este imensa: greutate, componenta, duritate, permisivitate... Nu am stiut ca am filtru din asta, pentru ca luam tot asa.

post-23463-0-91542200-1428429586_thumb.j

Modificat de Rossi_46
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate golfurile 6 vin cu filtru cu carbon activ din fabrica. Eu am pus mereu cu carbon si am fost foarte multumit. Filtreaza mai bine impuritatile si gazele. E undeva la 30-35 autokarma. Am zis ca incerc si eu odata filtru normal sa vad daca e sesizabila diferenta...pe aceasta cale poate ne tii la curent daca ai parte de vreo neplacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este sesizabila difrenta, am pus eu odata si am regretat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, la schimbatul distributiei ati lasat pompa de apa la service ? eu am facut o programare si mis=a spus ca pompa de apa trebuie restituita la producator , (mentionez ce e vorba de kitul pe original). si explicatia a fost ca pompa este reconditionata de producator si are acelasi proprietati cu una nereconditionata.

a mai intalnit careva asta ?

e vorba de distributie pe original , incusiv pompa de apa pt golf 6 1.6 tdi 105 cp.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream la filtrele cu carbune activ care au in componenta lor si polifenol cu efect antibacterian si care costa in jur de 100-110 lei. un exemplu este MANN-FILTER FP 2939 care costa 109 lei. un filtru cu carbune activ normal (fara polifenol) este undeva in jur de 35 lei si de aici si curiozitatea mea in legatura cu polifenolul vietii! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pffff tot asa jecmanesc astia cu magazinele de piese in RO...

In Austria/DE costa 12,99€ un Mann 2939!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e diferenta, CU 2939 e fara carbon, CUK 2939 e cu carbon si probabil FP 2939 e cu polifenol cum a scris Stefan mai sus. Tu pentru care ai gasit pretul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e @gl17sep

Astea ar fi preturile:

- CU2939 = 7,49€

- CUK2939 = 12,99€

- FP2939 = 17,18€

 

CUK am vazut si cu 11€ si ceva pe alt site!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, la schimbatul distributiei ati lasat pompa de apa la service ? eu am facut o programare si mis=a spus ca pompa de apa trebuie restituita la producator , (mentionez ce e vorba de kitul pe original). si explicatia a fost ca pompa este reconditionata de producator si are acelasi proprietati cu una nereconditionata.

a mai intalnit careva asta ?

e vorba de distributie pe original , incusiv pompa de apa pt golf 6 1.6 tdi 105 cp.

multumesc

Confirm, pompa de apa se trimite la producator. La magazin daca te duci te intreaba daca vrei cu popa la schimb sau nu.

Modificat de playonlcd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ca sa nu deschid un topic nou, va rog, poate cineva sa ma ajute cu identificarea cu dimensiunile discurilor de frana necesare pe Golf-ul din dotare, in functie de VIN? Am vazut ca sunt mai multe dimensiuni chiar daca este acelasi tip de motor.

 

Multumesc!

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un PR code pe stickerul din portbagaj. 

Daca e vorba de discurile fata cel mai probabil sunt 288mm, verifica http://shop.ahw-shop.de/vw-teile/golf-6-5k/bremse/vorderachse

La fel iti indica si pentru spate ce ai nevoie http://shop.ahw-shop.de/vw-teile/golf-6-5k/bremse/hinterachse

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Ce recomandati la placute frana fata intre TRW 125 ron si ATE 140 ron pt masina din semnatura? Ambele cu senzor uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE, clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa fie originale ;)

Eu am pus pe spate si sunt foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi dea un service plan pt  masina din semnatura ?

VW Golf 6 2.0 TDI ,143 CP , 4 motion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca ajuta

post-132526-0-85559800-1431764671_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.4 TSI CAVD cand se schimba distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, stiti cumva daca e diferita suspensia dintre echiparea comfortline si highline?

Modificat de blue_90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este diferita suspensia, doar scaunele sunt mai rigide la HL.

Totusi nu stiu ce legatura are intrebarea ta cu titlul threadului...

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, la 5 ani și 40000km ce se recomanda a se schimba? În primi 4 ani s a schimbat tot ce era recomandat, mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bujiile, daca nu le-ai schimbat deja, si lichidul de frana, al doilea schimb conform planului de service. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!