Jump to content

Martorul de bujii licare in mers


claud1u
 Share

Postare recomandată

Salutare,

mi s-a aprins martorul de bujii din bord, iar in mers licare constant.

masina este o fabia 1,9 tdi an 2000,

s-a mai lovit cineva de aceasta problema, trebuie inlocuite bujiile? care o fi problema....

Modificat de claud1u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura cu bujiile - alt martor se mai aprinde ?

 

daca nu, daca lampile frana merge toate - becurile - atunci fa o scanare, sa vedem ce eroare ai stocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica switch-ul acela de sub pedala de frana. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa cum am mai scris, poate sa fie una dintre cauze.... vrei sa spui sa se uite daca becurile de frana functioneaza normal... ca ii e mai usor sa verifice asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi becurile de la stop pe frină, dacă sunt arse ambele se aprinde martorul, vezi switch-ul de la pedală, dacă e bateria pe ducă.....e o problemă pe parte electrică!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu martorul de la bujii care clipeşte în bord i se întâmplă şi cumnatului meu (fabia 2 facelift 1.6 TDI). Dacă nu opreşte motorul, nu are nici o problemă, maşina trage normal. Dacă opreşte motorul uneori se stinge martorul şi totul e normal, alteori nu se stinge şi atunci motorul nu mai are putere, nu trage. Maşina fiind de servici şi în garanţie, o să o ducă la iar reprezentanţă, că până acum cei de Skoda Bacău nu i-au dat de cap.     

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost astazi la service'ul Skoda, mi-au pus testerul si este intradevar senzorul de frana de sub pedala. (nu se aprind nici stopurile pe frana, motorul merge bine, nu am observat modificari de putere sau tractiune)  

ca si pret este aprx. 60-70 de ron. ma puteti sfatui de unde as putea cumpara, la un pret mai bunicel? 

 

manopera costa mai mult - cam 100 de ron :)  -   

 

as mai avea nevoie de ajutor si cu inlocuitul senzorului, se schimba greu?

l-a mai schimbat cineva, m-ar ajuta niste indicatii :)

 

multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba usor - demontezi polita de la pedale - ai vreo 3 suruburi torx, scoti mufa de la senzor, il scoti - rotesti de el - montezi in ordinea inversa demontarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos, o sa incerc eu "sper sa nu-mi prind capul acolo"  mi-ar prinde bine o economie de vreo 100 de ron, o sa revin si cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 60 lei nu e scump fiind OEM.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa cer o parere despre preturi si piese: trebuie sa inlocuiesc aceste piese si am gasit aceasta oferta?

 

 

 

 ventilator mare 345mm, producator TOPRAN – 231 lei, ELIT – 231 lei, DENSO – 438 lei -       este vorba despre electoventilatorul mare de la aerul conditionat 
 
- contact stop frana la pedala, producator FACET – 50 lei, VEMO – 25 lei, TOPRAN – 29 lei, FEBI – 30 lei, OE VW – 60 lei -       am comandat deja OE
 
- senzor ABS partea dreapta spate, producator OE VW – 90 lei
 
- set reparatie amortizor(flansa+rulment), producator SACHS – 105 lei, LEMFORDER – 115 lei, SWAG – 135 lei
 
ati mai schimbat aceste piese, imi puteti spune care sunt mai bune sau ce producatori sa caut?
 
 
 
va multumesc frumos.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ventilator = topran

contact stop frana = OEM

senzor abs = oem

set reparatie = lemforder

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos pentru topic, imi este de mare ajutor, nu sunt prea indemanatic dar nici 100 de ron sa platesc la service nu am :(

din ce am vazut si citit nu este greu deloc, ar trebui sa reusesc si singur :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reusesti.... daca totusi te blochezi undeva, ma suni cand desfaci la masina si iti pot zice prin telefon ce e de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit :) 

mi-a luat cam 30 de minute, multumesc frumos tuturor pentru ajutor si sfaturi, Carmina - multumesc frumos pentru topic, a fost foarte util.

asta era problema, acest senzor. dupa ce l-am inlocuit, s-a stins si martorul din bord, iar acum imi functioaneaza si stopurile pe frana.

 

 

mai am o intrebare, poate este offtopic, dar, ce ulei sau lichid sa folosesc pentru a completa la caseta de directie?

pierde, iar una noua chiar ca nu se pune problema :( 

nu stu daca sa caut second, sau se inlocuiesc aceste casete.....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi a mea pierdea ulei (caseta de direcţie). Am rezolvat-o la cineva la Iaşi, l-am găsit pe net pe un alt forum şi m-a ajuns 450 ron recondiţionat, 150 demontat/montat, 100 ron drumul Bacău-Iaşi-retur (700 ron). Sau mai e cineva pe la Târgovişte parcă, care, cu casetă la schimb ajunge undeva la 1000 ron - Trami parcă i se spune. Dă-i o căutare pe google.

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!