Jump to content

Test Golf V vs Audi A3


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

http://www.autobild.de/suche/artikel.php?a...artikel_id=5274

Pe scurt:

Cei de la bild spun despre cele 2 modele ca sunt echivalente la spatiu interior ( la picioare ), la A3 fiind o problema pt persoanele mai inalte. Pt Golf V sunt optionale inca 2 usi (995 euro ). Scaunele de la A3 sunt mai bune decat cele de la Golf V, A3 sta mai bine pe sosea, are o directie mai buna si este mai sportiv decat Golful. Preturile celor 2: A3 = 24000; Golf = 22625 ( optionalele de la Golf sunt mai scumpe ca cele de la A3 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gorrocs

    6

  • Vlad MHL

    6

  • Cristache

    4

  • dannyb_ro

    4

Cu toate ca sunt fan convins Golf, de data asta votez cu A3-ul. Mi se pare mai frumos si de calitate mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai A3 parca a mai castigat ceva la capitolul "look" in vreme ce noul Golful la acelasi capitol nu mi se pare schimbat prea mult in bine. Insa se pare ca modificarile mai importante (cele interne) vor aparea mai intai pe Golf.

... Initial, cand a aparut Golf 4 nu m-a incantat atat de mult. Ma asteptam la modificari esentiale. Apoi incet incet mi-am schimbat parerea si a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult. Poate asa va fi si acum?!?

Off_topic: Tare sunt curios cum va arata viitorul Leon. Tare ma tem ca va fi ceva prea futuristic pentru gustul meu. :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
optionalele de la Golf sunt mai scumpe ca cele de la A3.

Da, ce ai spus tu este adevarat. Am mers cu ambele masini si deosebirile intre ele nu sunt foarte mari - ma refer la performante. Despre Golf V pot spune ca este o deziluzie pt mine, VW nu a reusit sa faca un salt mare peste vechea generatie. Calitatea fabricatiei scartie in raport cu noile preturi practicate. Fiind la inceput sper ca pe parcurs sa-si inbunatateasca linia de productie. La Golf V am avut probleme cu centura de siguranta care s-a intepenit si mi-a luat ceva timp si forta ca sa o pot pune in miscare. Dieselul de 2.0Tdi este destul de zgomotos, cam la fel ca si 1.9Tdi 150cp, sub concurenta common rail - insa este placut de utilizat intre 1500 - 2500 rpm. Designul exterior este clasic, frumos, in schimb cel interior nu mi-a placut. Pt toti care nu simt o diferenta de pret de 1000-2000 euro recomand A3 pt design interior si calitatea fabricatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mesajul de mai sus este scris de mine. Nu am fost atent si nu m-am logat. Sunt surprins ca regulile forumului permit sa postezi ca "guest" si nu sunt sigur daca asta este bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

a fost o mica scapare a mea. Cand am creat sectiunea Golf V nu am umblat si la "permisions". Gata am rezolvat.Multam de notificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa un drive test de 20 km cu golful V (2.0 TDI) am tras urmatoarele concluzii:

1) inainte de a ma urca in masina am observat ca pasagerii din spate dispun de un spatiu pentru picioare care este de departe cel mai generos de pana acum din generatia golf.

2) la rece (afara erau -2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

@eugend: sa inteleg ca ai condus si a3 si golf 5?

Pe ce dimensiuni erau jantele de pe golf? (daca iti mai amintesti)

:scratch: :scratch: :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eugend: sa inteleg ca ai condus si a3 si golf 5?

Pe ce dimensiuni erau jantele de pe golf? (daca iti mai amintesti)

:censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
@eugend: sa inteleg ca ai condus si a3 si golf 5?

Pe ce dimensiuni erau jantele de pe golf? (daca iti mai amintesti)

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa dezamagirea vizind designul lui golf V, m-am dezumflat in urma unui drive test pe acelasi model 2 litri tdi, 140cp. Motor cam fara viata, pentru caii anuntati, destul de zgomotoasa, materiale slabute la interior, finisaj imperfect (span de plastic! sub barele alea doua din consola centrala, altfel chic). Loc generos in spate totusi, frine prompte. N-as cumpara-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat nu este ceea ce se astepta (dpdv al finisajelor) dar ce puteti spune de concurenta directa care are niste materiale jalnice. Vezi Renault, Peugeot si altele mai nesemnificative.

:? :? :?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lolz lolz lolz ce tare e faza

AUDI A3 PANA LA MOARTE desi tin si cu BMW :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A3 este mai sportiv ca design si de asemenea ca motoare. Insa la motoarele diesel, am auzit ca s-ar produce un model de golf V cu 180-190 CP cu numele de GOLV TSI. Oare asa va fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi plac amandoua dar daca ar fi sa aleg nu as da 5000 de euro in plus pentru sportivitatea si imaginea de marca a lui a3 ( dif intre golf v 2.0 tdi si a3 2.0 tdi ) . Problema cu lookul si rezolva in timp prin tuning iar partea tehnica fiind identica ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A3 este mult mai marfa la design, si daca ar fi sa aleg si sa nu ma uit deloc la bani as lua sigur A3. Daca ar fi problema de bani nu as lua nici A3 nici Golf V, cred ca as lua ceva second hand, probabil un Passat B 5.5. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

eu sunt de parere ca totusi aceste 2 modele nu trebuie comparate...totusi e vorba de audi, gama de lux de la vw si pe langa asta golful 5 aduce a masina mai putin barbateasca si greu de facut agresiv, lucru pe care A3 il are de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de femei care au ca job DTM si ca hobby BTCC ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce topica veche...Dupa ce am mers cu A3 1.6, 1.9 TDI si 3.2 quattro pot spune ca fata de Golf V(1.9 TDI si 2.0 GTI), comportamentul pe sosea este mult mai bun, zgomotul interior mult mai mic si calitatea per total a masinii, mult mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai precizez ca fata de modelul meu, noul A3 isi justifica rigiditatea caroseriei anuntata cu 80% mai mare. Este incredibil cat de inchegata poate fi masina chiar si pe modelul de baza cu motor de 1.6. Lux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!