Jump to content

DIY - Logo-uri Radio Composition Media


Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Doua intrebari, de la fost utilizator de Passat B8 cu Composition media , proaspat utilizator de Passat B8 facelifit cu composition.

1. Passatul vechi lua singur iconitele posturilor pentru radio. Pentru cel nou nu am nicaieri in meniu sa le pot adauga ( am intrat aici https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads#/), imi spune cum sa fac doar ca mie nu imi apare aceasta optiune. Any ideas?

2. Si la masina veche si la cea noua am Park Pilot. La cea veche imi arata traiectoria pe displayul playerului, pe cel nou imaginea e statica. Se poate face ceva sa functioneze ca cea veche?

8FDB51F8-996D-42B5-B99D-5D49264CC147.JPG  D954E59F-182B-415F-92A3-CB99F79788F4.JPG  Old park pilot.jpg  New park pilot.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt iconite tine apasat pe postul de radio pe care doresti sa- l memorezi si ramane si iconita postului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat, asa functiona la composition media. La asta nou nu se intampla nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe site-ul care l-ai pus mai sus descarci fișierul de update pt logo posturi radio Pregătești un stik USB ( îți explica pe site cum) îl pui in unitatea din torpedo și pe urma mergi la setări, la update. Dacă ai făcut stik-ul bine va apărea ca este disponibil un update. 
E posibil sa nu aibă lista posturilor românești. Când descarci de pe site trebuie sa alegi țara, sau poți alege toate țările.

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Composition media are unitate in torpedo. Composition simplu nu are, pe B8 facelift are un sdcard pe fata playerului si doua usbc - unul langa schimbator si unul in cotiera. Am pus pe card, am pus in slot, nimic. Dar nu am nici optiunea aia de clear logos/ add logos in meniu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu am avut ceva probleme cu fișierul respectiv. Sincer nu mai tin minte exact ce am făcut. Era ori tipul de formatare al dispozitivului, încearcă cu FAT 32 , ori modul de decomprimre al fișierului, era ceva legat de numele fișierului. 
Oricum vezi ce zic ăștia aici. https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/dam/jcr:cb2cada1-84c1-421a-b1c9-68c58ef790e6/RSDB_Update_20190620.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descarci logo-urile pt România și e suficient, le pui pe stick și apoi e simplu. Logo-urile pt Ro conțin emblemele pt toate posturile de radio importante.

Altă variantă ar fi să descarci de pe net logurile ce te interesează,  le pui pe stick etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercat varianta de mai sus. Luat sdcard, formatat fat32, copiat logo-urlile in root, introdus in composition media. Pauza, singurul mesaj a fost - no playable content found.

Alte sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai intrat in Menu/Setari si ai dat update? Nu cred... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat - mi-a zis no update files found sau ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, mai intai, ai controlat ce versiune ai la " radio database version " ?

E921C1B1-EA62-45A8-9D71-D0A58F9725C7.thumb.jpeg.0756a4861173ddd9099f0f3bf012da72.jpeg

In setari/informatii sistem, ultima versiune pt toate tarile ( eu am descarcat pt toate tarile ) este 1.10.10, daca descarci doar pt romania vei avea doar un folder cu pictogramele posturilor pe care trebuie sa le atribui tu fiecarui post, sfatul meu e sa descarci tot database-ul, dai de pe saitul lor download database. Vei avea un fisier zip cu numele RSDB_VW_Multi_EU_v1.10.10

Pe urma, mi-am adus aminte unde era problema pe care am intampinat-o si eu la update. Descarci fisierul zip de pe site, il decomprimi si in cardul SD gol pui tot ce gasesti in folderul creat dupa decomprimare, daca pui folderul rezultat dupa decomprimare nu functioneaza.
BEFF0329-148E-44E0-9216-C9D41175758A.thumb.jpeg.2f8968708790a3a1ee36fff359c4de91.jpeg  BCB47CF1-DC76-4438-89EE-C6772209DAE5.thumb.jpeg.c64de559084d1162ba99028a166a7bb3.jpeg

In momentul in care introduci cardul apare deja mesajul ca exista o actualizare.

D8E8F7C9-B430-4A65-A4F7-12464F1C5863.thumb.jpeg.797362612bb586ea6dac34044aeff5f0.jpeg

Din setup/info sistem dai cauta actualizare si gata.

833B9712-3B90-483D-9FE6-1F8ED03A693B.thumb.jpeg.3bf7ab918315659da943ad35ed2d0415.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa descarc si fisierul cu toate update-urile, initial am dat jos doar iconitele.

ca versiune am asta 

E540C346-2361-4628-8DD1-E9D5C7E871B8.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa vezi Versiunea pt radio database trebuie sa dai scrool pe info, e la urma, dupa lista cu harti. Tu ai facut poza la inceput. Vezi prima poza pe care am pus-o eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat cum am zis eu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So, am descarcat fisierul, l-am pus pe card, am inserat cardul in player - initial am primit mesaj ca exista un software update, dar cand am incercat sa rulez nu a mers.

Cardul este formatat fat32. Cred ca totusi e important ca playerul e composition simplu, nu composition media.

 

sd card.png  IMG_4364.jpeg  IMG_4365.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

celmaimaresimaitare

Salutare. Si eu sunt interesat de o solutie. Am fix acceasi problema la un G7 cu Composition Color .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu stie nimeni -  o sa fac o intrebare la dealer cand se termina nebunia asta. 

Legat de partea cu Park Assist-ul, or fi diferente intre cele doua variante? Sau tine doar de player?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

celmaimaresimaitare

Asta-i cel mai important,... sa treaca nebunia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
celmaimaresimaitare

Intre timp am mai incercat update-ul prin meniul service. Nu a mers nici de data aceasta, insa eroarea a fost mai exacta :IMG_20200526_183709.thumb.jpg.836182d59efe3a6559a4f3c3b55780f2.jpg

M-am uitat din nou pe https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads#/, si acolo se specifica "The database update will refresh the data pool (radio stations, logos of the stations) of “Composition Media”, “Discover Media” and “Discover Pro” for Volkswagen vehicles from model year 2016 onwards. Additionally, the voice commands will be updated.". S-ar parea ca nu este si pentru Composition/Composition Colour.

Macar manual sa se poata updata iconitele, dar lipsa  optiunii ‘Station logos’ din setari face acest lucru imposibil. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Pana la urma dealerul a mai zis ceva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
flavius1611

pe site ul oficial nu gasesc folderul cu logo urile radio. aveti idee d eunde le as putea descarca,un link?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu. Pe site-ul oficial a disparut lista cu logo-urile statiilor radio. Rog cine  mai are fisierul sa-l puna aici.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu cele de la Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!