Jump to content

Revizii Leon TDI


bj
 Share

Postare recomandată

Ma pregatesc sa cumpar un Leon Spirit si as vrea sa stiu si eu cate ceva despre intretinere. Ma poate ajuta cineva cu frecventa reviziilor si cu detalierea operatiilor pentru fiecare revizie.

Multumesc

P.S. Nu stiu daca am postat foarte bine... poate ar fi trebuit sa postez pe aria de TDI. Daca am gresit rog un moderator sa faca modificarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La leon 1,9 TDI se face prima revizie la 15.ooo de km. Asa scrie in carte si asa iti spune si dealerul.

La prafurile din Romania e recomandabil sa mai schimbi din filtre pe la 10.000 de km...asta spune eu.

Ca preturi:

Prima revizie la 15 k km

Metrotehnica: 7 milioane cu tot cu manopera (pret manopera 12 euro/h)

Porche: 9-9,5 milioane cu tot cu manopera (pret manopera 19 euro/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-ar interesa atat preturile cat operatiile care se fac.

aaa.... si ce am uitat sa mentionez: intentionez sa imi iau un Leon Spirit second adus de afara. De asta ma si intereseaza service planul pentru ca as prefera sa il iau cu o revizie majora facuta de curand acolo si trecuta in service plan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stiu operatiunile care se fac la TDI pt ca nu am avut niciodata un motor pe motorina. Am citit de multe ori pe forum cam ce se face insa nu mai tin minte unde. Cauta si tu pe TDI forum. sau pe la golf/passat.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 probleme:

1. chiar nu ma intereseaza pretul reviziilor. Are cineva o carte de Leon 1 din care sa imi dea si mie operatiile care se fac la fiecare revizie. Din cate stiu eu reviziile au o anumita periodicitate. O alta informatie care m-ar putea ajuta ar fi la cati km se face revizia cea mai mare (cu schimbare de multe curele & stuff). De ex eu la SuperNova pe care o am acum la 60.000 (si apoi la 120.000) am revizie mare-mare cu schimbari de curele, ferodouri, filtre, placute de frana si geometrie.

2. chiar nu inteleg de ce mi-a fost mutat la topicul la Noul Leon!!!!!! Intrebarea mea este pentru Leon 1

Multumesc,

Vlad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatii care se fac la revizie:

Reviza de 15.000km: (45.000km, 75.000km)

Schimb: ulei, filtru ulei, filtru de aer, filtru polen

Verificare: suspensie, directie, frane, instal. electrica, diagnoza generala + resetare, presiune roti, strangere roti, pierderi lichide, protectie inferioara...

Verificare + completare: antigel, sol. parbriz, lichid frana, ulei servo (toate astea cu acordul clientului)

Revizia de 30.000km: (60.000km, 90.000km)

Toate de mai sus plus filtru de motorina.

La 60.000: se schimba uleiul in cutia de viteze manuala.

La 90.000: se schimba setul de distributie: curea, role intinzatoare, role de ghidare. Se recomanda inlocuirea pompei de apa. Se verifica si daca e nevoie se inlocuiesc rolde de intindere, intinzatoare, curele la alternator/clima. *) Iti recomand piese originale si manopera la un service autorizat - Garantia e f. importanta la distributie!

Dureaza intre 2 ore (reviziile mici) si 6 ore (cu schimbat de distributie).

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mihi

Ai uitat ceva esential: la 60.000 se schimba placutele de frana (fata/spate) si ferodourile daca este cazul. Iar daca are mai mult de 2 ani masina se schimba si lichidul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc mult! este tocmai ce cautam....

O singura intrebare:

dupa cea de 90.000 se reincepe ciclul?

Modificat de beje
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!