Jump to content

Geamuri/usi - probleme [Passat CC]


Ovidiu M.
 Share

Postare recomandată

On 11.05.2020 at 19:34, Manuel N. a scris:

Dar cablajul l-ai verificat din usa pana la modul? Sa iei cu aparat sa verifici fiecare fir in parte?

Am verificat toate firele de la usa soferului si cea din dreapta..cel putin cele la care am umblat sau s-ar fi putut misca cand am desfacut

On 11.05.2020 at 18:07, F l o r i n a scris:

Deci, tot nu merge? Nu stiu cum ai reusit performanta. Fa o scanare sa vedem ce erori ai. Pune un autoscan complet 

Nu, nu merge. o sa incerc sa fac rost de un tester, unde sunt acum nu am acces la tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 10.04.2020 at 17:15, vidi a scris:

Salutare,

Am schimbat placa suport maner de la usa din dreapta fata, din cauza switch-ului nu aveam nici o reactie la prima ridicare a manerului. Acum este totul in regula functioneaza cum trebuie.  

Dupa care am incercat sa scot protectia de cauciuc de la switch de la placa veche, moment in care si-a revenit miraculos si am inceput sa aud clik-urile specifice. De proba am pus mufa de alimentare de la maner si functioneaza acum.  Din cate stiu placa e identica cu cea de pe spate. Poate sa confirme cineva daca e asa?

Switch-ul asta se poate schimba? Se ocupa cineva cu asa ceva?

Anexez poze cum arata switch-ul asat buclucas.switch.thumb.jpg.af98a18015448dad4f275967b1dcce82.jpg1151632845_manercuswitch.thumb.jpg.091ce6ebf439c98f2cd9f8c4f2cf978d.jpgmaner.thumb.jpeg.66de2bc2d3e467c77a95e4e43c9542c9.jpeg

 

 

Salut,switch-ul asta e raspunzator pentru coborarea geamului la atingerea manerului? La mine partea sofer, geamul reactioneaza ff greu ,geamul coboara aproape cand manerul isi face toata cursa,si forteaza in cheder si-o sa-l rup curand!

Ai te rog codul switch-ului? 

P.S.  Cum ai scos chestia de acolo? Eu am desfacut tot pana acolo, dar mi-a fost frica sa nu rup ceva.....

Multumesc!

 

Modificat de Crawest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, acela este. Trebuie demontata fata de usa, placa cu macara, yala, manerul exterior dupa care ai acces la manerul interior, pe care este si acest switch 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mai incerc odata,daca nu pot repara switch-ul ai cumva codul lui?Multumesc Florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Caut marti cand ajung la mine la service. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat Florin,switch blocat...putin w40 dupa care spray contacte...merge brici.Multumesc !!

Am cautat si chiar n- am gasit nicaieri codul switch-ului,daca l-ai putea posta pentru alti colegi care au nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 14.05.2020 at 9:46, PAP a scris:

Am verificat toate firele de la usa soferului si cea din dreapta..cel putin cele la care am umblat sau s-ar fi putut misca cand am desfacut

Nu, nu merge. o sa incerc sa fac rost de un tester, unde sunt acum nu am acces la tester.

Am reusit sa rezolv problema geamurilor/semnalizarilor, era o codare facuta gresit, totul a revenit la normal si functioneaza in parametri dupa ce am pus VCDSul..

Acum nu reusesc sa conectez modulul bluetooth pentru banda led la usile din spate, am incercat direct la butonul de la geam, dar merge o jumatate de secunda si apoi ii taie curentul.

La ce pini de la usile din spate as putea sa conectez sa iau curent pentru modul ca acesta sa functioneze?  ( mentionez ca pe usile din fata am conectat pinii si functioneaza fara probleme)

LE: Passat CC 2009 2.0TDi

 

Modificat de PAP
detalii masina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, am si eu o problema cu un Passat Cc 2013, de ceva vreme geamul de la  usa dreapta fata a inceput sa se miste si se produce un zgomot urat la inchiderea si deschiderea usii, ce ar putea fi? 

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la scartaitul acela de cauciuc la sticla?...mai toate fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Vin cu următoarea problemă , când încui mașina geamul din spate dreapta nu se mai ridică ( uneori se ridică sau in mers dacă îl ridic din buton se închide și se deschide sau se ridică greu dar se închide de tot )

A mai pățit cineva știe cineva vreo rezolvare?!

IMG_20210102_232948.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se itampla asta cand geamul indoaie chederul subtire dinspre oglinda, prin care trece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari! Stie careva daca aceste butoane se potrivesc pe toate geamurile ? Adica as vrea sa iau 3 butoane, pentru geamul dreapta fata, geamul dreapta spate, geamul stanga spate? Geamurile de pe fata dreapta au aceeasi prindere la buton, ca geamurile dreapta / stanga de pe spate? 

https://www.bestautovest.ro/comutator-macara-geam-pentru-vw-cc-358-02-12-buton-geamuri-electrice-pasager-5nd959857.html

Masina este un Passat CC din anul 2010.

Modificat de Cosmin858
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! De curând am schimbat broasca de la ușa fata pasager deoarece nu se mai închidea/deschidea.
Broasca s-a schimbat cu una originala, problema cu inchiderea/deschiderea a dispărut, erori nu mai am, doar ca în momentul în care doresc sa deschid usa din cheie, trebuie acționată de doua ori din buton. Cum pot rezolva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai acea usa sau toate cele 3, mai putin usa sofer? Daca asa este, este activata descuierea selectiva....se dezactiveaza din BC ul masinii. Daca doar aceea....problema e din yala, nu ai ce sa ii faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este doar la ușa pasagerului, usa la care am schimbat broasca, iar in convenience este selectat all door.

Nu se poate rezolva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, nu. Cel mai probabil,  este o problema hardware, in yala. Ai montat yala second-hand?  Daca da, incercati sa o demontati si curatat colectoarele la motorase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu ea este problema. Nu am întâlnit yala noua originala,  cu probleme. Verifica calc usa, etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut 

Detin un passat cc din 2009 si de ceva vreme tot imi face probleme inchiderea masinii din cheie care nu functioneaza decat cand are ea chef , in schimb deschiderea merge fara nicio problema , bateria cheii i am schimbato o dar degeaba , tin sa spun ca , cu a doua cheie de inchide dar nu se deschide , cine ma poate ajuta va rog cu o parere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ! Azi am observat că ușa din spate dreapta nu se mai închide din telecomandă. În bord am văzut mai demult că nu se mai afișează când e deschisa ușa și nici geamul nu se deschide cum trebuie, se deschide sacadat. Unde sa verific prima dată?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verfica intai cablaj usa fata si spate, alimentare usa spate (firele din manson cauciuc). Daca sunt ok, cel mai probabil si des întâlnit,  calculator usa defect 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Florin! O sa verific firele...

Acel calculator îl iau și l pun in locul celuilat pur și simplu acolo? Problemele astea au apărut când am fost cu ea in service la schimbul de ulei la cutie de viteze , am cerut o diagnoză... Când am ajuns acasa niciun geam nu mai funcționa cum trebuie... Și așa au rămas de atunci.... Coincidenta sau nu ... Cine știe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu are treaba.

 

Inlocuiesti calculator,  codezi si faci setarea de baza la geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mulțumesc pentru răspuns! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!