Jump to content

Fondul de protectie al victimelor strazii


d.stoica11
 Share

Postare recomandată

Salut.

Ce stiti despre acest fond, a apelat cineva la ei?

 

Eu, in momentul de fata mi am gasit masina, putin sifonata, in weekend. Am mers pana la un magazin, am lasat-o parcata, pe o strada, alaturi de alte masini, iar dupa 5-10 minute am gasit-o zgariata la contra aripa spate, pe lateral.

 

As vrea sa stiu daca as putea sa ma adresez acestui fond, din moment ce este un incident cu autor necunoscut.

 

 

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti gasi toate detaliile aici: http://www.fpvs.ro/

 

zgarietura este facuta de o masina sau de un pieton suparat ca poate i-ai blocat accesul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fondul ala de protectie e pentru cei cu adevarat loviti de soarta :) si in mare parte daca te loveste cineva care nu e din romania, dar are carte verde

 

Persoane care pot apela la Fond: Fondul intervine, în limitele atribuţiilor sale prevăzute de lege,  în interesul persoanelor rezidente într-un stat care face parte din Spaţiul Economic European (S.E.E.). Pentru persoanele rezidente în alte state, intervenţia Fondului este posibilă numai în condiţii de reciprocitate.

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va trebui să o faci pe banii tăi. Din păcate fondul ăsta e complet inutil atunci când îți găsești mașina lovită.

 

  •  dacă accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neidentificat, din categoria celor pentru care legea din România prevede obligativitatea încheierii asigurării R.C.A., regula este că se garantează şi se plătesc despăgubiri numai pentru vătămări de persoane şi decese; pentru daunele materiale produse prin accidente de vehicule neidentificate, se garantează şi se plătesc despăgubiri numai dacă în accident, cel puţin o persoană a suferit vătămări care să necesite pentru vindecare mai mult de 60 de zile de îngrijiri medicale; franşiza ce rămâne în sarcina persoanei păgubite pentru daune materiale în aceste cazuri este de 500 Eur/echivalent lei; prin accident provocat de un vehicul neidentificat, se înţelege acel accident în care vehiculul agresor a intrat în coliziune directă cu persoana accidentată sau cu bunul pe care l-a avariat, după care a părăsit locul accidentului.
Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acest fond despagubeste in cazul in care ai fost lovit de o masina fara rca, dar sa stii cine te-a lovit, sa nu fie autor necunoscut. am avut eu acum 5-6 ani un eveniment neplacut si am intrebat la ei, acesta a fost raspunsul primit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe site de ce scrie ca si cand este autor necunoscut?!

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Ups! Acum am citit mai sus...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acest fond despagubeste in cazul in care ai fost lovit de o masina fara rca, dar sa stii cine te-a lovit, sa nu fie autor necunoscut. am avut eu acum 5-6 ani un eveniment neplacut si am intrebat la ei, acesta a fost raspunsul primit.

 

Dupa despagubire fondul actioneaza in instanta pe vinovat pentru recuperarea prejudiciului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fondul despagubeste daunele produse de autori necunoscuti doar in cazul vatamarilor corporale. 

Nu va dati seama ce ar insemna si avariile gasite in parcare cu autori  necunoscuti ??? Nu exista nicaieri asa ceva. 

 

Legat de activitatea fondului , in urma catorva dosare pe care le-am instrumentat cu ei pot confirma faptul ca despagubirile se acorda in mod corect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

da de unde, nu platesc niciodata, trebuie mereu sa-i executi silit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezinformezi cu un scop sau pur si simplu din plictiseala ?

FPVS despagubeste corect, ce-i drept cu o oarecare intarziere dar nu se depaseste limita legala de 3 luni . Bineinteles asta in cazul in care dosarul este complet si pretentiile sunt reale !

Eu nu am avut probleme la niciun dosar instrumentat de ei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut o dauna de la un cetatean fara asigurare s-a despagubit corect chiar pot spune ca s-au miscat repede, cand te gandesti ca un proces poate dura ani, 3 luni nu sunt un capat de tara, eu am primit intr-o luna si junatate banii de cand am avut dosarul complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosfunny, verifica incuviintarile de pe JS-urile din Bucuresti. Sunt oameni multi care nu au primit nimic si au ales calea executarii. Lucrezi la ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi pierd timpul cu verificari inutile .

Nu lucrez la ei, sunt consultant de despagubiri. In toate cazurile pe care le-am avut nu au existat probleme. Ca sa primesti despagubiri exista niste conditii:

1. sa meriti despagubirea

2. cuantumul pagubei sa fie real

3. sa cunosti legislatia si sa admiti faptul ca drepturi si obligatii exista de ambele parti

4. procedura de solicitare sa fie corecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

cu toate astea ei continua sa nu plateasca. Si azi...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!