Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

Austria

 

 

De curand am trecut si eu la Castrol 5W30(900 cod de bare)Ca prima impesie motorul este mult mai silentios fata de cum se auzea cu vechiul ulei(Liqui Moly top tec 4200 5w30)

 

Eu am nimerit la revize bidoane de edge 5w30 la 1L codate cu 400, adica germania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. De curand mi-am facut revizia anuala (8700 km) la Jetta VI 1.2 TSI la Avia Motors Pantelimon. Am schimbat:

-uleiul - Castrol 5w30,

-filtru de ulei - Mann, 

-filtru de polen - Mann, toate aduse de mine.

Cost total: 265 piese +132 manopera = 397 lei. Am fost lasat sa stau langa masina cat timp s-a efectuat operatia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, un sfat va rog in privinta schimbari distributiei, masina a implinit 5 ani si am ajuns la 62.000 km mutumesc, sa o schimb anul asta sau mai pot merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

savualexandru

@ Crisilo

 

Salut, eu am patit sa mi se rupa cureaua de distributie la un Focus MK1, pentru ca era prea veche. Conform cartii, care era corect mentinuta si conform kilometrilor care erau absolut reali, mi s-a rupt cureaua de distributie cu aproape 12 000 KM inainte sa implineasca cei 60 000 KM pentru shimbare conform manualului.

Masina avea aproape 7 ani si ~48000 KM, pentru ca se invechise. Când am scos-o am vazut ca era plina de urme de imbatranire, crapata toata.

 

La Focus ma costa la vremea respectiva 700 poate 800 ron schimbarea distributiei.

Acum la un Golf MK6 este mai scumpa, cu pompa de apa cu tot, dar e mult mai bine decat, 6 supape indoite, rectificat scaune de supape, axa cu came rupta in 4 bucati, 4 din 5 calareti care tin axa cu came in loc sparti, si riscul ca dupa o astfel de reparatie, sa nu mai fie aceeasi masina orice i-ai face.

 

Eu unul, acum, când aud de distributie, si ca se apropie de kilometrii la care trebuie schimbata, o schimb chiar si cu 10 000 KM mai devreme decat zice producatorul, doar ca sa stau linistit.

(nu mai zic, ca s-a rupt pe A2 pe la 11 noaptea, noroc ca era vara, când asteptam in spatele unui tir, care depasea alt tir, si când s-a rupt si adio putere/viteza, m-am bagat intre ele si  abia am ajuns pe banda de urgenta, a fost groaznic)

 

Eu iti recomand sa schimbi distributia, si sa verifici bine si pompa de apa si daca trebuie, sa o schimbi si pe aia, ca sa nu mai umblii dupaia la distributie.

 

Eu din cate stiu, duce 120 000 KM la Golf MK6, dar eu am schimbat-o saptamana trecuta pe la 98 000 KM, mai mult pentru linistea si siguranta mea.

 

Mult spor, sanatate si succes ! :)

 

ASavu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cine te pune sa stai 7 ani cu o distribuite pe curea, eu stiam ca se schimba la 4 ani...normal ca era imbatranita.Nu de la km ti-a crapat ci de la varsta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri am programare la brady trade pentru scimbare filtru ulei si ulei - 380ron la golf 1.4/80cp.

Filtru aer l am schimbat eu in parcare cu unul k&n, iar filtru polen am pus man cu carbon activ, ambele luate de la onauto. Cost filtre 290ron. 40 a fost mann ul.

La 4 ani si 33k km mai trebuie schimbat ceva? Filtru benzina si lichid frana le am schimbat anul trecut.

In plus cand pun frana pe la 60km/ h se aude o bataie stanga spate. Cand ridic piciorul de pe frana nu se mai aude, ce ar putea fi? Scuze de dublu post!

Modificat de nera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca discul sa fie ovalizat. Ai mai putea sa verifici preventiv punctul de congelare al antigelului. La reprezentanta iti vor pune ulei Ravenol? Am vazut ca au inceput colaborarea cu aceasta firma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telefonic mi au zis Castrol 5w30 la butoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ti-as recomanda sa nu pui castrol de la butoi , pune castrol la bidon de 1L , o sa fie probabil putin mai scump dar are alta calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar recomanda toata lumea dar nu cred ca fie prea mare diferenta de calitate, nu cred ca si-ar asuma cei de la VW sa faca magarii cu asta. Ultima mea revizie in reprezentanta, acum mai bine de 2 ani la fel a fost, cu ulei de la butoi si la fel si-a pastrat proprietatile dupa 11.000km, nu era negru ci o nuanta inchisa de maro. Din ce vad colegul de mai sus face si foarte putini km deci nu ar avea de ce sa-si faca griji. Pe viitor iti recomand sa eviti reprezentanta pentru ca arunci banii pe geam. Cu banii pe care ii dai tu pe ulei si filtru de ulei, la un service multimarca care se respecta schimbi pe langa ele si filtrul de benzina, aer si polen(la care poti alege ce firma vrei si orice metoda de ambalare). 

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, sa mergi la orice service sa iti schimbe filtrul aer si filtru polen mi se pare risipa. Dureaza 10min in parcare si o poate face oricine la golf 6.

Costul mare e dat de filtrul de aer pe care l am luat k&n si doar el a fost 240ron. Iar acum e prea devreme sa spun daca a meritat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors de la service, devizul a fost 330RON

- 3.5l ulei castrol edge professional 5w30 ...standard vw 507.00 explicatia lor (asa afiseaza programul uleiul) 

- filtru ulei

- stiker cu Mobil pe cutia de sigurante pentru intervalul de service

- stiker  cu Brady pe stalp usa cu intervalul de service

- resetare interval service

- Buson baie ulei

 

Manopera 50 ron din cei 330RON

 

S-a mai constatat ca discurile de frana au ruginit de la  prea putin mers, nu le-am schimbat ca nu era caul.

Eu nu gasesc ca edge profesional ar fi pe standardul 502/505, dar stiu sigur ca si la PBV mi-au pus la revizie acelasi ulei.

 

Probabil e mai scump...

Modificat de nera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E peste 502/505, deci sunt incluse si ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ieri am facut si eu revizia pentru 3 ani (30k km) la Avia Motors. Pret final, pentru cine intereseaza, 617ron (filtre, ulei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi poate spune exact la ce se refera cele doua date? ( 05/2014 si 05/2015 )

 

post-132736-0-92765300-1407917319_thumb.

 

Masina are momentan 168000km, insa mi se pare ca uleiul e putin cam negru si o idee sub nivel:

 

post-132736-0-91225700-1407917429_thumb.

 

Trebuia sa merg la o inspectie tehnica in mai?

Modificat de Nethar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 05-2015 e termenul de schimbare a lichidului de frana. Cealalta o fi vreo inspectie generala, nu stiu exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe eticheta de la ulei de pe marginea usii soferului scrie tot 05/15...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

legat de ulei asa e la diesel e mai negru dupa cateva mii km, dar cel mai bine e sa stii cand s a schimbat ultima data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo in carte la 154000km in 05. 2013 a fost schimbat uleiul. De atunci n-ai mai schimbat? Daca nu, trebuie schimbat, ai mai mult de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina in februarie 2014 si nu am bagat nici un banut in ea. Daca o sa stau bine cu finantele dupa concediu poate o duc la reprezentanta sa ii fac revizia... Din ce am citit pe aici nu cred ca sar de 700-800 lei cu ulei+filtre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În 05.2014 trebuie sa faci inspecția de interval care se face odată la 30.000km și se verifica caroserie, erori, roti (anvelope +jante) plus altele și nu are nicio treaba cu uleiul. Mașina a venit cu interval flexibil ceea ce înseamnă că primești o atenționare bazata pe un senzor al calității uleiului când trebuie facuta revizia de ulei. Pe de alta parte cel mai indicat e la 1an sau max 15.000km. După fisa rezulta ca în 16.05.2014 sau la 170.000 trebuie facuta revizia. Pe lângă asta, nivelul de ulei pe joja e la limita inferioara deci du-te și schimba uleiul acum sau dacă nu ai bani lasa masina în garaj la modul cel mai serios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ma poate ajuta careva cu un plan de revizii pentru Jetta 1.6 tdi ? se pare ca nu mai pot instala elsawin

urmeaza sa fac revizia la 60.000km si din cate stiu pana acum s-au schimbat doar uleiul + filtrele de ulei/aer/polen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sugestia mea este sa schimbi filtrul de motorina, pe langa celelalte filtre, verifica concentratia lichidului de racire, placutele de frana  si eventual poti schimba si lichidul de frana(se recomanda sa faci asta prima data la 3 ani apoi din 2 in 2 ani). O sa urmeze cureaua de distributie la 90.000, asta daca km masinii sunt reali, daca nu esti sigur verifica si distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Distributia, la 1.6 tdi se schimba mult mai tarziu de 90 mii km, imi pare rau ca nu am manualul la mine, dar parca 210 mii km si maxim 6 ani , poate cineva care are cartea masinii sa confirme.(bine , pentru maxima siguranta multi schimba pe la 150 mii km la acest motor sau maxim 5 ani)

Legat de filtre+ulei , eu le schimb toate la 15 mii km, cu exceptia celui de motorina care l schimb la 30 mii km(desi ma gandesc sa l schimb si pe asta la 15 mii o data cu celelalte avand in vedere ce motorina avem in Romania.....)

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri, eram curios de planurile mentionate in elsa. schimb ulei cutie manuala? bujii? daca reusesc sa fac rost de ele o sa le postez si pentru altii..e bine de stiut..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!